Kanserde Erken Teşhis Belirtileri

By | 09/08/2017

Günümüzden en fazla can alan hastalıkların başında kanser geliyor. Ancak kanserde erken teşhis ile tedaviye erken başlamak ve hastanın hayatını kurtarmak mümkün. Bu yazımızda kanserin nedenleri, kanser belirtileri nelerdir ve kanserde erken teşhis konularında bilgi vereceğiz.

İnsan vücudu harika bir işleyişe sahip. Bununla birlikte eğer ters giden bir durum olursa vücut bazı belirtiler göstererek sinyal veriyor. Bu yüzden düzenli aralıklarla muayene olmak ve vücuttaki değişimleri dikkatlice takip etmek gerekiyor. Her insan en iyi kendi vücudunu tanır. Vücuttaki benler, doğum lekeleri, hangi durumlarda alerjik tepki verildiği, idrar ve dışkılama alışkanlıkları, vücut ağırlığındaki değişimler düzenli olarak takip edilmesi gereken özelliklerdir. Kanser belirtileri nelerdir, kiloda ani düşüş yaşanabilir. İdrar ve dışkı yapma rutininde değişik, anormal bir ağrı ya da acı olabilir. Cilt kanseri vakalarında vücuttaki benlerin ya da doğum lekelerinin şeklinde değişime olabilir. Cilttte ya da ağız çevresinde iyileşmeyen yaralar, dokularda ele gelen kitleler ancak kendi vücudunu düzenli olarak kontrol edilerek tespit edilebilir. Kanserde erken teşhis çok önemli. Kanser belirtileri nelerdir farkında olup düzenli kontrolleri aksatmayarak hastalığı ilk evrelerde yakalamak mümkün.

kanserde erken teşhis belirtileri

Kanserde erken teşhis belirtileri

Kanserde erken teşhis belirtileri

Kanserde erken teşhis, kanser belirtilerini başlangıç aşamasında farkederek vakit kaybetmeden tedaviye başlamak için gerekli. Düzenli olarak yapılan doktor kontrollerine ek olarak basit bir şekilde vücudunuzu kendiniz kontrol ederek kanser belirtileri nelerdir tespit edebilirsiniz. Ciltteki değişimler, dokulardaki şişlik ya da sertlikler, iyileşmeyen yaralar, şekil değiştiren benler gibi durumlar ciddi bir şekilde takip etmeniz gereken işaretlerdir.

Kanserde erken teşhis belirtileri:

  • Dokularda değişim: Vücudunuzun herhangi bir yerinde yeni farkettiğiniz bir kitle varsa bu kanser belirtilerinden biri olabilir. Özellikle memede ya da onun çevresinde koltuk altı bölgesinde ele gelen sertlik ya şişlikler, ciltte sebepsiz yaralar, eskiden beri var olan bir doğum lekesinin şeklinde değişme varsa vakit kaybetmeden doktora danışmalısınız. Böyle durumları erken farkemek için düzenli aralıklarla vücut muayene edilmelidir. Özellikle meme kanserini erken teşhis için her kadın meme çevresini ve koltuk altı bölgesini en az ayda bir defa uygun biçimde kontrol etmelidir. Kanser belirtileri nelerdir bilmek daha bilinçli hareket etmeyi sağlar.
  • Ani kilo kaybı: Pek çok kanser türünün belirtisi ani kilo kaybıdır. Mide kanseri, yemek borusu kanseri, pankreas kansri ve akciğer kanserinde kiloda hızlı bir düşüş görülür. Bunun sebebi kanser hücreleri ile hızlanan metabolizmanın daha fazla kalori yakmasıdır. Ancak her kilo kaybını hemen kanserle ilişkilendirmek doğru olmaz. Ani kilo kaybı ile birlikte bazı belirli semptomlar varsa bu durumda kontrol için doktora başvurulabilir. Eğer ani kilo kaybı ile birlikte sık sık mide bulantısı, kusma, çabuk yorulma ve halsizlik gibi belirtiler varsa kanser belirtilerinden şüphe edilebilir. Kanserde erken teşhis için vakit kaybetmeden doktora danışılmalıdır.
  • Bağırsak faaliyetlerinde düzensizlik: Düzenli bağırsak faaliyetleri sağlıklı olduğunuz konusunda en iyi ipucunu verir. Sağlıklı bir insan idrar ve dışkı yaparken acı ya da ağrı hissetmez. Bu aktiviteleri düzenli aralıklarla gerçekleştirir. Bazı durumlarda ilaç kullanımı, yenilen içilenlerin etkisiyle ya da duygu durum değişmeleri gibi etkenler nedeniyle bu rutinlerde değişiklik, birkaç gün süren ishal ya da kabızlık görülebilir. Ancak birkaç hafta ya da daha uzun süren ishal, kabızlık, dışkıda ve renginde değişiklik, dışkıda kan görülmesi bağırsak kanseri belirtisi olabilir. Aynı zamanda idrar yapma sıklığının değişmesi, idrar yaparken acı ya da ağrı hissetmek de mesane kanseri ya da prostat kanseri ile ilgili olabilir. Erken teşhis için kanser belirtileri nelerdir öğrenerek vücudun günlük rutinlerini düzenli takip etmek gerekir.
  • Öksürük ve horlama: Geçmeyen öksürükler genellikle çeşitli alerjiler, toz, grip ya da soğuk algınlığı gibi etkenlerden kaynaklandığı düşünülür. Bu yüzden öksürük fazla önemsenmez. Ancak öksürük kanser belirtilerinden biri olabilir. Birkaç hafta süren ve bir türlü geçmeyen öksürükler akciğer kanseri belirtisi olabilir. Öksürme sırasında burundan kan gelebilir ya da içinde bir miktar kan olan balgam olabilir. Buna ek olarak horlama ya da uyurken nefes almada güçlük de kandaki oksijen seviyesinin düşük olması ve bir tümör sebebiyle olabilir.
  • Boğaz ağrısı: Bir türlü geçmeyen boğaz ağrısı gırtlak kanserine işaret ediyor olabilir. Kanserde erken teşhis önemlidir. Bu yüzden geçmeyen bir boğaz ağrısı varsa diğer belirtilerin boğaz ağrısına eşlik edip etmediğine bakılmalıdır. Uzun süreli boğaz ağrısı ile birlikte kanser belirtileri nelerdir nefes alıp vermede ve yutkunmada güçlük, seste kısılma, boğazda bir kitle hissetmek ve öksürürken ağza kan gelmesidir.