Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri ve Tedavisi

By | 16/07/2017

Karaciğer vücuttaki en önemli yaşamsal işlevleri yerine getirir. Ancak sağlıksız beslenme, çeşitli rahatsızlıklar ya da alkol kullanımı gibi nedenlerle karaciğerde yağlanma oluşur. 

Karaciğer yağlanması adından da anlaşılacağı gibi karaciğerde bulunan hücrelerde yağ birikmesi ile oluşan bir hastalıktır. Karaciğer vücuttaki en büyük organlardan biridir. Çok önemli yaşamsal görevleri vardır.

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer yağlanmasının belirtileri

Karaciğer vücut için gerekli enzim ve proteinleri üretir. Protein, yağ ve şeker metabolizmasını düzenler. Tüketilen yiyecek ve içeceklerdeki zararlı toksinleri parçalayarak vücuttan atılmasını sağlar. Karaciğerde problem olması tüm vücudu doğrudan etkiler.

Karaciğer yağlanmasının belirtileri

Karaciğer yağlanmasının belirtileri hastalığın ilk aşamalarında kendini göstermez. Yalnızca bir miktar halsizlik olabilir. Karaciğer yağlanması belirtileri ancak hastalığın ilerlemesi ve karaciğerde yağlanmanın artmasıyla ortaya çıkar.

Bundan önce halsizliğe ek olarak vücudun sağ tarafında karaciğerin bulunduğu yerde karaciğerdeki genişleme sebebiyle bir rahatsızlık duygusu olabilir.

Karaciğer yağlanmasının belirtileri:

  • Vücut ısısında yükselme
  • Deride kaşıntı ve kızarıklık
  • Gözlerde kırmızılık
  • Zihinde bulanıklık
  • Halsizlik ve yorgunluk
  • Kilo kaybı
  • Mide bulantısı

Karaciğer yağlanması nedenleri

Karaciğer yağlanması yaygın bir hastalıktır. Karaciğer yağlanmasıyla en çok ilişkilendirilen sebep aşırı alkol kullanımıdır. Ancak alkol kullanmayan ya da çok seyrek olarak alkol kullanan kişilerde de karaciğer yağlanmasının belirtileri görülmektedir.

Çok fazla karbonhidrat tüketimi ya da aşırı yağlı sağlıksız yiyecekler tüketildiğinde vücut yeteri kadar yağ metabolizma edemezse karaciğer hücrelerinde yağ birikimi olur.

Karaciğer yağlanması nedenleri:

Alkol kullanımı: Alkol kullanımı karaciğer yağlanması nedenleri arasındadır. Alkol kullanımı karaciğerin yağlanmasına ve tahrip olmasına sebep olur. Alkol kullanımına son verildiğinde karaciğer kendini yeniler ve karaciğer yağlanması son bulur.

Ancak uzun süre aşırı miktarda alkol tüketimi karaciğer yağlanmasından sonra karaciğer iltihabına da sebep olabilir. Karaciğer iltihabının devam etmesi siroz ile son bulabilir. Karaciğer görevini yerine getiremez hale gelir.

Obezite: Obezite aşırı kilolu olma durumudur. Aşırı kilolu olmak karaciğer yağlanmasına yakalanma riskini artırır. Alkol kullanımından sonra karaciğer yağlanması belirtileri en yaygın olarak obez kişilerde görülmektedir.

Ancak bu her obezde karaciğer yağlanması görülür anlamına gelmez. Karaciğer yağlanması hafif kilolu kişilerde de ortaya çıkabilir.

Yüksek tansiyon: Yüksek tansiyon tüm vücudu tahrip eden ve beraberinde birçok hastalık riskini de getiren ciddi bir hastalıktır. Yüksek tansiyonu olan kişilerde karaciğer yağlanması daha sık ortaya çıkmaktadır.

Yanlış beslenme alışkanlıkları: Karaciğer yağlanması nedenleri arasında en yaygın sebeplerden biri de sağlıksız yiyecekler tüketerek karaciğere zarar vermektir.

Aşırı şekerli ve kalorili gıdalar karaciğerin fazla çalışmasına ve görevlerini tam olarak yerine getirememesine sebep olur. Bu durumda karaciğer yağlanması görülür. Karaciğer yağlanması diyeti uygulayarak karaciğerin kendini yenilemesine destek olabilirsiniz.

Sigara kullanımı: Sigara kullanmak da karaciğer yağlanması nedenleri arasındadır. Sigara ile tepeden tırnağa vücudun her hücre ve dokusuna zehir taşınır. İç organlar sigara kullanımı sonucu günden güne zarar görür ve işlevlerini yerine getirememeye başlar.

Sigara kullanımı sonucu kötü kolesterol artar, tansiyon yükselir ve karaciğer yağlanması görülür.

Diyabet: Özellikle tip 2 diyabet hastalığı karaciğer yağlanması görülme riskini büyük ölçüde artıran bir durumdur. 40 ile 60 yaş aralığında karaciğer yağlanması belirtileri daha yaygın olarak görülür.

Kolesterol: Kolesterolü yüksek olan kişilerde aynı zamanda karaciğer yağlanması da görülebilir.

Yaş: Belirli bir yaş aralığındaki kişilerde karaciğer yağlanması görülme riski daha fazladır.

Çeşitli hastalıklar: Çölyak hastalığı ya da Wilson hastalığı gibi bazı rahatsızlıklara sahip kişilerde bu hastalıklarla birlikte karaciğer yağlanması da görülebilir.

İlaç kullanımı: Bazı ilaçlar karaciğer yağlanmasına neden olabilir.

Karaciğer yağlanması nedir?

Karaciğerde bulunan hücrelerde çeşitli sebeplerle yağ birikmesi sonucu karaciğer yağlanmasının belirtileri görülür. Normal şartlar altında karaciğerde yağ oranı %5 ile %10 arasındadır. Karaciğer yağlanmasının belirtileri, yağ oranı bu değerlerin üzerine çıktığında görülür.

Tüketilen yiyecek ve içeceklerdeki zararlı maddeler karaciğerde kan içerisinden filtrelenir. Karaciğer yağlanmasının belirtileri görülmeye başladığında karaciğerin yerine getirdiği bu önemli fonksiyonlar kesintiye uğrar.

İlk etapta karaciğer yağlanması tehlikeli bir hastalık değildir. Karaciğer yağlanması nedenleri genellikle sağlıksız yaşam tarzı ya da beslenme gibi kişiye bağlı olan tercihlerdir. Böyle bir durumda karaciğer yağlanması tedavisi bu alışkanlıkların yerini sağlıklı alternatiflerle değiştirmektir.

Doktor tavsiyelerine uyulduğunda karaciğer yağlanmasının belirtileri zamanla ortadan kalkar ve kişi sağlığına kavuşur. Karaciğerde herhangi bir kalıcı hasar oluşmaz. Ancak dikkat edilmezse karaciğer yağlanması siroz ya da karaciğer yetmezliği gibi hastanın yaşamını tehdit eden ciddi hastalıklara dönüşebilir.

Karaciğer yağlanması tedavisi

Karaciğer yağlanması tedavisinde en önemli kısım karaciğer yağlanmasına yol açan sağlığa zararlı alışkanlıkların terk edilmesidir.

Bunun dışında doktorun önerdiği tavsiyelere uyulur ve yine doktora danışılarak karaciğer yağlanması tedavisi için gerekli ilaçlar kullanılır. Karaciğer yağlanmasını azaltmaya yönelik önerilere uyulması da hastalıkta iyileşme sağlayabilir.

Karaciğer yağlanması tedavisi:

Eğer karaciğer yağlanmanız varsa alkol kullanmayı bırakın. Karaciğer yağlanması başlangıcı olan bir kişi sadece birkaç hafta alkol kullanmadığında bile karaciğerde önemli ölçüde bir iyileşme görülmektedir. Karaciğerde yağlanma olanlar sağlık için hiç değilse alkol kullanımını kısıtlamalıdır.

Beslenme direkt olarak karaciğer yağlanmasıyla ilişkili bir etkendir. Karaciğer yağlanması tedavisinde alkol kullanımından sonra en büyük pay beslenmenindir. Karaciğerdeki yağlanmayı azaltmanın yolu sağlıklı ve dengeli beslenmek ve karaciğer yağlanması diyeti uygulamaktan geçer.

Her türlü tatlı, hamur işi, pasta ve şekerleme tarzı yiyecekleri tüketmeyin. Kızartmadan uzak durun. Aşırı süt ürünü tüketmeyin. Tuz tüketiminde kısıtlamaya gidin. Bol bol taze sebze ve meyve tüketin.

Aşırı kilolu olmak sağlık açısından sakıncalı bir durumdur. Kilo kontrolü birçok hastalığı bertaraf eder. Karaciğer yağlanması tedavisi için fazla kilolarınızdan kurtulun. Beslenmenize özen göstermenin yanında düzenli olarak egzersiz yapın.

Karaciğer yağlanması tedavisi görüyorsanız sigaraya veda edin. Bu aynı zamanda vücudunuzu olası pek çok rahatsızlıktan koruyacaktır.