Karaciğerde Toksin Birikmesi Belirtileri

By | 07/02/2018

Karaciğerde toksin birikmesi belirtileri nelerdir, karaciğer hastalığı olduğunu gösteren işaretler hangileridir? 

Karaciğer, yerine getirdiği önemli görevleri bakımından vücuttaki başlıca önemli organlar arasında yer alır. Vücuttaki en büyük organ, tüm vücudumuzu sararak kapladığı büyükçe alan ile deridir. Ondan sonraki en büyük organ ise karaciğerdir.

Bu yazımızda karaciğerde toksin birikmesi belirtileri ve karaciğer yağlanması gibi ilişkili karaciğer hastalığı işaretlerinden bahsedeceğiz.

Karaciğerde toksin birikmesi belirtileri

Karaciğerde toksin birikmesi belirtileri

Karaciğer vücudun sağ tarafında bulunan boyut olarak büyükçe bir organdır. Karaciğerin ortalama ağırlığı 2 kilogram kadardır. Uzunluğu ise 30 santimetreye kadar ulaşabilir. Karaciğer kanda bulunan toksinlerin ve atık hücrelerin temizlenmesi görevini yerine getirir.

Bu yüzden karaciğerin düzgün çalışması hayati derecede önem taşır. Yolunda gitmeyen bir durum olduğunda ise yavaş yavaş karaciğerde toksin birikmesi belirtileri ortaya çıkmaya başlar.

Karaciğerde toksin birikmesi belirtileri aynı zamanda pek çok ciddi karaciğer hastalığı başlangıçlarına da işaret eder. Bundan dolayı herhangi bir şekilde karaciğerde toksin birikmesi belirtilerinden şüphe ediliyorsa vakit kaybetmeden en doğru teşhis ve tedavi için doktora başvurulmalıdır.

Karaciğerde toksin birikmesi belirtileri

Karaciğer kendini her gün temizleyebilen bir organdır. Sağlıksız beslenme, sigara ve alkol kullanımı, düzensiz uyku, stres, rahatsızlıklar, çeşitli ilaçların kullanımı gibi faktörler karaciğerin yükünü artırır.

Aşırı yüklenmeden dolayı karaciğerin görevlerini yerine getirmesi zorlaşır ve karaciğerde toksin birikmesi gibi olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Bunun bir sonucu olarak karaciğer hastalığı oluşması kaçınılmazdır.

Karaciğerin görevleri arasında depo edilen yağların parçalanarak kullanılması, A vitamini, D vitamini, E vitamini ve K vitaminlerinin depolanması, vücut ısısının korunması, hormonların düzenli çalışması ve vücuttan zararlı toksinlerin atılarak toksin birikmesinin önüne geçilmesi gibi önemli pek çok işlev bulunur.

Buna bağlı olarak karaciğerde toksin birikmesi belirtileri vücudun neredeyse tüm sistemlerini ve tüm organlarını birinci dereceden etkiler.

Karaciğerde toksin birikmesi belirtileri:

  • Kramp ve ağrılar: Karaciğer hastalığı vücudun sağ tarafında karaciğer çevresinde ağrılarla kendini gösterebilir. Buna ek olarak karında şişkinlik ve sık sık kramp girmesi de karaciğerde toksin birikmesi belirtileri arasındadır. Krampların sebebi karaciğerin görevini yerine getirememesi ve atık maddeleri yok edememesi olabilir.
  • Ödem: Vücutta fazla sıvı tutulması yaygın olarak bir böbrek problemi olarak değerlendirilse de olası bir karaciğer hastalığı da ihtimal dahilindedir. Genellikle el ve ayaklarda, bacak bölgesinde ödem görülür. Şiş olduğunu düşündüğünüz bölgeye parmağınızla basınç uygulayın. Parmağınızı kaldırdığınızda bastırdığınız yerde bir süre izi kalıyorsa bu ödem oluşumuna işarettir.
  • Kiloda artış: Karaciğer yağlanması ve siroz gibi rahatsızlıkların uzun vadedeki sonuçlarından biri kilo almaktır. Karaciğerde toksin birikmesi sonucu karaciğer vücuda alınan şekeri bir çeşit yağ olan trigliserite çevirir. Karaciğer yağlanması karaciğerin işlevlerini yerine getirmesine engel olur. Karaciğerde biriken toksinler depo edilen yağ hücrelerinin içinde saklanmaya başlar.
  • Ciltte hassasiyet: Karaciğerde toksin birikmesi belirtileri arasında cildin hassasiyet kazanması da bulunur. Sürekli olarak kaşınma isteği duyabilirsiniz. Karaciğerde toksin birikmesi ve yolunda gitmeyen bir durum olduğunda en fazla el ayası, ayak tabanı gibi bölgelerde sık sık kaşınma hissi oluşur.
  • Sarılık: Karaciğer hastalığı ile ilişkilendirilen en yaygın belirtilerden biri de sarılıktır. Sarılık olan bir kişinin cilt rengi normalden daha sarıdır. Buna ek olarak sarılık hastalarının gözlerine bakıldığında da sarı renk görülebilir. Sarılık bilirubin maddesinin toplanması sonucu ortaya çıkar. Karaciğerde toksin birikmesi sonucu cilt ve gözlerde sarılık ortaya çıkar.
  • İştahta azalma: Karaciğerde toksin birikmesi belirtileri arasında beslenme sorunları ve iştah kaybı da bulunur. Karaciğer rahatsızlığı kişinin yeme isteğini bastırabilir. Bunun bir sonucu olarak iştah kaybı ve yetersiz beslenme ortaya çıkar. İştah kaybı ve yetersiz beslenme uzun vadede karaciğer rahatsızlığı ile birlikte başka ciddi sağlık problemlerine de yol açabilir.
  • İdrar renginde değişim: İdrar rengi vücudumuzda herhangi bir sağlık problemi olup olmadığı konusunda bize bilgi verebilir. Olası bir karaciğer hastalığı durumunda açık sarı olması gereken idrar rengi daha koyu bir renge dönüşebilir.
 • Halsizlik: Karaciğerde toksin birikmesi olduğunda karaciğer kanı yeterince iyi filtre edemez. Bunun bir sonucu olarak hücrelere enerji üretimi için yeterli oksijen taşınamaz. Karaciğer hastalığı halsizlik ve kronik yorgunluğa sebep olur. Her türlü fiziksel ve zihinsel aktivitede yavaşlama ve performans kaybı görülür. Halsizlik ve kronik yorgunluk geçici sebeplerle olabileceği gibi karaciğerde toksin birikmesi gibi ciddi bir sorundan da kaynaklanabilir. Bu yüzden bu tür belirtiler ciddi olarak değerlendirilmeli ve en yakın zamanda bir doktora başvurulmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *