Karanfil Neye İyi Gelir?

By | 19/02/2018

Karanfil neye iyi gelir, karanfil suyu ve karanfil yağı hangi rahatsızlıklara karşı kullanılır? Karanfil yutmak neye iyi gelir?

Karanfil sadece kokusu ve aroması için yemeklerde ve içeceklerde kullanılan bir bitki değildir. Karanfil yağı, karanfil suyu çeşitli şekillerde pek çok rahatsızlığın iyileştirilmesinde kullanılmaktadır. Bu yazımızda karanfil yağı neye iyi gelir, karanfil yutmak neye iyi gelir kullanım yollarından bahsedeceğiz.

Karanfil neye iyi gelir

Karanfil neye iyi gelir

Karanfil neye iyi gelir dendiğinde pek çok kişinin ilk aklına gelen ağız kokusunu gidermek amacıyla kullanılması olacaktır. Karanfilin en bilinen bir diğer kullanımı ise çay demlerken aroma verici olarak kullanılmasıdır.

Farklı bir tad elde etmek isteyenler demliğe çayla birlikte birkaç tane kuru karanfil tanesi atabilirler. Karanfil aslında bilinenden çok daha fazla faydalı özelliğe sahip.

Kurutulmuş karanfili evinizin bir köşesinde uzun süreli olarak saklayabilir ve karanfilin faydalarından kolayca yararlanabilirsiniz. Karanfil antiseptik ve antienflamatuar özelliği olan bir bitkidir. Mikrop öldürücüdür. Baş ağrısı, soğuk algınlığı, mide ve bağırsak rahatsızlıklarına karanfil iyi gelir.

Kurutulmuş karanfil tanelerini ezerek ya da suda demleyerek kullanabilirsiniz. Aynı zamanda karanfil yağı da en az karanfil gibi faydalıdır. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde karanfil suyu neye iyi gelir ve karanfil yağı neye iyi gelir ayrıntılı olarak paylaşacağız.

Karanfil neye iyi gelir

Ağız kokusunu giderir: Karanfilin ağızda kötü kokuya sebep olan bakterileri öldürücü özelliği vardır. Ağız kokusunu gidermek amacıyla ağzınızda bir karanfil tanesini çiğneyebilirsiniz. Ancak kurutulmuş karanfil tanesini yutmak bağırsaklarınızda probleme yol açabilir.

Bu yüzden karanfili yutmadan ağzınızda bir süre bekletip geri çıkarmanızı tavsiye ederiz. Eğer karanfil aromasını seviyorsanız soğan ve sarımsak gibi kötü kokuya yol açan yemeklerin ardından ağzınıza atmak üzere yanınızda birkaç karanfil tanesi bulundurabilirsiniz.

Yorgunluk ve halsizlik: Karanfil neye iyi gelir, yorgunluğu ve halsizliği giderir. Pozitif enerjinin yükselmesini sağlar.

Karanfilin keskin kokusunun sinir sistemi üzerinde son derece olumlu etkileri vardır. Odanızda, çalıştığınız ya da yaşadığınız yerde bir miktar karanfil bulundurarak arada kokusunu içinize çekebilirsiniz.

Stres: Eğer gündelik yaşamınızda stresle başa çıkmakta zorlanıyorsanız karanfil kullanabilirsiniz. Karanfil kokusu yorgunluğu aldığı gibi kişinin rahatlamasına ve olumlu duygu ve düşüncelerle dolu olmasına yardımcı olur. Strese karşı karanfil koklayabilir ya da çayınızı demlerken içine birkaç karanfil atarak tüketebilirsiniz.

Sinüzit: Sinüzit yüz bölgesinde basınca, yüz kemiklerinde ve baş bölgesinde ağrıya sebep olan rahatsız edici bir hastalıktır. Karanfil neye iyi gelir, sinüzit hastalığından muzdarip olanlar karanfili toz haline getirerek kullanabilirler.

Birkaç karanfili toz haline getirip burundan çekmek sinüslerin temizlenmesini ve sinüzitin iyileşmesini sağlar. Ancak karanfil çok etkili bir bitki olduğundan karanfilin miktarına dikkat edilmeli ve çok az bir miktar kullanılmalıdır.

Karanfil suyu neye iyi gelir?

Karın şişkinliği: Karın şişkinliği probleminiz varsa karanfili ezerek toz haline getirin ve suyla karıştırıp için. Karın şişkinliğine karşı kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise karanfili çay gibi demleyerek içmektir.

Düzenli olarak kullandığınızda karanfil suyu neye iyi gelir, karın bölgesinde ve bağırsaklarda çeşitli sebeplerle oluşmuş şişkinliği gidererek rahatlama sağlar.

Mide bulantısı: Karanfil suyu neye iyi gelir dendiğinde bir başka faydası da mide bulantısını gidermesidir. Mide bulantısı ve kusmaya karşı karanfil suyunu ya da karanfilin kendisini kullanabilirsiniz.

Karanfili demleyerek yaptığınız çayı içebilir yahut birkaç adet karanfili toz haline getirip bal ile karıştırarak içebilirsiniz. Sık sık mide bulantısı yaşayanlar ve özellikle sabah saatlerinde kusma problemi olanlar karanfil suyu kullanmayı deneyebilirler.

Karanfil yağı neye iyi gelir?

Diş ağrısı: Antibakteriyel özeliği olan karanfil yağı neye iyi gelir dendiğinde diş ağrısı ilk sırada yer alır. Özellikle gece vakti ya da hiç beklemediğiniz bir zamanda ortaya çıkan şiddetli diş ağrısına karşı evde bir miktar karanfil yağı bulundurmakta fayda var.

Diş ağrısını gidermek için bir parça pamuğu karanfil yağına batırıp ağrıyan yere koyun. Karanfil yağı neye iyi gelir, diş etlerindeki iltihabı giderir. Diş macunu, ağız gargaraları ve boğaz spreyleri gibi pek çok üründe bakteri ve mikrop öldürücü özelliğinden dolayı karanfil yağı kullanılmaktadır.

Soğuk algınlığı: Karanfil yağı neye iyi gelir sorusunun bir diğer cevabı da soğuk algınlığıdır. Soğuk algınlığı ve buna benzer bir rahatsızlığı olanlar bir miktar karanfil yağı ile balı karıştırarak tüketebilirler.

Bu karışımı bir bardak ılık suda çözdürüp içerek de fayda sağlayabilirsiniz. Hastalığın geçmesi ve öksürüğün kesilmesi için günde iki ya da üç defa tekrarlayın.

Cilt problemleri: Karanfil yağını cilt problemlerini iyileştirmek için kullanabilirsiniz. Cilt için karanfil yağı neye iyi gelir, akneler ve siyah noktaları giderir, yeni aknelerin oluşmasına engel olur, sivilceleri kurutur, iltihap ve cilt yaralarının çabuk iyileşmesini sağlar.

Bununla birlikte karanfil yağı anestezik özelliklidir. Ağrıyan ve acıyan bölgelerin uyuşmasını sağlar. Ancak karanfil yağını direkt cilde uygulamak cildin tahriş olmasına sebep olabilir. Karanfil yağını cilde uygulamadan önce bir miktar seyreltmelisiniz.

Karanfil yutmak neye iyi gelir?

Karanfil yutmak neye iyi gelir, karanfilin mide ve bağırsak problemlerine iyi geldiğini daha önce belirtmiştik. Karanfil yutmak ishali kesmeye yardımcı olur. Bunun için 6-7 adet karanfil tanesini iri parçalara ayırın. Sabah ve akşamları yemeklerden yaklaşık bir saat sonra bu karanfil parçalarını ılık suyla yutun.

Bir süre sonra bağırsaklarınızın eski düzenine döndüğünü ve ishalin kesildiğini göreceksiniz. İshal rahatsızlığının vücutta yüksek oranda su kaybına neden olacağını unutmayın. Bu süre zarfında mutlaka bol bol sıvı almaya özen gösterin.

Karanfilin kendisi ve karanfil yağı çok etkili maddeler olduğundan kullanımında da dikkatli olunması gerekir. Herhangi bir alerji ya da rahatsızlık olasılığına karşı karanfil ve karanfil yağı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *