Kavrulmuş Sarımsak Yemek Hangi Faydaları Sağlıyor?

By | 01/08/2017

Sarımsak hiç şüphesiz geçmişten günümüze aktarılan şifa kaynağı bir bitki. Hemen her kültürde sarımsak hastalıkları iyileştirmek için kullanılmıştır. Bu yazımızda sarımsağın faydaları nelerdir, kavrulmuş sarımsak nasıl yenmeli, sarımsak antibiyotik ilişkisi ve sarımsak yemek vücutta hangi etkileri yaratır konularında bilgi vereceğiz.

Sarımsak vücut üzerinde mükemmel etkiler yaratabilecek nitelikte bir bitkidir. Her ne kadar sarımsak yemeklerde pişmiş olarak ya da salatalarda çiğ olarak tüketilse de, aslında vücudu iyileştirici ilaç niteliğinde bir bitki. Dolayısıyla sarımsak nasıl yenmeli farketmeksizin, çiğ ya da kavrulmuş sarımsak vücuttaki tüm hücreleri, dokuları ve organları iyileştirir.

Sarımsak yemek ne derecede yararlı, hangi hastalıklara ilaç olur geçmişten günümüze bilinen bir gerçektir. Bu yüzden tüm kültürlerde sarımsağın faydaları nelerdir, sarımsak nasıl yenmeli, sarımsak antibiyotik etkisi araştırılmış ve sarımsak hastalıkları iyileştirmede şifa kaynağı bir bitki olarak kullanılmıştır.

Kavrulmuş sarımsak nasıl yenmeli

Kavrulmuş sarımsak nasıl yenmeli

6 Diş kavrulmuş sarımsak yemek 24 saatte hangi faydaları sağlıyor?

1. saat: Vücudunuz sarımsağı sindirir ve içindeki besleyici maddeleri emer.
2. ve 4. Saat: Sarımsağın içinde bulunan ve vücudunuzun emdiği besleyici maddeler vücudunuzdaki kanser hücreleri ve serbest radikallerle mücadele eder.
3. ve 6. Saat: Metabolizma hızınız artar. Vücudunuzdaki yağlar erimeye başlar ve fazlalık sıvılar vücuttan atılır.
4. ve 7. Saat: Sarımsağın antibakteriyel faydaları etkisini göstermeye başlar ve kan dolaşımına karışır. Sarımsak vücuttaki bakterilerle savaşmaya başlar.
5. ve 10. Saat: Sarımsakta bulunan besleyici maddeler oksidasyon oluşma riskini azaltır.
6. ve 24. Saat: Sarımsağın içindeki besleyici maddeler sayesinde:

 • Kolesterol düşer
 • Kalp sorunlarına neden olan damar tıkanıklıkları önlenir
 • Tansiyon dengelenir
 • Sinir sistemi güçlenir
 • Vücuda ağır metallerin girmesi engellenir
 • Kemikler ve eklemler güçlenir
 • Daha enerjik hissedilir
 • Vücudunuz daha atletik olur
 • Hücreler sağlığına kavuşur

Sarımsağın faydalarından en iyi derecede yararlanmak için bu süreçte bol su içmelisiniz. Vücudunuza yardımcı olmak için sağlıklı besinlerle beslenmelisiniz. Aşırı şeker içeren besinlerden uzak durmalısınız. Eğer şeker tüketecekseniz rafine şeker tercih etmelisiniz.

Şekerin zararları hakkında 7 şaşırtıcı gerçek

Kavrulmuş sarımsak nasıl yenmeli?

Sarımsak nasıl yenmeli konusunda birçok alternatif vardır. Çiğ olarak direkt yenebileceği gibi yine çiğ olarak salataların ya da yoğurdun içinde de hem şifa hem de lezzet kaynağı olabilir. Bunun dışında sarımsak pek çok et ve sebze yemeğinin içerisinde bulunabilir.

Her türlü nasıl tüketilirse tüketilsin sarımsağın faydaları nelerdir başlığındaki muhteşem etkileri bir süre sonra vücudunuzda gözlemleyebilirsiniz. Bir diğer alternatif ise kavrulmuş sarımsak yemektir. Sarımsağı kavrulmuş ya da çiğ olarak tüketmek elbette büyük fayda sağlayacaktır.

Sarımsak antibiyotik etkisi olan bir bitkidir. Bu özelliğiyle sarımsak sizi hastalıklardan büyük ölçüde korur. Kavrulmuş sarımsağı hazırlayarak hemen tüketin ve sarımsağın faydaları nelerdir 24 saat boyunca vücudunuzda gözlemleyin.

Kavrulmuş sarımsak nasıl hazırlanır: Sarımsakları dişlerine ayırın. Kabuklarını ayıklayarak bir tepsiye yerleştirin. Sarımsakları 350 derecede yumuşak bir kıvam alıncaya kadar pişirin.

Sarımsağın faydaları nelerdir?

Sarımsağın faydaları arasında en bilinenleri bağışıklığı güçlendirip hastalıklardan koruması, tansiyona iyi gelmesi, kolesterolü düşürmesi ve kalp damar sağlığını korumasıdır. Ancak sarımsağın faydaları nelerdirin yanıtları daha geniş bir yelpazeye yayılır.

Sarımsak tepeden tırnağa tüm vücuda sağlık katan mucizevi bir bitkidir. Sarımsak nasıl yenmeli başlığında olduğu gibi kavrularak ya da çiğ olarak farketmeksizin düzenli olarak tüketilmelidir. Sarımsağın besin değeri de oldukça yüksektir.

Sarımsağın içerisinde bol miktarda antioksidan, B1 ve B6 vitaminleri, C vitamini, fosfor, kalsiyum, selenyum, bakır ve manganez mineralleri bulunur. Oldukça besleyici ve şifalı bir bitki olduğundan, çiğ ya da kavrulmuş sarımsak yemek her gün yapılan düzenli bir alışkanlık olmalıdır.

Sarımsağın faydaları nelerdir:

 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, hastalıklara karşı vücudun direncini artırır.
 • Sarımsak yemek damar tıkanıklığını önler. Sarımsak kalp damar sağlığına iyi gelir.
 • Sarımsak kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Yüksek tansiyonu olanlar tansiyonun dengelenmesi için sarımsak tüketebilirler.
 • Sarımsak tam bir antioksidan kaynağıdır. Bu özelliğiyle sarımsak yaşlanma etkilerini geciktirir.
 • Sarımsağın iltihap giderici özelliği vardır. Bununla beraber sarımsak her türlü mantar ve enfeksiyona karşı etkilidir.
 • Sarımsak tüketmek mide ve bağırsaklardaki parazitlerin yok olmasını sağlar.
 • Sarımsak aynı zamanda dış görünüşü de iyileştirir. Sarımsağın faydaları nelerdir; içerdiği antioksidanlar cildin genç kalmasını sağlar, sarımsak saç dökülmesini yavaşlatır. Cildin ve saçların daha canlı ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Sarımsak ülkemizde bol bulunan ve herkes tarafından kolayca temin edilebilen bir bitki. Bu yazımızda sarımsağın faydaları nelerdir, sarımsak nasıl yenmeli, sarımsak antibiyotik ilişkisi ve kavrulmuş sarımsak yemek vücutta hangi etkileri yaratır konularına değindik. Sarımsak mucizevi özellikleri olan bir besin. Hasta olmamak, sağlıklı ve capcanlı bir görünüme sahip olmak basit bir şekilde sarımsak yemekle mümkün.