Kemik Erimesi Nedir, Belirtileri Nelerdir?

By | 04/08/2017

Bir diğer adı da osteoporoz olan kemik erimesi, yaşam kalitesini ciddi derecede düşüren bir rahatsızlık. Kemik erimesi belirtileri genellikle ileri yaşlarda kemik kaybına bağlı olarak çıkıyor. Bu yazımızda kemik erimesi nedir, kemik erimesi belirtileri ve kemik erimesi nasıl anlaşılır konularında bilgi vereceğiz.

Kemik erimesi nedir?

Kemik erimesi nedir, kemiklerin yoğunluğunu çeşitli sebeplerden dolayı kaybetmesidir. Kemikler gözenekli bir hal alırlar ve daha kırılgan bir yapıları olur. Kemik erimesinin bir diğer adı osteoporozdur. Kemik erimesi belirtileri kişinin yaşamını olumsuz yönde etkiler. Kemik erimesi nasıl anlaşılır, sırt ve bel bölgesinde ağrılar görülebilir.

Kemik dokusunun yoğunluğu azaldığından kemikler daha kırılgan olurlar. Kemik erimesi olan bir kişinin kemiklerinde sık sık kırılma ve çatlama görülebilir. Bu yüzden kemik erimesi nedir, kemik erimesi belirtileri nelerdir bilinçli olup en erken zamanda tedavi uygulanmalıdır.

Kemik erimesi nedir

Kemik erimesi nedir

Vücuttaki kemikler devamlı olarak kendilerini yenileyebilirler. Erken yaşlarda kemik üretimi daha hızlıdır. Henüz 20li yaşların başındayken pek çok insan en yoğun kemik kütlesine ulaşır. Ancak ileri yaşlarda kemik üretimi yavaşlar ve kemik kaybı artar. Kemik erimesi nedir; kemik dokusunun bu şekilde kemik kaybı ile yoğunluğunu yitirmesi ve gözenekli bir hal almasıdır. Böyle bir durumda kemik erimesi belirtileri ortaya çıkar.

Eğer erken yaşlardan itibaren iyi beslenme ve egzersizle kemik dokusu artırılırsa ileri yaşlarda kemik erimesi riski azalır.

Kemik dokusu ne kadar fazla olursa vücut kemik kaybından ve dolayısıyla kemik erimesinden o kadar az etkilenir. Her şart altında doktora danışıp en kısa zamanda tedavi uygulamak en doğrusu olacaktır. Bununla birlikte kemik erimesi nedir ve kemik erimesi nasıl anlaşılır konularında bilgi sahibi olmanın erken teşhise katkısı olacaktır.

Kemik erimesi belirtileri

Kemik erimesi belirtileri yaşa, kişinin genetik özelliklerine ve çevresel birtakım etkenlere göre farklı zamanlarda ortaya çıkabilir. Kemik erimesi olan bir kişide rahatsızlığın başlangıcında gözle görülür belirtiler ortaya çıkmaz. Ancak bir süre sonra kemik dokusundaki kayıp iyice arttığında kişinin yaşam kalitesi belirgin biçimde azalır.

Kemik erimesi belirtileri oldukça rahatsız edici bir hal alabilir ve bu durum kemiklerin sık sık çatlamaya ve kırılmaya başlamasına kadar sürer. Bu seviyeye gelmeden önce kemik erimesi nedir ve kemik erimesi tedavisi konularında bilgi alınmalıdır. Kemik erimesi nasıl anlaşılır, aşağıdaki belirtiler size yardımcı olacaktır.

Kemik erimesi belirtileri:

  • Boy uzunluğunun kısalması: Kemik dokusunun azalmasından en yoğun olarak iskelet yapısı etkilenir. Kemiklerde yaşanan kütle kaybı ile kemiklerde çatlaklar ve kırılmalar olur. Kemik erimesinin ilerleyen evrelerinde kişinin normal boy uzunluğu belirgin biçimde kısalır.
  • Duruş bozukluğu: Kemik erimesi nasıl anlaşılır vücuda en belirgin etkilerden biri de duruş bozukluğudur. Düzgün ve doğru bir duruş ancak sağlıklı bir omurga ve sağlıklı bir iskeletle olur. Kemik erimesi sebebiyle iskelet yapısı bozulur. Buna bağlı olarak kişide iki büklüm olacak şekilde ve omur kemiklerinin aldığı hasara bağlı olarak eğik bir duruş meydana gelir.

Duruş bozukluğu nasıl düzeltilir?

  • Sırt ve bel bölgesinde ağrılar: Kemik erimesi belirtilerinden biri de bel ve sırt ağrısıdır. Omurların zarar görmesi ile bazı zamanlarda kişi oldukça yoğun yaşanan sırt ve bel ağrıları hissedebilir. Bu safhaya gelmeden kemik erimesi nasıl anlaşılır, belirtiler hakkında bilgi sahibi olmak ve doktora görünüp zaman kaybetmeden kemik erimesi tedavisine başlamak en doğrusu olacaktır.
  • Kemiklerde kırılganlığın artması: Kemik erimesi belirtileri arasında en tehlikeli olanı budur. Kemik yoğunluğunun azalması ile kemikler kırılgan bir yapıya bürünürler. Bu durumda kemiklerde sık sık çatlama ve kırılma olur. Bununla beraber kemik dokusunun yenilenmesi oldukça yavaş olduğu için bu çatlama ve kırılmalarda iyileşme süreci çok yavaş işler. Kemik erimesi rahatsızlığı olan bir kişi dikkatli davranmalıdır. Özellikle uzun kemiklerdeki kırıklar oldukça tehlikeli olabilir. Çok basit bir düşme ya da çarpma bile ciddi bir kırığa ve sağlık problemine yol açabilir.
  • Omuz yapısının bozulması ve kamburlaşma: Kemik erimesi ilerledikçe vücut şeklinde belirgin değişiklikler olur. Kemik erimesi belirtilerinden biri de omuz bölgesinin yuvarlak bir şekil alması ve sırt bölgesinin giderek kamburlaşmasıdır.

Kemik erimesine ne iyi gelir

Kemik erimesine ne iyi gelir, doğru beslenmek ve zamanında önlem almak gerekir. Kemik erimesi nedir hastalığın ilk evrelerinde belirgin bir şekilde kendini göstermez. Ancak sonraki dönemlerde kemik erimesi nasıl anlaşılır bazı belirtiler ortaya çıkar.

Ağrılar ve kemiklerde çatlama ve kırılmalar oldukça rahatsız edici bir hal alabilir. Bu yüzden özellikle genç yaşlarda spor yaparak ve sağlıklı beslenerek kemik yoğunluğu arttırılmalıdır. Özellikle bol miktarda kalsiyum içeren besinler hergün tüketilmelidir.

Kemik erimesine ne iyi gelir:

  • Günlük beslenme çok önemlidir. Her gün taze sebze ve meyve tüketilmelidir.
  • Bol kalsiyum içeren süt ve süt ürünleri tüketmeye özen gösterilmelidir.
  • Düzenli egzersiz sağlıklı kemikler için olmazsa olmazdır. Hergün yürüyüş yapanlarda ilerki yaşlarda kemik erimesi riskinin oldukça azaldığı görülmüştür.
  • Kemik erimesine ne iyi gelir bir başka önemli faktör de D vitaminidir. Bundan dolayı, D vitamini yapımı için günlük 20 dakika güneşlenilmelidir.

Zamanında doğru beslenmek, düzenli egzersiz yapmak ilerki yaşlarda kemik erimesi gibi pek çok hastalığı önler. Bu yazımızda kemik erimesi nedir, kemik erimesi belirtileri ve kemik erimesi nasıl anlaşılır konularında bilgi verdik. Erken zamanda doktora danışmak ve tedaviye erken başlamak oldukça önemlidir.