Kendi Başınıza Sigarayı Bırakmanın Yolları

By | 28/02/2015

Sigarayı bırakmak mı istiyorsunuz? Ama bunu nasıl yapacağınıza henüz karar vermediniz. Kendi başınıza alacağınız önlemler ve küçük değişikliklerle sigarayı bırakmanın birçok yolu var.

Bu kötü alışkanlıkla olan bağınızı kopartmak için ilk adımı yaşam tarzınızda küçük değişiklikler yaparak atabilirsiniz. Eğer çevrenizde sigarayı bırakmanızı destekleyen bir ortam yaratırsanız işiniz oldukça kolaylaşır.

Evinizi ya da iş yerinizi sigaradan tümüyle arındırmak, tüm kül tablalarını boşaltarak yıkamak, üzerine sigara kokusu sinmiş eşyaları dezenfekte etmek gibi yöntemler sigaradan vazgeçmenizi kolaylaştıracak.

kendi-basiniza-sigarayi-birakmanin-yollari

Bunun yanında düşünme yapınızı değiştirmeli, ayrıca vücudunuzun yeni duruma daha hızlı adapte olması için daha sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenine geçmelisiniz.

Sigaranın içinde bulunun sayısız zehirli kimyasal maddenin vücudunuza girmesi sonucu iç organlarınızda oldukça fazla toksin birikir. Bu toksinler iç organların çalışmasını olumsuz etkiler ve kanser gibi birçok ciddi hastalık riskini de beraberinde getirir.

Ayrıca yine sigarayla vücudunuza giren kimyasallar bağımlılığınızı günden güne güçlendirerek sigarayı bırakmanızı zorlaştırır. Bu yüzden sigarayı bırakmak için vücudunuzu bağımlılık yapıcı tüm zararlı maddelerden arındırmalısınız.

Sigarayı bırakmak için detoks

Sigarayı bırakmanın yolları

Pozitif Düşünün

Belki bundan önce birkaç defa sigarayı bırakmayı denediniz. Olmadı mı? Belki de uzun zamandır sigarayı bırakmayı düşünüyorsunuz fakat cesaret edemediniz. Fakat kendinize bu sefer ne kadar kararlı olduğunuzu, bu işi başaracağınızı anlatın. Pozitif düşünün ve kendinize inanın.

Plan Yapın

Sigarayı bırakmak için ilk adımda kendinize bir söz verdiniz. Motivasyonunuz en üst düzeyde. Bu sefer kesinlikle sigarayı bırakacaksınız. Bu sözünüzü tutmak için bir plan yapın, bir tarih belirleyin ve bu plana sadık kalın. Planınızı düğün, parti yada herhangi sigara içtiğiniz bir etkinlik yada olay için ertelemeyin.

Diyetinizi Değiştirin

Favoriniz yemek sonrası sigarası mı? Bir araştırmaya göre yemek sonrası özelliklede et içeren bir öğünden sonraki sigara daha tatmin edici bulunmuş. Buna karşın, peynir, sebze ve meyve içeren öğünlerden sonra içilen sigaranın daha kötü bir tat bıraktığı tespit edilmiş. Bu yüzden sigarayı bırakmak için bir süre, öğünlerinizde et yemekleri yerine sebze yemeklerini tercih etmeli daha fazla meyve tüketmelisiniz.

İçeceğinizi Değiştirin

Aynı araştırmada içecekler de incelenmiş. Alkol, kola, çay ve kahve gibi içeceklerin sigaranın tadını artırdığı bulunmuş. Dolayısıyla bu içecekleri tükettiğinizde fazla sigara içme isteği duyacaksınız. Bunun yerine, evde, iş yerinde yada dışarı çıktığınızda su, soda yada meyve sularını tercih etmelisiniz. Bu şekilde sigarayı bırakma çabalarınız kolaylaşacaktır.

Yaşam Alanınızı Sigaradan Arındırın

Bir defa sigarayı bırakmaya karar verdiğinizde tüm sigaralarınızı atın. Sigarayla ilgili çakmak, kül tablası vb. eşyaları ortadan kaldırın. Üzerine sigara kokusu sinen tüm kıyafetlerinizi yıkayın. Halı, perde gibi sigara kokan eşyalarınızı temizleyerek sigara kokusundan arındırın.

Sigara İsteğinizi Frenleyin

Sigara içme arzusu en fazla 5 dakika sürmektedir. Sigarayı bırakmak için bu süreyi sigara yakmadan atlatmanızı sağlayacak 5 dakikalık stratejiler geliştirmelisiniz. Örneğin dışarda bir partidesiniz. İçinizde sigara içme isteği uyandı. Şunu düşünün: Alkolle birlikte içtiğiniz sigara ağız kanseri riskini 38 kez yükseltmektedir.

Sigarayı Bırakma Desteği Alın

Çevrenizde arkadaşlarınızdan, ailenizden sigarayı bırakmak isteyenler varsa, onlara birlikte sigarayı bırakmayı önerin. Sigarayı bırakma konusunda birbirinizi cesaretlendirin. Bu amaçla yaptığınız faydalı uygulamaları paylaşarak birbirinize yardımcı olun.

Hareket Edin

Yapılan bilimsel araştırmalara göre egzersiz yapmak en azından günlük yürüyüş yapmak bile sigara içme isteğini bastırmaktadır. Gün içinde 5 dakikalık egzersizler yaparsanız beyninizin sigara isteğini bastıran kimyasallar salgılamasını sağlarsınız. Bu durumda sigara içme isteği azaldıkça, sigarayı bırakmak kolaylaşacaktır.

Sigara İçmeyen Arkadaşlar Edinin

Kalabalık ortamlarda, sigara içmeyen insanlarla birarada olmaya özen gösterin. Sigara içen arkadaşlarınızla birlikteyken sigarayı bırakma çabanız biraz zorlaşabilir.

Yanınızda yakılan sigara sizde de sigara içme arzusu uyandırabilir, sigaradan uzaklaştığınız bir zamanda tekrar sigaraya imrenmeye başlayabilirsiniz. Bu yüzden sigara içilmeyen ortamları tercih etmeli yada sigara içmeyen insanların yanında vakit geçirmelisiniz.

Sigarayı Bırakma Nedenlerinizi Listeleyin

Sigarayı bırakmak istiyorsunuz, peki neden sigarayı bırakmak istediğinizi biliyor musunuz? “Çünkü sigara zararlıdır” sebebi sizin için yeterli değil. Sigarayı bırakmak için yüksek motivasyonu ancak daha güçlü ve size özel nedenlerle sağlayabilirsiniz.

Belki ailenizi özellikle de çocuklarınızı pasif içicilikten korumak istiyorsunuz. Belki de çok yüksek bir ihtimalle akciğer kanseri olabileceğiniz düşüncesi sizi korkutuyor. Yada daha genç görünmek ve hissetmek istiyorsunuz. Kendiniz için, sigara içme dürtünüzü bastıracak en güçlü nedenlerden bir liste hazırlayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *