Kene Isırması Belirtileri Nelerdir, Nasıl Çıkarılır?

By | 24/07/2017

Özellikle güzel havalarda doğada vakit geçirmek oldukça huzur verici ve sağlıklı bir aktivite. Ancak yeşil alanlarda kırım kongo kanamalı ateşi hastalığına sebep olan kene ısırması riski olduğunu da unutmamak lazım. Bu yazımızda kene ısırması belirtileri, kırım kongo kanamalı ateşi, kene nasıl çıkarılır, kene ısırması kaç günde belli olur ve kene ısırmasında ilk yardım nasıl olmalı konularından bahsedeceğiz.

Keneler genellikle insan ve hayvanlara yapışıp, onların kanını emerek beslenen canlılardır. Kene ısırması insanlarda kırım kongo kanamalı ateşi hastalığına sebep olabilir. Bu hastalık tedbir alınmazsa malesef ölümle sonuçlanabilir. Özellikle risk grubunda bulunan kişiler kene ısırması kaç günde belli olur, kene ısırması belirtileri nelerdir ve kene ısırmasında ilk yardım nasıl olmalı konularında bilgi sahibi olmalıdırlar. Çünkü herhangi bir şekilde kene ısırması belirtileri farkedilirse hastahaneye vakit kaybetmeden gitmek hayati derecede önemlidir. Kene ısırması riski olan kişiler:

 • Kırsal kesimde yaşanan ve hayvanlarla yakın temas halinde bulunanlar.
 • Yeşil alanlarda piknik yapanlar ve zaman geçirenler.
 • Veterinerler, avcılar ya da kasaplar kene ısırması riski altındadırlar.
 • Kenenin mikrobunun bulaştığı kişilere yakın temas halinde olanlar ya da onların bakımıyla ilgilenenlere de bulaşabilir.
 • Ayrıca sağlık kurumlarında çalışan doktor, hemşire gibi kişilere de bulaşma riski fazladır.
Kene Isırması Belirtileri Nelerdir, Nasıl Çıkarılır?

Kene Isırması Belirtileri Nelerdir, Nasıl Çıkarılır?

Kene ısırması kaç günde belli olur?

Kene ısırması kaç günde belli olur, bu hastalığın da diğer mikrobik hastalıklarda olduğu gibi bir kuluçka süresi bulunur. Kenenin insan vücudundan kan emmesi ile kene ısırması belirtileri ortaya çıkması arasında yaklaşık 1 ile 3 arasında değişen bir zaman dilimi vardır. Eğer herhangi bir şekilde kene ısırması belirtileri olduğundan şüphe ediyorsanız mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Kene ısırmasında ilk yardım

Her türlü kazada ya da rahatsızlanmada olduğu gibi de kene ısırmasında ilk yardım da oldukça önemli bir konudur. Bilinçli olmak hastanın hayatını kurtarabilir. Kene kan emmek için iyice tutunmuştur ve onu çıkartmak için zorlamak ya da yanlış bir şekile yerinden oynatmaya çalışmak istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Böyle bir durumda kenenin zehri kana karışabilir ve kırım kongo kanamalı ateşi hastalığı bulaşmış olur. Bu yüzden kene ısırmasında ilk yardım hastaya müdahale etmemek olacaktır.

Kene sıradan bir böcek değildir. Onu yerinden oynatmak hastalık yapıcı virüsün vücuda girişine sebep olur. Yapılması en doğru davranış kene ısırması belirtileri daha da kötüleşmeden bir an önce bir sağlık kuruma tedavi için başvurmak olacaktır. Kene ısırması kaç günde belli olur, kene ısırması belirtileri nelerdir ve kene ısırmasında ilk yardım konularında bilgi sahibi olmak sizin ve çevrenizdekilerin hayatını kurtarabilir.

Kene ısırması belirtileri

Öncelikli olarak risk grubunda bulunan kişilerin kene ısırması belirtileri ve kene ısırması kaç günde belli olur ayrıntılı olarak bilinmelidir. Kene insan vücuduna yapışıp kan emmeye başladıktan sonra 3 güne kadar çıkan bir kuluçka zamanı vardır. Kene ısırığından şüphe ediyorsanız vücudunuzu iyice kontrol edin ve kene ısırması belirtileri gösterip göstermediğinizi gözlemleyin.

Kene ısırması belirtileri

 • Baş ağısı ve yüksek ateş
 • İştahsızlık
 • Kaslarda ağrı
 • İshal, kusma ya da mide bulantısı

İlerleyen dönemlerde görülen kene ısırması belirtileri:

 • Ciltte renk değişiklikleri ya da kanamaları
 • Gövde, kol ya da bacaklarda morarmalar
 • Burun kanaması ve diş etlerinde kanama

Kene nasıl çıkarılır?

Kene ısırmasında ilk yardım başlığı altında belirttiğimiz gibi kene ısırması belirtileri görüldüğünde kene nasıl çıkarılır öğrenmek yerine en yakın sağlık kuruluşuna gitmek doğru davranış olacaktır. Kene nasıl çıkarılır yöntemini öğrenseniz bile bu son derece riskli bir iştir ve yanlış bir müdahale durumunda kişiye kırım kongo kanamalı ateşi hastalığı bulaşmasına sebep olabilirsiniz.

Kene nasıl çıkarılır: Keneyi vücuttan çıkarmak için ihtiyacınız olan alet bir adet cımbızdır. Cımbızı kullanarak keneyi baş kısmından tutup dışarı çekmek gerekir. Ancak kenenin vücut kısmından tutulması ya da yanlış bir şekilde hareket ettirilmesi halinde kırım kongo kanamalı ateşine sebep olacak virüs vücuda yayılır. Bu yüzden kene nasıl çıkarılır öğrenmek yerine kene ısırması kaç günde belli olur ve kene ısırmasında ilk yardım nasıl olmalı konularında bilgi sahibi olmalı ve zaman kaybetmeden hastahaneye gidilmelidir.

Kırım kongo kanamalı ateşi tehlikeli bir hastalıktır. Kene ısırmasından korunmak için kırsal alanlarda uzun kollu, uzun paçalı giysiler giymeli, bilekten uzun çoraplar giyerek gerekirse paçalar içeri toplanmalı ya da çizme türü ayakkabılarla kenelerin vücutla teması engellenmelidir. Kırım kongo kanamalı ateşine karşı tedbir almanın yanı sıra keneyi vücuda yapıştıktan sonra da erken farketmek önemlidir. Bu yüzden özellikle risk grubundaki kişilerin kene ısırması kaç günde belli olur, kene nasıl çıkarılır, kene ısırmasında ilk yardım nasıl olmalı konularında mutlaka bilgi sahibi olması gerekir.