Kerevizin Faydaları ve Kereviz Tarifleri

By | 24/01/2017

Aslında herkes tarafından çok fazla bilinen ve yenilen bir sebze olmasa da kerevizin besin değeri oldukça yüksek. Bununla beraber kereviz tarifleriyle yapılan yemekler mutlaka sofralarda yer almalı çünkü insan vücudu için kerevizin faydaları saymakla bitmiyor.

Hem yaprak ve sap kısmı hem de kök kısmı çok faydalı olan ve yenilebilen kereviz son baharın sonlarından ilk baharın gelişine kadar tezgahlarda bulunabilen bir sebze. Özellikle zeytinyağlı yemeği gibi kereviz tarifleri bilinir ancak kereviz besin değeri kaybetmemek adına salatalarda çiğ olarak da tüketilebilir.

Kerevizin Faydaları ve Kereviz Tarifleri

Kerevizin faydaları ve kereviz tarifleri

Kerevizin kalorisi oldukça düşüktür. Orta boy bir kerevizin kalorisi 40 dır. Bu yüzden zayıflamak isteyenler rahatlıkla diyet programlarında besin değeri yüksek ancak kalorisi düşük olan kerevizi tercih edebilirler.

Kereviz satın alırken kereviz yapraklarının diri ve taze görünmesine dikkat edin. Sapları eğilmiş ya kırılmış kerevizleri almayı tercih etmeyin. Ayrıca kerevizin faydalarından maksimum derecede yararlanmak için kereviz tarifleri uygularken kerevizi doğranmış şekilde çok fazla bekletmeyin.

Temizleyip doğradığınız ya da rendelediğiniz kerevizleri hemen ardından yemeğe ya da salatanıza ekleyerek kısa sürede tüketin. Bu şekilde kereviz besin değeri kaybolmayacaktır.

Kerevizin faydaları

Kereviz iştah açıcıdır: Eğer iştahsızlık problemi yaşıyorsanız bol miktarda kereviz yemeği ya da kereviz salatası tüketmeyi deneyin. Kısa sürede iştahınız açılacaktır.

Kereviz sakinleştirir: Sakinleşmek için belki bir bardak papatya çayı ya da beş dakika temiz hava almak yeterli olabilir. Peki kerevizi yemeğini denediniz mi? Eğer sürekli olarak sinirli ve gergin bir insansanız kerevizi sofranızdan eksik etmeyin. Kerevizin faydaları arasında sakinleştirici özelliği de bulunur. Kereviz besin değeri ile sinirlilik ve gerginlik halini önler.

Kereviz idrar söktürücüdür: Maydonozgiller familyasından olan kereviz sebzesinin idrar söktürücü özelliği vardır.

Kereviz besin değeri çok yüksektir: Kereviz besin değeri açısından bakıldığında bol miktarda A, B, C ve E vitamini ile demir, kalsiyum, fosfor, potasyum ve sodyum minerali içerir. Çiğ olarak tüketilmesi kerevizin faydaları ve etkisini artıracaktır. Bu yüzden kereviz tarifleri arasında zeytinyağlı kereviz yemeğinin yanı sıra kereviz salatası yapabilir ya da kerevizin suyunu içebilirsiniz.

Kereviz kolesterolü düşürür: Kerevizin içeriğindeki kerevize kendine özgü kokusu ve lezzetini veren maddenin kolesterolü düşürücü etkisi olduğu tespit edilmiştir.

Kereviz alkali dengenin korunmasına yardım eder: Vücudun sağlıklı kalabilmesi için asit-alkali dengesi sağlanmalıdır. Dışarıda yenilen sağlıksız abur cubur tarzı aşırı şekerli ya da yağlı yiyecekler, kızartmalar ve asitli içecekler alkali dengenin bozulmasına yol açar. Bu da hastalıklara zemin hazırlar. Kereviz besin değeri ve içerdiği mineraller sayesinde alkali dengenin korunmasına yardım eder.

Kereviz sindirime yardımcı olur: Kerevizin içeriğinin büyük bir kısmı su ve liften oluşur. Bu özelliği sayesinde kerevizin faydaları sindirimi kolaylaştırmasıdır. Ayrıca lifli yapısı ile kereviz bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar. Eğer sindirim ve bağırsak problemleriniz varsa kereviz tarifleri sık sık listenizde yer almalı. Öğünlerinizde zeytinyağlı kereviz yemeği, çiğ olarak hazırlanmış kereviz salatası tüketin.

Kansere karşı kereviz tüketin: Kerevizin faydaları kanser riskini azaltması ve önleyici özellikte olmasıdır. Yapılan bilimsel araştırmalara göre kerevizin içerisinde kanserli hücrenin büyümesini önleyen Luteolin maddesinin bulunduğu tespit edilmiştir. Kereviz aynı zamanda antioksidan kaynağı bir sebzedir. Hücre sağlığını korumak için bol bol kereviz yemeği ve kereviz salatası tüketin.

Kereviz tansiyonu düşürür: Kereviz besin değeri sayesinde kan dolaşımını iyileştirir ve yüksek kan basıncının düşürülmesini sağlar.

Bunlara ek olarak kerevizin kan temizleyici özelliği vardır. Kerevizin cinsel isteği artırıcı özelliği vardır. Ayrıca kereviz böbrek kumu ve böbrek taşını düşürmeye yardımcı olur.

Kereviz Tarifleri

Kereviz tarifleri arasında en çok bilineni zeytinyağlı kereviz yemeğidir. Bunun dışında kereviz yemeğinin başka bir çeşidi de yine zeytinyağlı olarak hazırlanabilen portakallı kereviz yemeğidir.

Aslında kerevizin faydaları kendini en fazla kereviz salatası tüketildiğinde gösterir. Çünkü kereviz salatası çiğ kereviz içerir. Böylece kereviz besin değeri olarak birşey kaybetmemiş olur. Kereviz salatası hazırlandıktan sonra çok fazla bekletilmeden tüketilmelidir.

Kereviz Salatası

Malzemeler:

  • 1 adet orta boy kereviz
  • 4 yemek kaşığı yoğurt
  • 7-8 dal maydonoz
  • 1-2 diş sarımsak
  • 1 limon suyu
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı pul biber
 • 1 çay kaşığı nane

Yapılışı:

  • Kerevizi soyup rendeleyin. Fazla bekletmeden üzerine limon suyu ilave edin.
  • Ayrı bir kapta 4 yemek kaşığı yoğurdu, ince doğranmış maydonozu ve arzuya göre 1 ya da 2 diş sarımsakla karıştırın.
  • Kereviz, yoğurt ve tuzu karıştırın.
 • Üzerine isterseniz pul biber ve nane serpin. Afiyet olsun 🙂

Kerevizin kalorisi ne kadar?

Normal boyuttaki bir kerevizin kalorisi 40 dır. Bu yüzden kereviz düşük kalorili sebzeler arasında yer alır. Ayrıca kereviz besin değeri karşılaştırıldığında vitamin ve mineral değeri bakımından oldukça zengin bir sebzedir. Bununla birlikte kerevizin içeriğinin büyük bir kısmı su ve liften oluşur. Bu yüzden kereviz yıllar boyu diyet listelerinde yer almıştır.

Kerevizin lifli ve su yoğunluklu yapısı uzun süre tok kalmayı garanti eder. Bu sebeplerden dolayı kereviz zayıflatır mı sorusunun cevabı evettir.

Kilo vermek isteyenler kereviz tarifleri listesi edinmeli. Zeytinyağlı kereviz yemeği ve çiğ olarak hazırladıkları kereviz salatasını bol bol tüketip kerevizin faydaları ve vücuda olumlu etkilerinden yararlanabilirler.

Yağ yakıcı besinler yardımıyla hızlı kilo verin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *