Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

By | 08/09/2017

Keten tohumu zengin içeriğiyle sağlıklı kalmak için tüketilmesi gereken besinlerdendir. Bu yazımızda keten tohumunun faydaları nelerdir, keten tohumu ne işe yarar, keten tohumu nasıl yenir, keten tohumu zayıflatır mı konularında bilgi vereceğiz.

Bazı gıdalar sadece beslenme amacıyla değil sağlıklı kalma amacıyla da tüketilir. Bunlardan biri de omega3 ve omega6 sağlıklı yağ asitleri, çözünebilir ve çözünemez lifler ve bol miktarda antioksidan içeren keten tohumudur. Yüksek besin değeri sebebiyle keten tohumunun faydaları oldukça çeşitlidir.

keten tohumunun faydaları nelerdir

Keten tohumunun faydaları nelerdir

Keten tohumunun içeriğindeki bir başka önemli madde vücut için çok önemli olan B12 vitaminidir. Bunun dışında keten tohumunda bol miktarda potasyum, demir, magnezyum, çinko minerali, E vitamini ve folik asit bulunur. Keten tohumu zayıflatır mı, evet. Diyet listesinde mutlaka bulunması gereken çok faydalı bir besindir.

Keten tohumu uygun şekilde kullanıldığında sadece kilo vermeye yardımcı olmaz, vücudun genel sağlığına ciddi oranda bir katkı sağlar. Bunun için keten tohumu nasıl yenir başlığı altındaki uyarıları dikkate almanız gerekir.

Keten tohumunda Omega3 bulunur

Keten tohumunun faydaları bu zengin ve besleyici içeriğinden gelmektedir. Vücut için gerekli bazı maddeleri vücut kendisi üretemez ve bunların dışarıdan alınması gerekir. Omega3 bunlardan biridir. Keten tohumu ne işe yarar öğrenmek için omega3 ün faydalarına göz atmak lazım.

Omega3 kalp damar sağlığını korur, bağışıklığı güçlendirir, depresyonu önler, göz ve sinir sisteminin gelişimine katkı sağlar. Keten tohumu en fazla omega3 barındıran besinlerden biridir. Keten tohumu nasıl yenir öğrenerek vücudunuza düzenli olarak omega3 alabilirsiniz.

Keten tohumunun faydaları nelerdir?

Bağışıklığı güçlendirir: Keten tohumu tam bir antioksidan deposudur. Bütün diğer tohumlar gibi içerisinde mucizevi etkilere sahip besin maddelerini barındırır. Omega3 ve omega6 sağlıklı yağ asitleri, vücudumuz için son derece yararlı olan alfa linolenik asit, oleik asit maddelerini içerir.

Keten tohumu bağışıklık sisteminin vücuttaki zararlı bileşikleri etkisiz hale getirmesine destek olur. Bağışıklık sistemini güçlendirerek her türlü hastalık ve enfeksiyona karşı vücudun direncini artırır.

Tansiyona iyi gelir: Keten tohumu yüksek tansiyonu olanlar için birebirdir. Keten tohumu tüketerek tansiyonunuzun dengelenmesini sağlayabilirsiniz.

Kolesterolü düşürür: Keten tohumunun faydaları arasında kolesterolü düşürmek de vardır. Keten tohumunun içerisinde yüksek miktarlarda bulunan omega3 ve omega6 sağlıklı yağ asitleri pek çok faydasının yanı sıra kolesterole de etki ederler. Keten tohumu LDL kolesterol seviyesi ve trigliserit seviyesinin düşmesine yardımcı olur.

Kan şekerini dengeler: Keten tohumu ne işe yarar sorusunun cevaplarından biri de kan şekerini dengelemektir.

Diyabete iyi gelir: Keten tohumunun kan şekerini dengeleyici özelliği başlangıç düzeyindeki diyabet hastalarına yardımcı olabilir. Henüz ilerlememiş durumdaki diyabet hastaları keten tohumu ile kan şekeri seviyesini dengede tutabilirler. Ancak keten tohumunu düzenli tüketmeye başlamadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

Kalp damar sağlığı: Keten tohumunun kolesterolü düşürücü etkisi ve kan şekerini düzenleyici özelliği kalp damar sağlığı üzerinde de olumlu etki yapar.

Kalp damar hastalıklarının bir kısmı kötü kolesterolün ve kan şekerinin yüksek olmasından kaynaklanır. Keten tohumunun kolesterol ve kan şekerini dengede tutması kalp damar sağlığını da korur.

Sinir sistemini geliştirir: Düzenli olarak tüketildiğinde keten tohumunun sinir sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır.

Sindirime sistemini güçlendirir: Keten tohumunda bol miktarda diyet lifi bulunur. Diyet lifinin görevi sindirimi zor olan besinlerin sindirilmesini kolaylaştırmaktır. Bu özelliğiyle keten tohumunun faydalarından biri de mide ve bağırsakların aşırı yorulmasına engel olarak sindirim sisteminin daha güçlü olmasını sağlamaktır.

Keten tohumu tüketmek bağırsakların daha düzenli çalışmasına yardımcı olur. Buna ek olarak keten tohumunun faydaları arasında mide mukozası iltihabını gidermesi ve ülseratif kolite iyi gelmesi de bulunur.

Kabızlığa iyi gelir: Kabızlık problemi yaşayan kişiler keten tohumu tüketebilirler. Keten tohumunun müshil özelliği vardır. Bağırsakların daha düzenli çalışmasına yardım eder. Keten tohumunun faydaları arasında şişkinlik problemine iyi gelmesi de vardır.

Yaşlanmaya karşı etkilidir: Keten tohumunun içeriğinde omega3, omega6 sağlıklı yağ asitleri ile yine vücut için çok önemli olan ve dışarıdan alınması gereken B12 vitamini bulunur. Bu muhteşem içerik ile keten tohumu hücreleri yaşlanmaya karşı korur. Ayrıca keten tohumu kolajen üretimine katkı sağlar.

Keten tohumu nasıl yenir?

  • Keten tohumu nasıl yenir, öncelikle satın aldığınız keten tohumu taze olmalıdır. Keten tohumu taneli halde ya da öğütülmüş olarak satılmaktadır. Vücutta en iyi şekilde sindirilmesini sağlamak amacıyla keten tohumu öğütülmüş olarak tüketilmelidir. Ancak keten tohumu öğütüldükten yalnızca 24 saat sonra bozulabileceği için en doğrusu keten tohumunu taneli olarak alıp tüketmeden hemen önce evde öğütmektir.
  • Bunun dışında keten tohumunun faydalarından yararlanmak için keten tohumu yağı da kullanılabilir. Keten tohumu yağını eczanelerden temin edebilirsiniz.
  • Keten tohumu nasıl yenir, günde en fazla 1 ya da 2 tatlı kaşığı tüketebilirsiniz. Yanında mutlaka bol su içilmelidir. Eğer keten tohumunu taneli olarak tüketecekseniz iyice çiğnediğinizden emin olun.
  • Keten tohumunu sofranızda salatalarınıza, çorbanıza, yemeğinize serperek tüketebilirsiniz. Özellikle keten tohumu zayıflatır mı diye merak edenler rahatlıkla diyet menülerine keten tohumunu ekleyebilirler. Bunun dışında hazırlayacağınız kurabiye, ekmek, poğaça gibi hamur işlerinize keten tohumu ekleyebilirsiniz.
  • Keten tohumu çok fazla miktarda kullanıldığında ishale sebep olabilir ve çeşitli alerjiler gelişebilir.
 • Hamile olanlar doktora danışmadan keten tohumu kullanmamalıdır. Kanser hastaları için keten tohumu kullanımı sakıncalı olabilir. Bu tür rahatsızlıkları olanlar keten tohumunu tüketmeden önce mutlakak doktora danışmalıdırlar.

Keten tohumu zayıflatır mı?

Keten tohumu zayıflatır mı, sorusunun cevabı evettir. Keten tohumunda bol miktarda diyet lifi bulunur. Yemeklerinize, çorbalarınıza, salatalarınıza keten tohumu serperek tükettiğinizde daha uzun süre tok kalırsınız. Bu sayede vücudunuza daha az kalori alırsınız.

Keten tohumu aynı zamanda besleyici içeriği ile de vücudun ihtiyacı olan yararlı gıda maddelerini sağlar. Keten tohumu daha az yemenizi garanti eder. Diyet yapanlar keten tohumu nasıl kullanılır başlığı altındaki direktiflere uyarak keten tohumunu beslenme listelerine alabilirler.

Bu yazımızda keten tohumunun faydaları nelerdir, keten tohumu ne işe yarar, keten tohumu nasıl yenir, keten tohumu zayıflatır mı açıkladık.

Keten tohumunun öğütüldükten 24 saat sonra bozulabileceğini ve sizi zehirleyebileceğini unutmayın. Hamileler, emzikli kadınlar, kanser ve benzeri hastalığı olanların keten tohumu kullanması sakıncalıdır. Mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.