Kilo Vermek İçin En Etkili 8 Egzersiz

By | 21/10/2015

Güvenli ve kalıcı bir şekilde kilo vermek için sağlıklı beslenme ve bol bol egzersiz yapmak dışında başka bir yol olmadığını artık herkes biliyor.

Gün içinde yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmek kilo vermek için ilk kural. Sağlıklı beslenmeyi yaşam boyu alışkanlık haline getirerek fazla kilolarınızdan kurtulma ve daima formda kalma hedefinize ilk adımı atabilirsiniz.

Kilo vermek için en etkili 8 egzersiz

Kilo vermek için en etkili 8 egzersiz

İncelme ve sağlıklı kalma hedefinize ulaşmanızı sağlayacak diğer önemli adım ise aktif bir yaşam sürmektir. Bunun yolu ise düzenli olarak egzersiz yapmaktan geçiyor.

Kilo vermek için 8 egzersiz

Egzersiz yapmak aldığınız kalorileri yakmanızı ve kas kütlenizin artırmanızı sağlar. Vücudunuzda kas kütlesinin artmasıyla metabolizma hızınız da artar. Bunun sonucunda çok daha fazla kalori yakar ve kilo verirsiniz.

İşte bu yüzden, daha formda ve daha sağlıklı olma yolunda ilk adımı bugün atın ve üzerinizi değiştirip aşağıdaki kilo vermek için en etkili 8 egzersizden birini seçerek hemen başlayın:

1. Yürüyüş

Yürüyüş kilo vermek için ideal egzersizlerden biridir. Yürümek için ne bir spor salonu üyeliğine, ne de bir çift spor ayakkabısından başka bir alete ihtiyacınız var.

Yürüyüş dizlerinizi zorlamaz, yürüyüş yaparak sizi uzun süre egzersiz yapmaktan alıkoyacak herhangi bir sakatlık yaşama riskiniz neredeyse hiç yoktur.

Kalp hastalığı ya da obezite gibi sağlık problemi olanlar için düşük yoğunluklu ve etkili bir egzersiz olan yürüyüş hem sağlıklı olmak hem de kilo vermek için çok uygundur.

Her gün belirli bir zaman aralığının yürüyüşe ayırmalı, kilo vermek için düzenli olarak egzersize devam etmelisiniz. Eğer işiniz ya da okulunuz yakınsa yürüyerek gitmeyi tercih edin. Gün boyu, yürümek için hiç bir fırsatı kaçırmayın.

1 saat yürüyüş kaç kalori yaktırır? 

2. Yüzme

Bir saat boyunca enerjik bir şekilde yüzmek 400-700 kalori yakmanızı sağlar. Yüzmenin her stili etkin kalori yakımı ve kilo vermek için uygundur.

Yüzme vücudunuzu şekle sokmak ve kilo vermek için en etkili egzersizlerden biridir. Yüzmek vücudunuzu güçlendirir, dayanıklılığınızı artırır ve fit bir görünüme kavuşmanızı sağlar.

Yüzmek aynı zamanda eklem ağrısı, kas ağrıları ve boyun fıtığı gibi sağlık problemleri olanlar için de çok faydalı bir egzersizdir. Su içerisinde boyna, bele ya da diğer kaslara yer çekimi kaynaklı herhangi bir baskı olmadığı için düzenli olarak yüzüldüğünde kaslarda rahatlama ve iyileşme olur.

Yüzerken başta karın, sırt, kol ve bacak kasları olmak üzere vücuttaki kasların büyük kısmı çalıştırılır. Bundan dolayı yüzme kilo vermek için en etkili egzersizlerden biridir.

3. Bisiklete binmek

Bisiklete binmek fazla efor sarfetmeye ihtiyaç duymamanıza rağmen kalori yakma bakımından kilo vermek için en etkili egzersizlerden biridir.

Ağırlığınıza, hızınıza, sürdüğünüz yola bağlı olarak, kilo vermek için bir saat bisiklet sürdüğünüzde 370-1100 kalori yakarsınız.

Eğer işinize ya da okulunuza kısa mesafede oturuyorsanız, bisikletle gidip gelmek endorfin salgınızı artıracak ve metabolizmanızı hızlandıracak, bu sayede tüm gün enerjik hissedeceksiniz. Ancak gittiğiniz yol tehlikeli ise bisikletle işe ya da okula gidip gelmek yerine spor salonunda pedal çevirmeyi de deneyebilrisiniz.

En çok kalori yaktıran spor ve hareketler

4. Tenis Oynamak

Tenis oynayarak bir saat içinde 600 kalori yakabilirsiniz. Eğer tek başınıza egzersiz yapmaktan hoşlanmayanlardansanız tenis sizin için uygun bir seçim olabilir. Rakibinizle birlikte tenis oynayarak hem kalori yakıp kilo verebilir, hem de vaktinizi eğlenerek geçirebilirsiniz.

Tenis tüm vücudunuzun aynı anda çalışmasını sağlar, esnekliğinizi artırır ve stresinizin azalmasına yardımcı olur. Kaslarınız kuvvetlenirken bir tarafta da kalori yakmaya devam edersiniz. Tenis kilo vermek için son derece etkili ve eğlenceli bir aktivitedir.

5. Crossfit

Eğer kısa süre içinde çok sayıda kalori yakmayı planlıyorsanız crossfit tam size göre. Crossfit ile vücudunuzdaki tüm ana kasları çalıştırabilirsiniz. Düzenli olarak devam ettiğinizde vücudunuzdaki kaslar güçlenir ve forma girer.

Crossfit size hız, denge, çeviklik, esneklik, koordinasyon, güç ve dayanıklılık kazandırır. Ancak daha önce hiç spor yapmadıysanız crossfit sizi biraz zorlayabilir.

Crossfit yaparak kısa bir süre içinde diğer birçok egzersizden daha fazla kalori yakarsınız. Bunun sebebi kısa süre içinde tüm kasların düzenli bir şekilde çalıştırılmasıdır. Herhangi bir sakatlık yaşamamak için bu egzersizi bir spor hocasına danışarak yapmanızı tavsiye ederiz. Doğru ve düzenli bir şekilde uyguladığınızda crossfit kilo vermek için en etkili egzersizlerden biridir.

En çok yağ yaktıran 7 spor

6. İp Atlamak

İp atlamak çocukluğunuzdaki favori aktiviteniz olabilir. Ancak şimdi de bu eğlenceli aktiviteye kilo vermek için devam edebilirsiniz.

Bir saat boyunca ip atlamak 800 kalori yakmanızı sağlar. Kol ve bacaklarınızı çalıştırır, eklem yerleri ve kemiklerinizi kuvvetlendirir. İp atlamak aynı zamanda koordinasyon, çeviklik ve dayanıklılığı artırmak için de ideal bir egzersiz türüdür.

Eğer sürekli yaptığınız egzersizlerden sıkıldıysanız kilo vermek için ip atlamayı deneyebilirsiniz.

7. Şınav Çekmek

50 setlik bir şınav egzersizi 100 kalori kadar yakmanızı sağlar. Ancak asıl kilo verme olayı bundan sonra gerçekleşir. Şınav çekerek kaslanan vücudunuzda metabolizma hızınız artar ve çok daha fazla kalori yakmaya başlarsınız.

Şınav karın, göğüs, omuz ve sırtta kas yapımında oldukça etkilidir. Vücudunuzdaki yağlar yakılır ve kas yapımı artar böylece hem kilo verir hem de daha fit bir vücuda sahip olursunuz.

Şınav çekmek için herhangi bir spor aletine gerek yoktur. Kilo vermek için spor salonuna gidecek vaktiniz yoksa bile sabahları ya da akşamları düzenli olarak rahatlıkla şınav çekebilirsiniz.

8. TV Reklam Egzersizi

Gün boyu iş yerinde ardından da evde televizyon karşısında hareketsiz ve sağlıksız bir yaşam sürüyorsanız bu egzersiz tam size göre.

İzlediğiniz dizi ya da program reklama girdiğinde atıştıracak birşeyler almak üzere mutfağa koşmak yerine birkaç basit egzersiz yaparak kalori yakabilirsiniz.

Günlük iki programda yirmişer dakika reklam izlediğinizi varsayarsak bu süreyi egzersizle geçirerek kilo vermek için her gün 40 dakikanız var demektir.

Bu süre içinde dambılla ağırlık çalışabilir, şınav çekebilir ya da plank egzersizini deneyebilirsiniz. Örneğin aşağıdaki egzersizleri uygulayarak karın bölgenizdeki yağlardan kurtulmanız mümkün:

Düz bir karın için egzersizler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *