Kilo vermek için son vermeniz gereken 5 hatalı davranış

By | 23/01/2015

Kilo veremediğinizi mi düşünmeye başladınız? Tüm diyet yapma çabalarınız geri tepiyor ve size kilo mu aldırıyor?

Kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız, hangi genel kilo verme hatalarının sizi istediğiniz sonuçları almanızı önlediğini bulmalısınız. Bunlara göre zayıflama planınızda basit değişiklikler yaparak hızla incelebilirsiniz.

Kilo vermek için ne yapmalı

Kilo vermek için ne yapmalı

Zayıflamak amacıyla yapılan pek çok uygulama vardır. Bunlar yenilen yemeğe sınırlama getirmek, sadece belirli yiyeceklerin bulunduğu diyet listelerine uymak ya da zayıflama çayları gibi zayıflatıcı etkisine inanılan ürünleri denemek gibi herkes tarafından bilinen ve uygulanan belli başlı aktivitelerdir.

Bazı diyetler belli bir dönem ünlenir. Ya da bazı zayıflama çaylarının birden bire her yerde reklamı yapılır. Dışardan duymasanız bile eş dost arasında belirli bir diyetin ya da zayıflama ürününün hızlı kilo verdirdiğine dair bilgiler duyabilirsiniz.

İşin gerçeği şu ki, herkesin metabolizması, vücut yapısı ve sağlık durumu birbirinden farklıdır. Bu yüzden genel geçer bilgiler sizde işe yaramayabilir.

Zayıflamak için vücudunuzu zorlamadan size en uygun olan sağlıklı beslenme düzenini tercih etmelisiniz. Bununla birlikte gerçekçi hedefler belirlemeli, motivasyonunuzu bozan her türlü durumdan uzak kalmalısınız.

Kilo vermek için ne yapmalı

1. Yanlış diyeti seçmeyi bırakın

Kaç defa bir diyeti sırf arkadaşınızda işe yaradığı için tercih ettiniz? Belki de ünlülerin uyguladığı diyetlerden ilham aldınız. Bir diyet bir insana çok iyi uyabilir ve harika sonuçlar doğurabilir, fakat bu kişinin ihtiyaçları, yaşam stili ve beslenme alışkanlıkları bütünüyle sizinkilerden farklı olabilir.

Ayrıca kulaktan dolma bilgilerle ya da çeşitli yayın organlarından edindiğiniz diyet listeleriyle oluşturulan bir beslenme düzeni bir süre sonra sağlığınızı bozabilir.

Özellikle bazı diyetlerin ortaya koyduğu tek tip beslenme kilo verdirmekten ziyade vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve proteinleri alamamasına yol açar.

Bunu yapın: Kendinize diyet geçmişiniz, tıbbi geçmişiniz ve duygusal yapınızla ilgili beş soru sorun. Bu soruların cevapları, diyet yaparken kendi ihtiyaçlarınızı belirlemenize ve en iyi kilo verme planını seçmenize yardımcı olacaktır.

Diyet yapmadan kilo vermenin 10 etkili yolu

2. Gerçekçi olmayan hedefler belirlemeyi bırakın

Diyet yapan kişiler genellikle işin başında yüksek motivasyona ve heyecana sahiptirler. Bu aşamada sıklıkla kilo vermede gerçekçi olmayan hedefler belirlerler. Fakat yüksek beklentiler kilo alımıyla sonuçlanır ve bu ilerleme eksikliği motivasyon kaybına yol açar.

Ayrıca sürekli tartıya çıkmaktan da vazgeçin. Bir anda kilo vermeyi beklemeyin. Vücudunuza yeni beslenme düzenine alışması için biraz zaman verin.

Bunu yapın: Gerçekten ulaşabileceğiniz küçük hedefler belirlemeyi öğrenin. Bu küçük adımlar kilo verme yolculuğunuzda size bir yol haritası sağlar. Herbir küçük hedefi başardığınızda kendinize olan güveniniz artar ve nihai hedefinize ulaşma yolunda motive durumunuzu korursunuz.

Tartıya ne zaman çıkmalı?

3. “zamanım yok” u bir bahane olarak kullanmayı bırakın

Kilo vermede en sık karşılaşılan engellerden biri bunun için yeterli zamanınız olmadığına dair inanıcınızdır. Araştırmalar kadınların %41 inin iyi beslenmeyişlerini zaman yokluğuna bağladıkları göstermiştir. %71 lik bir kesim ise egzersiz yapmayışlarının programlarının yoğunluğundan kaynaklandığını belirtmiş.

İşin aslı şu ki eğer kilo vermek istiyorsanız, sağlığınız için bu aktivitelere zaman ayırmanın bir yolunu bulmak zorundasınız.

Bunu yapın: Programınızı gözden geçirin ve yapılması zorunlu işlerinizin dışında kalan zamanı kilo verme aktivitelerinize öncelik tanıyacak şekilde tekrar planlayın.

Egzersiz için motivasyona mı ihtiyacınız var?

4. Kendinizi izole etmeyi bırakın

Diyet yaptığınız süreçte kendinizi yalnız hissetmeyin yada yalnız olduğunuzu düşünmeyin. Çevrenizden yardım ve destek talep edin. Sevdiklerinizin desteği ile hedeflediğiniz kiloya daha kolay ve daha hızlı ulaşabileceğinizi unutmayın.

Bunu yapın: Aileniz ve arkadaşlarınızdan diet konusunda nasıl yardım alabileceğinizi düşünün. İhtiyaçlarınızı belirlemek için zaman ayırın ve yardım etmeleri için insanlara ulaşın. Böylece çevrenizdekileri size nasıl yardım edebilecekleri konusunda yönlendirmiş olursunuz.

5. Küçük bir değişiklikten büyük sonuçlar beklemeyi bırakın

Belirli bir zaman sonra, diyet yapanların, kilo vermeyle ilgili öğrendiği bazı gerçekler vardır. Onlardan biri şu; diyet yapmak zor bir iş.

Tabi ki çaba harcamadan kilo vermenizi vaadeden popüler zayıflama hapı reklamlarını herkes görüyor. Buna aynı hedefleri vaadeden moda diyetleri de ekleyin. Fakat malesef bunlar her zaman işe yaramıyor.

Bunu yapın: Kilo vermenin zor bir iş olduğu gerçeğini kabullenin. Fakat bu zor sürecin sizi caydırmasına da asla izin vermeyin. Hayattaki en değerli varlıklarınızdan biri de sağlığınız.

Sağlığınız için bu eforu sarfetmeyi göze alın. Hayal kırıklığına uğramadan, bu yolda küçük başarılarınızı kutlayın ve konsantrasyonunuzu ve motivasyonunuzu kaybetmeyin.

Sağlıklı kilo vermek için ne yapmalı?

One thought on “Kilo vermek için son vermeniz gereken 5 hatalı davranış

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *