Kış Mevsiminde Daha İyi Hissetmenizi Sağlayacak 8 Öneri

By | 06/12/2016

Güneş ışığının çok az görüldüğü karanlık ve kısa kış günlerinde biraz depresif hissetmeniz doğal bir durum. Motivasyonunuzu artıracak ve canlanmanızı sağlayacak ipuçları ise aşağıdaki yazımızda.

İş ya da diğer sorumluluklarla geçen birbirinin aynı günler sizi biraz yormuş olabilir. Normalin altında hava sıcaklıkları, zayıf gün ışığı altında hemen akşamı bulan günler hem bedenen hem de ruhen zayıf ve yıpranmış hissetmenize yol açabilir.

Depresyonla başa çıkma yolları

Depresyonla başa çıkma yolları

Stresle başa çıkmak her zamankinden daha zor olabilir. Böyle durumlarda malesef artık bir fincan sıcak kahve bile sabahları yataktan çıkmak için yeterli motivasyonu sağlayamaz. Belki kısa bir ara vermeyi ve tatile çıkmayı düşünebilirsiniz. Ancak ne yazık ki birçok kişi için kış tatili yapmak gerek iş yoğunluğu gerek de maddi durumlar dolayısıyla pek de mümkün değil.

Kışın depresyonla başa çıkma yolları

Kış mevsiminde daha enerjik, daha motive olmuş bir şekilde yaşama devam etmek için aşağıdaki önerileri dikkate almalısınız.

1. Bulunduğunuz ortamı aydınlatın

Yapay bile olsa ışığın insan vücudu üzerinde antidepresan etkisi bulunur. Bu yüzden aydınlık bir ortamda bulunmanın kesinlikle moral durumunuz üzerinde pozitif etkisi vardır. Kış mevsiminde gündüz saatlerinde bile malesef dışarısı pek aydınlık olmaz. Ev ve ofislerin içerisi ise yeterince aydınlatılmış bir ortam değilse genellikle dışarının loş ışığıyla zayıf bir aydınlatma altındadır.

Güne aydınlık bir ortamda başlamak ve daha kolay uyku halinden çıkmak için sabah kalkar kalkmaz perdeleri sonuna kadar açın. Eğer odanızın ışık almasını engelleyen faktörler varsa onlardan mümkün olduğunca kurtularak buna göre bir düzenleme yapın.

Odanın iç taraflarında değil de mümkün olduğunca pencere yanında oturmaya özen gösterin. Bu şekilde ışıktan daha fazla yararlanabilir ve modunuzu kolayca yükseltebilirsiniz.

2. Yediklerinizde seçici davranın

Çikolata gibi bazı yiyeceklerin endişe ve gerginlik azaltıcı, modunuzu yükseltici etkisi bulunur. Diğer yiyecekler, örneğin çeşitli şekerlemeler ya da yüksek oranda karbonhidrat içeren atıştırmalıklar kısa süreli mutluluk hissine yol açmalarına rağmen bunun hemen ardından anksiyete ve depresyon hissini artırırlar.

Bu yüzden özellikle kış mevsiminde bu tür yiyecekleri fazla tüketilmemeye özen göstermeli ve daha sağlıklı yiyecek alternatiflerine yönelinmelidir.

3. Şafak vaktini simüle edin

Depresyonun bir çeşidi de özellikle güz dönemi sonları ve kış mevsimi başlangıcında ortaya çıkan depresif hisler, asabiyet, uyuşukluk ve özellikle de dışarısı hala karanlıkken sabahları yataktan çıkmakta zorlanma gibi durumları içeren mevsimsel depresyondur.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre yatak odasında şafak vakti güneş ışığını simüle eden bir ışık kaynağı bulundurmanın antidepresan etki yarattığı ve daha kolay yataktan kalkarak güne başlamayı sağladığı tespit edilmiştir.

Çeşitli sebeplerle henüz gün ağarmamışken, çok erken bir saatte yataktan kalkmak zorundaysanız bu şekilde bir ışık kaynağı kullanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Böylece sıcak yatağınızdan çıkmak bir eziyet olmaktan çıkacak, göz bebeğinizden içeri giren ışınlar beyninizin daha kolay uyanmasını ve güne daha ayık bir vaziyette başlamanızı sağlayacak.

10 Doğal depresyon tedavisi

4. Egzersiz yapın

Yapılan bir bilimsel araştırmaya göre günde 35 dakika haftada beş defa ya da günde 60 dakika haftada üç defa yürüyüş yapmak hafif ve orta dereceli depresyon belirtilerinin azalmasında etkili olmuştur. Özellikle güneş ışınlarının daha yoğun olduğu, günün en aydınlık saatlerinde yapılan egzersiz mevsimsel depresyona çok daha iyi gelecektir.

Aydınlık bir ortamda egzersiz yapmak genel ruh durumu üzerinde son derece olumlu etkilere sahiptir ve depresyon belirtilerini azaltır.

Güneş ışıklarının en fazla görüldüğü öğle vakitlerinde açık havada bir yürüyüş yaparak modunuzun yükselmesine yardımcı olabilirsiniz. İş yerinizde öğle yemeği sonrası ya da kısa molalarda ofis içinde dinlenmek yerine açık havada yürüyüşler yaparak hem hareket edebilir hem de kış mevsiminin depresif etkilerine karşı önleminizi alabilirsiniz.

5. Müziğin sesini açın

Yine bilimsel araştırmalara göre iyimser ve neşeli tınılara sahip müzikler dinlemek kısa ve uzun vadede modun yükselmesine yardımcı oluyor. Enerjinizi ve verimliliğinizi artırmak, daha iyimser duygularla dolmak için müziğin gücünden faydalanın. Her gün mutlaka müzik dinleyerek kış depresyonuna savaş açın.

6. Kısa bir gezi için plan yapın

Yorucu bir haftanın sonuda gün ışığından ve temiz havadan yararlanabileceğiniz bir geziye ne dersiniz? Araştırmalar kısa bir geziye çıkmanın yanında bu geziy planlamanın da genel mutluluğu artırdığını ortaya koyuyor. Bu yüzden boş günlerinizi evde oturarak geçirmek yerine sizi yeni haftaya daha mutlu başlayacak şekilde hazırlayan bir gün planlayın ve bunu uygulayın.

7. Diğerlerine yardım edin

Kendinden başkalarına yardım etmek her daim insana huzur veren bir aktivitedir. İhtiyacı olan bir insana yardım ederek hem iyilik yapmış hem de ruh sağlığınıza katkıda bulunmuş olursunur.

Bunun dışında sokakta yaşayan hayvanlara bir kap su, bir kap mama koyarak onları doyurabilir ya da gönüllü olarak yapılan çalışmalara katılabilirsiniz. Eminiz eskisinden çok daha iyi hissedecek, sizi saran depresif hislerle daha kolay başa çıkabileceksiniz.

Sonbahar depresyonundan kurtulmanın 10 yolu

8. Dışarı çıkın

Kış mevsiminde eminiz herkes bir an önce kendini sıcacık evine atmak istiyordur. Ancak dışarıda zaman geçirmek, bir kafede sıcak bir çay ya da kahve içmek, eş dostla sohbet etmek stresi ve depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı oluyor. Mevsimsel depresyonu yenmek, moral ve motivasyonunuzu yükseltmek için mutlaka dışarı çıkın ve sosyalleşin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *