Kısa Sürede Stresle Başa Çıkmanın Yolları

By | 08/03/2015

Zorlayıcı bir hafta geçirdikten sonra hiç gevşeyemediğiniz oldu mu? Rahatlayamama sebebiniz stresin vücudunuz üzerinde yarattığı etkilerden kaynaklanır.

Peki rahatlamak için ne yapıyorsunuz? Köpeğinizle zaman geçirmek yada bir fincan papatya çayı içmek yeterli oluyor mu? Stresle başa çıkma yollarını bilmeniz daha hızlı rahatlayıp geveşmenizi sağlar. Bununla beraber siz stresi yenmeye başladıkça, her gün başınıza gelen can sıkıcı bir yığın olayın üzerinizde yarattığı etki daha hafif olur.

Kısa sürede stresle başa çıkmanın yolları

Kısa sürede stresle başa çıkmanın yolları

Sürekli olarak yaşadığınız stres enerjinizi sömürür. İş yapabilme, sağlıklı ve hızlı kararlar alabilme yeteneğinizi zayıflatır. Daha hızlı sinirlenmenize, etrafınızdaki insanlara karşı daha zayıf bir toleransa sahip olmanıza sebep olur.

Vücudunuzda adrenalin pompalanmaya başlar, kalbiniz daha hızlı atar, kan basıncınız yükselir. Uzun vadede sürekli olarak strese maruz kalmak anksiyete ve depresyona sebep olur, çeşitli kalp hastalıklarına yakalanma riskini artırır, kilo almaya sebep olur, hafıza ve konsantrasyon bozukluklarına yol açar.

Stresin vücuttaki etkileri

Stresle başa çıkmanın yolları

Önemli olan stres altında olduğunun farkında olmaktır. Pek çok insan yaşadığı stresin farkında olmaz. Stresin kendi üzerinde yattığı fiziksel ve ruhsal etkileri tespit edemez. Bu durumda uzun vadede stres kaynaklı sağlık problemleriyle karşılaşılabilir.

Bununla birlikte stres altındayken yapılan olumsuz davranışlarla da devamlı sinirli, asık suratlı ya da gergin bir insan olarak tanınmak kaçınılmazdır.

Bu yüzden her insanın günün belli bir kısmını kendine ayırması gerekir. On dakikalık bir zaman dilimi bile olsa biraz kendiyle baş başa kalmak, rahtlatıcı bir müzik dinleyerek dinlenmek ya da kendi iç dünyasına, duygu ve düşüncelerine dönmek herkese iyi gelir.

Stresle başa çıkmanın pek çok yolu vardır ve bunlardan mutlaka en az biri sizi rahatlatmaya yetecektir.

Kısa sürede stresi üzerinizden atıp rahatlamak için aşağıdaki ipuçlarına bir göz atın:

Erken kalkın: Kendinizi uykudan yoksun bırakmak biraz kafa karıştırıcı gelebilir fakat evden çıkmadan önce kendiniz için ayırdığınız 15-20 dakika güne tazelenmiş olarak başlamanızı sağlayacaktır. Sabahları tamamen kendinize odaklandığınız bir zaman aralığı yaratın.

Aldığınız kafeinin metabolize olarak etkisini hisettirmesi yaklaşık olarak 20 dakika alacaktır. Bu sürede, o gün için hedeflerinizi düşünün, ilham verici, motive edici bir yazı okuyun. Dinginliğinizi sağlayacak bir müzik dinleyin. Bu şekilde güne başladığınızda stres dolu diğer günlerinizle farkı göreceksiniz.

Gün boyu enerjik olmak için 7 ipucu

Yatıştırıcı bir ortam yaratın: Uzmanlar kırmızı gibi sıcak renklerin heyecan yarattığı, mavi, yeşil yada gri gibi soğuk renklerin rahatlatıcı etkileri olduğunu belirtiyor.

Gözleriniz vasıtasıyla gördüğünüz renkler sinir yolları ile beynin duyguları düzenlediği bölgesine mesaj gönderir. Sakinleştirici etkisi bulunan renklerle yarattığınız ortam stresinizin yatışmasını sağlar.

Karışık çekmecelerinizi düzenleyin: Duygusal olarak tükenmiş haldeyken etrafı toplamak, yapmak istediğiniz son şey olabilir. Fakat gerçek şu ki; evinizi derleyip toplamak aynı zamanda zihninizi de toparlar.

Zihninizi toparlamak stresi yönetmenize yardımcı olur. Kullanmadığınız eşyaları kaldırmak, ortalığı bir düzene sokmak, çevrenizdeki fiziksel karmaşadan kurtulmak daha sakin hissetmenizi sağlar.

Kedi videoları izleyin: Stres dolu bir günden sonra dans eden bebek, kuyruğunu yakalamaya çalışan kedi gibi komik videolar izlemek beynin huzurlu ve sakin olmanızı sağlayan fizyolojik tepki vermesini sağlayan kısmını aktive eder. Anksiyete ve stresiniz çok büyük oranda azalır. Stresle başa çıkmak için sizi rahatlatan ve güldüren videolar izleyin.

Derin nefes alın: Gün içinde hangi işi yapıyor olursanız olun, bir dakikanızı derin nefes alıp vermek için ayırın. Aldığınız derin nefesler sayesinde vücudunuza daha fazla oksijen girişi olur.

Böylece hücrelerinize daha fazla oksijen sağlanır bu da vücudunuzun rahatlamasına yardımcı olur. Derin nefes alıp vermenin sakinleştirici etkisinden stresle baş etmek için faydalanabilirsiniz.

Basınç noktalarınızı hissedin: Trafikte sıkıştınız ve patlayacak gibi hisssediyorsunuz. Vücudunuzun belirli noktalarına kısa süreli basınç uygulamak kas gerginliğini azaltır ve kan akışını artırır. Kaşlarınızın arasında üçüncü gözün olduğu nokta olarak anılan bölgeyle başlayabilirsiniz. İşaret ve orta parmağınızla o bölgeye bir yada iki dakika boyunca dokunarak gittikçe artan bir basınç uygulayın.

Gül Koklayın: Bir buket gülü koklayan yada derin bir nefes aldığında denizin kokusunu içine çeken herkes bazı kokuların yatıştırıcı etkisi olduğunu bilir.

Rahatlatıcı bir banyodan sonra, içerisine en sevdiğiniz kokudan birkaç damla eklediğiniz vücut yağını kullanarak kokunun sakinleştirici özelliğini daha uzun süre kullanabilirsiniz. İçinize çektiğiniz güzel kokularla stresle baş edebilirsiniz.

Stresle başa çıkma yollarını uyguladığınızda…

Stresle başa çıkma yollarından kendi üzerinizden en çok işe yarayan maddeyi seçin ve her gün rahatlamak için kendinize mutlaka zaman ayırın. Stresin üzerinizde yarattığı tüm negatif etkilerden kurtularak aynı zamanda çevrenizde sizi seven insanlarla olan ilişkilerinizi de yıpranmaktan kurtarın.

Daha olumlu, sabırlı, pozitif, problemlerin üstesinden kolaylıkla gelen, hızlı ve doğru karar alabilen, ilişkilerde başarılı, çevresindeki her türlü insana pozitif enerji veren bir insan olmayı kim istemez.

Stresle baş edebildiğiniz takdirde hem işlerinizde daha başarılı olacak, hem de aileniz ve arkadaşlarınızla olan ilişkilerinizde daha dengeli ve olumlu bir hava yakalayacaksınız. Aynı zamanda stresin insan vücudu üzerindeki olumsuz etkilerinden de kurtulacaksınız.

Stres kaynaklı uyku problemleri, cilt bozuklukları, kalbi yoran olumsuz duygu ve düşünceler, aşırı yeme kaynaklı obezite ya da iştahsızlıkla fazla kilo kaybetme, anksiyete, depresyon, sinirsel rahatsızlıklar gibi sağlık sorunlarına yakalanma riskini en aza indirmiş olacaksınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *