Koenzim Q10 Nedir | Faydaları, Yan Etkileri?

By | 08/09/2018

Koenzim Q10 nedir, ne işe yarar, faydaları ve koenzim Q10 yan etkileri nelerdir detaylı olarak açıkladık. Koenzim Q10 aslında insan vücudunda doğal olarak bulunur. Koenzim Q10 nedir, bir çeşit enzimdir. Koenzim Q10 faydaları arasında en çarpıcı olanı vücuttaki serbest radikalleri zararsız hale getirerek yaşlanma etkilerini en aza indirmesidir.

Serbest radikaller insan vücuduna hava kirliliği, su ve toprak kirliliği ya da çeşitli kimyasallar ile giren yapılardır. Ayrıca insan vücudunda çeşitli işlemler sonrası oluşan atıklardır. Serbest radikallerin vücutta artması ve birikmesi hastalık riskini artırır ve yaşlanmayı hızlandırır. Koenzim Q10 nedir, zararlı serbest radikallerle etkileşime giren ve onları zararsız hale getiren bir maddedir. Bu özelliğiyle koenzim Q10 ne işe yarar, antioksidan etkisi göstererek genç kalmayı sağlar.

Koenzim Q10 nedir, faydaları, yan etkileri

Koenzim Q10 nedir, faydaları, yan etkileri

Koenzim Q10 Nedir?

Koenzim Q10 Nedir, insan vücudunda hücre içerisinde enerji santralleri olarak da bilinen mitokondri adlı yapılarda doğal olarak bulunan bir enzime verilen addır. Koenzim Q10 ne işe yarar, dışarıdan alınan besinlerin metabolize edilerek enerjiye dönüştürülmesinde önemli bir rolü vardır. Bu bakımdan koenzim Q10 vücutta en fazla enerjiye ihtiyaç duyulan doku ve organlarda yoğun olarak bulunur.

Koenzim Q10’in en yoğun olduğu doku ve organlar başta kalp, karaciğer, pankreas, böbreklerdir. Koenzim Q10 faydaları nelerdir, kolesterolü düşürmede, kan basıncını düşürmede ve bağışıklık sistemini güçlendirmede etkilidir. Ayrıca güçlü antioksidan etkisi cildin yenilenmesi ve yaşlanma etkilerine karşı korunmasında etkilidir.

Koenzim Q10 dışarıdan takviye olarak alınabileceği gibi besinler vasıtasıyla da vücudumuza girer. Eğer vücudunuzda yeteri kadar koenzim Q10 varsa, dışarıdan takviye olarak almanıza gerek yoktur. Sağlıklı ve dengeli beslenmek yeterlidir. Koenzim Q10 en fazla soya, kırmızı et, taze sebzeler ve meyveler, balık eti, kanola yağı ve susam yağı gibi doğal yağlarda bulunur.

Koenzim Q10 faydaları oldukça fazla olan bir bileşiktir. Ancak gereğinden fazla alındığında koenzim Q10 yan etkileri de ortaya çıkabilir. Koenzim Q10 yan etkileri mide bulantısı, midede rahatsızlık hissi, baş ağrısı, uyku problemleri, halsiz hissetme, ışık hassasiyeti şeklinde kendini gösterebilir. Koenzim Q10 takviyesi almadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Kolajen nedir?

Koenzim Q10 Faydaları

Koenzim Q10 yağda çözünebilen, vücutta doğal olarak bulunan, vitamin özelliği gösteren bir maddedir. Koenzim Q10 faydaları nelerdir, hücreler arasında elektron taşınmasına yardım eder. Koenzim Q10 ne işe yarar, enzimlerle iş birliği yaparak hücrelere enerji sağlar. Bu yüzden enerjiye ihtiyaç duyan kalp dokusunda bol miktarda koenzim Q10 bulunur.

Yapılan araştırmalara göre koenzim Q10 vücutta eksildiği durumlarda kalp damar rahatsızlıkları, kan basıncında dengesizlik ve yüksek tansiyon gibi hastalıkların daha yaygın ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Koenzim Q10 pek çok hastalık riskinin azaltılmasında etkilidir. Ayrıca birçok ülkede bazı hastalıkların tedavisinde koenzim Q10 kullanılmaktadır.

Koenzim Q10 faydaları:

Tansiyon: Yapılan araştırmalara göre koenzim Q10 içeren besinlerin ağırlıkta olduğu bir diyetin yüksek tansiyonun düşürülmesinde olumlu etkileri bulunduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte yüksek tansiyon hastalarının koenzim Q10 konusunda doktorlarına danışmaları önemlidir.

Kolesterol: Koenzim Q10 faydaları kolesterolün düşürülmesi konusunda da etkilidir. Kolesterolü yüksek olan kişilere düzenli olarak koenzim Q10 desteği sağlandığı bir araştırmada, belirli bir süre sonunda kötü kolesterol seviyesinde ciddi bir miktar düşme tespit edilmiştir.

Kalp Hastalıkları: Koenzim Q10 ne işe yarar, başlıca görevi vücuda enerji sağlamak olduğunu belirtmiştik. Vücutta en fazla enerji kullanılan organlardan biri kalptir. Bu yüzden kalp en fazla koenzim Q10 bulunan yerlerden biridir. Yapılan araştırmalara göre koenzim Q10 eksikliğinin kalp yetmezliği ve kalp krizi gibi kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini artırdığı tespit edilmiştir.

Halsizlik: Koenzim Q10 faydaları arasında enerjiyi artırması ilk sırada yer alır. Koenzim Q10 hücre içerisindeki enerjinin artmasını sağlar.

Kanser: Koenzim Q10 nedir, güçlü antioksidan etki gösteren bir maddedir. Bu özelliğiyle kanser gelişimini yavaşlattığı yapılan çalışmalarla tespit edilmiştir.

Antioksidan: Koenzim Q10 faydaları arasında vücuttaki zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getirmesi de bulunur. Bu sayede kalp rahatsızlıkları ya da kanser gibi ciddi hastalıklara yakalanma riski azalır. Ayrıca koenzim Q10 ne işe yarar, antioksidan etkisi yaşlanma etkilerini yavaşlatarak genç kalmayı sağlar.

Cilt sağlığı: Koenzim Q10 nedir, bir çeşit antioksidan etkisi gösteren maddedir. Bu özelliği sayesinde koenzim Q10 pek çok cilt bakım ürününde kullanılmaktadır. Koenzim Q10 cilt bakım ürünlerinin içeriğinde cilde fayda sağlar ancak besin yoluyla vücuda alınması daha etkili olmasını sağlar.

Koenzim Q10 Yan Etkileri

Koenzim Q10 yan etkileri normal durumlarda kolay kolay ortaya çıkmaz. Koenzim Q10 yan etkileri ortaya çıkması için ancak dışarıdan yüksek dozlarda alınması gerekir. Bunun dışında vücutta doğal olarak bulunan koenzim Q10 zararlı değildir.

Koenzim Q10 yan etkileri dışarıdan normal dozlarda bile takviye olarak alındığında, başka ilaçlarla etkileşime girerse problem olabilir. Eğer düzenli olarak diyabet ilacı, tansiyon ilacı, kemoterapi ilaçları, kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız koenzim Q10 takviyesi almadan önce mutlaka doktora danışmalısınız. Bu ilaçlarla etkileşim koenzim Q10 yan etkileri oluşmasına yol açabilir.

Başlıca koenzim Q10 yan etkileri mide yanması, mide bulantısı, baş ağrısı, ışık hassasiyeti, yoğun kaşınma, halsizlik hissi ve uyku problemleridir. Bu tür durumlarda koenzim Q10 takviyesi almayı bırakmalı ve bir doktora danışmalısınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *