Kolajen Nedir?

By | 27/10/2017

Kolajen nedir, son dönemde cildin genç kalmasını sağlayan önemli maddelerden biri olarak geçse de tüm vücuttaki doku ve organların yapısına katılan, sağlık için önemli bir protein türüdür. 

Kolajen nedir, vücudumuzda üretilen bir çeşit proteinin adıdır. Kolajen vücutta kemikleri, kasları ve bağ dokusunu, tendon yapısını ve cildi destekler. Bir arada kalmasına ve birbirleriyle bağ kurmalarına yardımcı olur.

kolajen nedir

Kolajen nedir?

Buna ek olarak kolajenler gözde kornea, kan damarları, omurlar arasındaki diskler, diş yapısındaki dentinler ve bağırsakların yapısında bulunur.

Bu yüzden tüm vücudun sağlıklı yapısını koruması için yeterli kolajen varlığı çok önemlidir. Bunu sağlamak için kolajen nelerde bulunur öğrenilmeli ve bol bol kolajen içeren gıdalar tüketilmelidir.

Kolajen nedir?

Kolajenlerin yapısı ince ve uzundur. Vücuttaki proteinlerin yaklaşık %30 u kolajenden oluşur. Bu kolajenler yapılarına göre birbirinden farklıdır.

Örneğin daha katı yapıdaki kolajen doku kemik yapısına katılır ya da yumuşak yapıdaki kolajen doku tendon yapısına katılır. Kolajen nedir, vücuttaki kas, bağ, kemik gibi dokuların sıkı ve güçlü olmasını sağlayan proteinlerdir. Vücut yapısına katılan beş farklı kolajen türü vardır:

Bunlardan ilki cilt, organlar, kemikler, tendon ve vasküler bağların yapısına katılırlar.

Diğer bir kolajen türü ise kıkırdak yapısını oluşturur.

Üçüncü tür kolajen ağsı yapıdadır ve ilk tipteki kolajen doku ile beraber bulunur.

Dördüncü tür kolajen temel zarları ve tabakaların yapısına katılır. Bazal zar ve epitelyum salgı tabakalarında bulunur.

Son kolajen türü ise hücre yüzeyinde bulunur. Saç ve plasentanın yapısına katılır.

Kemik erimesi belirtileri

Kolajen cilt dokusunun genç, sıkı ve diri kalmasını sağlar. Kolajen ne kadar fazlaysa cilt o derece esnek, kırışıksız ve daha genç görünür. Bu yüzden vücutta kolajen üretimi sürdüğü sürece cilt esnek ve diri yapısını korur.

Kolajen oranı fazla olan kişiler daha genç görünür. Bundan dolayı gençleşmek isteyen pek çok kimse cilde kolajen takviyesi uygulamalarından yardım alır. Kolajen nedir ve kolajen nelerde bulunur araştırarak, kolajen içeren gıdalar tüketir.

KoenzimQ10 nedir?

Kolajen içeren gıdalar

Kolajen içeren gıdalar tüketmek vücuttaki kolajen düzeyinin yükselmesine yardımcı olabilir. Sadece cildin kırışmaması, genç ve güzel görünmesi için değil tüm vücudun sağlıklı yapısını muhafaza etmesi için de düzenli olarak kolajen içeren gıdalar tüketmek şarttır.

Bunun nedeni kolajenin cilt yapısına katılmasının yanı sıra, kemiklerin, bağ dokunun, tendon, kıkırdak, organlar, kornea gibi vücudun baştan aşağıya her yerinde dokuların güçlü kalmasını sağlamasıdır. Kolajen nedir, vücuttaki neredeyse tüm dokuların yapısına katılan bir çeşit proteindir.

Cilde kolajen takviyesi yaptırmak yalnızca görünüme etki eder. Ancak kolajeni beslenme yoluyla almak tüm dokulara etki etmesini sağlar. Bu yüzden kolajen nelerde bulunur öğrenmeli ve kolajen içeren gıdalar tüketilmelidir.

Kolajen içeren gıdalar:

 • Ispanak gibi koyu yeşil renkte sebzeler
 • Kırmızı et
 • Kiraz gibi koyu kırmızı renkte meyveler
 • Soya
 • Erik
 • Somon ve Turna balığı gibi omega3 zengini balık etleri
 • Hindi eti
 • Kuşburnu
 • Domates
 • Pancar
 • Kaju fıstığı, ceviz, badem
 • Avokado yağı
 • Keten tohumu
 • Portakal, mandalina, limon, yeşil biber gibi C vitamini bakımından zengin besinler
 • Havuç ve balkabağı gibi bol miktarda A vitamini içeren besinler
 • Ebegümeci, adaçayı, nane ve ısırgan gibi bazı bitkiler
 • Üzüm çekirdeğinde bol miktarda antioksidan ve bol miktarda kolajen bulunur

Kolajen içeren gıdalar kolaylıkla evde hazırlanabilir ve tüketilebilir. Haftalık olarak sakatatlardan birini sofranıza alabilirsiniz. En çok kolajen nelerde bulunur, kelle paça çorbasında ve işkembe çorbasında yüksek oranda kolajen vardır.

Tavuk ve kırmızı etleri hazırlarken mutlaka kemikleri ile birlikte uzun süre tencerede kısık ateşte pişirin. Bu sayede hazırlayacağınız yemeğin içerisinde oldukça fazla kolajen karışabilir. Beyaz et ve kırmızı et gibi balık eti de kolajen almak için ideal besinlerden.

Somon, turna gibi omega3 bakımından zengin balıkları tüketebilirsiniz. Buna ek olarak kılçıkları ile birlikte tüketebileceğiniz hamsi ya da istavrit türü balıklar da kolajen içeren gıdalar arasında yer alır.

Sebze ve meyve tüketmeyi seviyorsanız vücudunuza yeterli miktarda kolajen alıyorsunuz demektir. Kolajen nedir, cildin ve diğer dokuların diri, güçlü ve elastik kalmasını sağlayan yapıdır ve dışarıdan gıdalar ile vücuda alınabilir.

Kolajen içeren gıdalar düzenli tüketildiğinde sağlıklı ve genç görünüm uzun süre korunabilir. Bunun yolu da bol bol sebze ve meyve tüketmektir. Bunun için özellikle kolajen nelerde bulunur balkabağı, havuç, pancar, domates ve turunçgiller gibi renkli meyve ve sebzeleri tercih etmelisiniz.