Kolesterol Nasıl Düşürülür?

By | 24/06/2017

Yüksek kolesterol felç, çeşitli kalp hastalıkları ve körlük gibi çok ciddi rahatsızlıklarla sonuçlanabilir. Yaşam tarzında sağlıklı seçimlere yer vermek kolesterolün yükselmesine engel olur.

Kolesterol vücutta hücre yapısında, hormon ve enerji üretiminde kullanılan bir yağ türüdür. Kolesterolü vücut kendi üretebildiği gibi yenilen yiyecekler aracılığıyla dışarıdan da alabilir. Kanda normal düzeyde olduğunda kolesterolün zararı yoktur. Kolesterolün vücutta çok fazla olması durumuna yüksek kolesterol denir.

kolesterol nasıl düşürülür neden olur

Kolesterol nasıl düşürülür

Yüksek kolesterol olduğunda kan damarlarında kolesterol birikir ve plaka oluşumu görülür. Bu plaka oluşumu direkt olarak herhangi bir hastalığa sebep olmaz. Ancak kan damarlarında plaka oluşumu kanın akışına engel olur. Bu da ilk olarak kalbi etkiler.

Kolesterolü yüksek olan kişilerde çeşitli damar hastalıkları ve kalp hastalıkları ortaya çıkabilir. Bu yüzden kolesterol neden olur ve kolesterol yüksekliği belirtileri tespit edilerek kolesterol nasıl düşürülür ipuçlarını uygulamak önemlidir.

Kolesterol yüksekliği belirtileri nelerdir?

İki tip kolesterol vardır:

İyi kolesterol (HDL): Vücutta kötü kolesterol seviyesinin düşürülmesine ve kan damarlarında kolesterol nedeniyle oluşan plakaların temizlenmesine yardımcı olur.

Balık eti, fındık, ceviz, badem, keten tohumu gibi omega3 ve omega6 sağlıklı yağ asitleri içeren gıdalar iyi kolesterolün yükselmesini sağlar.

Kötü kolesterol (LDL): Sağlık için tehlikeli bir kolesterol türüdür. Kötü kolesterol vücutta dolaşım sorunlarına, damar tıkanıklığına ve çeşitli kalp hastalıklarına sebep olur.

Kötü kolesterol malesef gözle görünür belirtiler vermez. Ancak test yaptırıldığında kötü kolesterol olup olmadığı anlaşılabilir. Bazı durumlarda kolesterolü yüksek olan kişilerde fazla kolesterol cilt yüzeyinde birikir. Özellikle el ve ayaklarda, göz çevresinde kabarıklıklara yol açar.

Kolesterol yüksekliği belirtileri:

Kolesterol yüksekliği belirtilerinin sağlık açısından en riskli olanı damar tıkanıklığıdır. Damar tıkanıklığı çok tehlikelidir ve ciddi hastalıklara yol açar.

Vücutta kolesterol miktarı arttıkça fazla kolesterol damar duvarlarına yapışarak birikir. Bu şekilde kolesterol kan damarının esnekliğini kaybetmesine sebep olur. Dolayısıyla damar sertleşmesi olur. Kan akışı için kullanılan alan hacim olarak küçülür.

Damarlarda kolesterol birikmesi sadece plak oluşumuna sebep olmaz. Bu plaklar damarların çatlamasına ve bu çatlaklarda kan pıhtılaşmasına yol açar. Bu durumda hem pıhtılaşan kan hem de biriken kolesterol damarı tamamiyle daraltarak kan akışını durma noktasına kadar getirebilir.

Kolesterol fazlalığı ve birikmesiyle gelişen tüm bu olayların sonucunda çok ciddi hastalıklar nüksedebilir. Kolesterol yüksekliği belirtileri arasında felç geçirme ya da kalp krizi gibi ölüm riski taşıyan rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Kolesterol nasıl düşürülür?

Kötü kolesterolü düşürmek ve ciddi hastalık risklerini en aza indirmek için öncelikli olarak yaşam tarzınızda sağlıklı seçimlere yer vermelisiniz. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni kolesterolün düşmesine yardımcı olacaktır. Bu sayede yüksek kolesterol sebebiyle zarar görmüş kan damarlarında iyileşme görülebilir.

Kolesterol nasıl düşürülür:

Doymuş yağ içeren ürünleri tüketmeyin. Margarin kullanılarak yapılmış hamur işlerini tüketmeyin.

Kırmızı et tüketiminde aşırıya kaçmayın.

Omega3 sağlıklı yağ asitlerini almak için düzenli olarak balık tüketin. Özellikle somon gibi yağlı balıklar oldukça faydalı.

Kızartma tüketmeyin. Onun yerine ızgara, haşlama ya da buharda pişirme yöntemlerini tercih edin.

Kolesterolün düşmesini sağlamak için yeterli miktarda lif almak gerekir. Bunun için bol bol taze sebze ve meyve tüketin.

Aşırı kilolu olmak kolesterol yüksekliği belirtilerinin görülmesine yol açabilir. Bu yüzden diyet ve egzersizle ideal kilonuzda kalmaya çalışın.

Sigara içmek pek çok hastalığa davetiye çıkarır. Aynı zamanda sigara içmek kötü kolesterolün yükselmesine de neden olur. Bu yüzden kan damarlarınızın daha fazla zarar görmesini engellemek amacıyla sigarayı bırakın.

Düzenli olarak egzersiz yapın. Egzersiz yapmak kan dolaşımınızı iyileştirir. Kötü kolesterol sebebiyle zarar gören kan damarlarının iyileşme sürecine katkıda bulunur.

Karbonhidrat tüketimini kısıtlayın. Her öğünde yeterli miktarda protein almaya özen gösterin.

Kolesterol nasıl düşürülür başlığında son adım doktor kontrolüdür. Sağlıksız yaşam tercihleri kötü kolesterolün yükselmesine sebep olur. Yukarıda saydığımız öneriler kolesterolün düşmesine katkı sağlar.

Ancak genetik faktörler gibi sebepler de kolesterol yüksekliği belirtilerine sebep olabilir. Bu yüzden düzenli olarak kolesterol ölçümü yapılması gereklidir. Bazı ilaçlar kolesterol yüksekliğini önler. Doktor tavsiyesi ile bu ilaçları kullanabilirsiniz.

İlk etapta yapılması gereken, kolesterol yüksekliği belirtileri ve kolesterol neden olur araştırarak kişiye özel sağlıksız durumun farkına varmak, buna göre kolesterol nasıl düşürülür başlığı altındaki önerileri dikkate almaktır.

Kolesterol neden olur?

Kolesterol vücutta karaciğer tarafından üretilir. Buna ek olarak yenilen yiyecekler aracılığıyla çok fazla kolesterol alınırsa kolesterol yüksekliği belirtileri görülebilir.

Kolesterol neden olur:

Kötü beslenme: Kolesterol yüksekliği belirtilerinin görülmesinde en büyük etken sağlıksız gıdalarla beslenmektir. Bunlar:

  • Patates kızartması, hamburger gibi dışarıda hazır tüketilen abur cubur tarzı gıdalar
  • Margarin gibi doymuş yağ oranı yüksek ürünlerden yapılmış yiyecekler
  • Kraker çeşitleri, kurabiye ve pasta gibi hamur işleri
  • Her türlü kızartma
  • Hayvansal gıdalar
  • Donmuş ya da paketlenmiş hazır yiyecekler

Egzersiz yapmamak: Hareket etmek pek çok hastalık riskini ortadan kaldırdığı gibi kolesterolün de düşmesine yardımcı olur. Özellikle oturarak çalışmak, günlük yaşamında çok fazla hareket etmemek ve düzenli olarak egzersiz yapmamak kolesterolün yükselmesine sebep olur.

Kilolu olmak: Vücut ağırlığı normalin üzerinde olan kişilerin çoğunda kolesterol yüksekliği belirtileri görülmüştür.

Genetik faktörler: Kolesterol yüksekliği malesef genetik faktörlerle ilişkili olabiliyor. Eğer ailenizde kolesterolü yüksek kişiler varsa ne kadar dikkatli yaşasanız da yapılan ölçümlerde kolesterol değeriniz yüksek çıkabilir.

Yaş: Kolesterol neden olur sorusunun cevaplarından biri de kişinin yaşının ilerlemesidir. Yaş arttıkça kolesterol değerlerinde artma görüleceği için belirli bir yaşın üzerindeki kişilerin kolesterolü düzenli olarak ölçtürmesi gerekir.