Kramp Neden Olur?

By | 04/10/2017

Kramp kasların istemsiz olarak kasılmasıdır. Vücutta en fazla ayak ve bacak kaslarında görülen kramplar zaman zaman oldukça şiddetli ağrılarla birlikte ortaya çıkabilirler. 

Vücuttaki kaslar, beyinden gelen sinyallere uygun olarak kasılır ve gevşerler. Bu sayede hareket edebiliriz. Bazı sebeplerle kaslarımız bizim bilincimizin dışında aniden kasılırlar ve geri gevşeyemezler.

kramp neden olur

Kramp girmesi olarak adlandırılan bu süreç aynı zamanda oldukça ağrılı geçebilir ve birkaç dakikadan neredeyse yarım saate uzayacak şekilde kaslardaki kasılma devam edebilir.

Kramp neden olur, çeşitli mineral eksiklikleri, spor gibi aktivitelerle vücudun aşırı çalıştırılması, alınan çeşitli ilaçlar, az sıvı alımı gibi sebepleri vardır. Kramp ne eksikliğinden olur mutlaka araştırılarak ilgili takviyelerin yapılması gerekir. Kramp tedavisi pek çok sağlık probleminin önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Kramp neden olur?

Kramp neden olur, kişiye özel farklı sebepleri olabilir. Kramp kısaca kasların istemsizce kasılması ve bir süre boyunca gevşeyememesidir. Bu durum çok yoğun spor yapan kişilerde, yeterli sıvı alınmadığında, çeşitli kas sakatlanmalarında kramp olabileceği gibi hamilelik döneminde görülebilir.

Ayrıca bazı vitamin ya da mineral eksiklikleri de kramp oluşmasına yol açabilir.

Kramp neden olur:

Yorgunluk: Saatlerce spor yapmak ya da kas gücü gerektiren bir işte uzun süre çalışmak kramp girmesine sebep olabilir. Uzun süreli kas aktivitesi sonucu kaslar yorulur. Kramp dinlenme sürecinde ya da aktivite sırasında ortaya çıkabilir.

Aynı şekilde saatlerce aynı yerde oturmak ya da belirli bir pozisyonda kalmak da kasların yorulmasına ve kramp oluşmasına sebep olabilir.

Kramp girmesinin bir diğer nedeni ise fiziksel aktivite sırasında ter yoluyla vücuttan mineral de atılması ve bu mineral eksikliğinin krampa sebep olmasıdır.

Bu yüzden spor yaparken ya da kas gücü gerektiren herhangi bir işte çalışırken mutlaka vücudu dinlendirmeye zaman ayrılmalıdır. Ayrıca bol sıvı alarak su ve mineral eksikliğinin giderilmesi gerekir.

Sinir sıkışması: Özellikle omurgadaki sinirlerde sıkışma olduğunda bacaklarda zaman zaman şiddetlenen ağrılı kramplar olabilir.

Yaralanma: Kramp girmesinin bir diğer nedeni ise yaralanmalardır. Kırılan kemiklerin çevresindeki kaslar kemiğin hareket ederek çevresindeki dokuya zarar vermesini önlemek amacıyla kasılabilir.

Benzer şekilde kaslarda gerçekleşen yaralanmalarda da bu tür kramplar görülebilir.

Hamilelik: Hamilelik döneminde gebelik kaynaklı çeşitli sebeplerle vücuttaki kalsiyum ve magnezyum oranının düşer ve bundan dolayı kramp girmesi görülebilir.

Yetersiz sıvı alımı: Çeşitli sebeplerle vücudun sıvı ihtiyacı karşılanamadığında da kramplar görülebilir. Özellikle havanın sıcak olması ya da alınan çeşitli ilaçlarla vücuttan fazla sıvı atıldığında bu tür kramplar ortaya çıkabilir.

Aynı şekilde spor yapanların vücutları da daha fazla suya ihtiyaç duyar. Bol su içilmediğinde kramp girebilir.

Yeterince su içmediğinizi gösteren 11 işaret

İlaçlar: Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri arasında kramp girmesi olabilir. Ayrıca vücuttan ter ya da idrar yoluyla daha fazla sıvı atılmasına yol açan ilaçların kullanımı da krampa neden olabilir.

Hastalıklar: Diyabet, böbrek yetmezliği, dolaşım bozuklukları, hipotroidizm miyopati, bel fıtığı, osteoartrit, siyatik, nöropati, multiple skleroz, parkinson, siroz gibi bazı rahatsızlıklarda kandaki çeşitli minerallerin azalması sonucu kaslarda kramp oluşabilir.

Kramp nedir?

Kramp nedir, vücuttaki bir kasın tamamının ya da bir kısmının istemsiz olarak ve çoğunlukla ağrılı bir şekilde kasılmasıdır. Vücudumuz kaslarla kaplıdır. Kaslarımız beyinden gelen sinyallerle kasılır ve gevşerler. Bu şekilde kaslar hareket etmemize yardımcı olurlar.

Ancak bazen kasılan kaslar beyinden gevşeme sinyalini alamazlar ve kasılma uzun süre devam eder. Bu duruma zaman zaman şiddetli ağrılar da eşlik eder. Bu yüzden, kişiye özel bir sağlık problemi olup olmadığı araştırılmalıdır. Bazı kramplar yeme bozuklukları ya da yetersiz beslenme sonucu oluşur.

Kramplar vücutta en sık ayak ve bacak kaslarında ortaya çıkarlar. Bazı kişilerde kramplar en çok geceleri oluşur ve kramp ağrıları uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir.

Kramp neden olur, hamilelik, yaşlı olmak, kasların aşırı çalıştırılması ya da çeşitli vitamin ve mineral eksiklikleri kramp yapabilir. Kramp giren kaslar birkaç dakika kasılabileceği gibi bu süre çeyrek saati de aşabilir. Kramp girince kasları rahatlatmak ve kramp ağrısını hafifletmek için çeşitli yöntemler uygulanabilir.

Kramp ne eksikliğinden olur?

Kramp ne eksikliğinden olur, kanda bazı minerallerin seviyesinin düşmesi sonucu kramp görülebilir. Kasların kasılabilmesi ve gevşeyebilmesi sinir uçlarından alınan sinyallere göre düzenlenir.

Bu sinyallerin iletilmesi çeşitli mineraller sayesinde olur. Terleme, idrar, az su içilmesi ya da kramp neden olur başlığında belirttiğimiz diğer sebeplerle kandaki mineral yoğunluğu azalırsa kramp oluşabilir.

Kramp ne eksikliğinden olur, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve potasyum minerallerinin eksikliği sonucu kramp oluşabilir. Aynı şekilde B1, B5, B6 vitaminleri ve D vitamini eksikliğinde de kramplar görülebilir.

Krampların daha az görülmesi için her zaman vücuda bol sıvı alınmalıdır. Özellikle düzenli spor yapanların bol su içmeleri gerekir. Düzenli masaj yaptırmak, kan dolaşımını artırıcı uygulamalar krampları azaltabilir.

Bunun dışında dengeli beslenmek krampları önlemek açısından önemlidir. Kayısı, şeftali, muz, patates gibi potasyum zengini yiyecekler tüketilebilir. Bununla birlikte kandaki vitamin ya da mineral eksikliklerini gidermek için doktora da danışılabilir.