Kuru Fasülye Kaç Kalori | Besin değeri

By | 09/08/2018

Kuru fasülye kaç kalori, kuru fasülye besin değeri olarak neler içerir listeledik. Ayrıca çiğ ya da etli kuru fasülye kaç kalori eder, yazımızda ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

En sevilen baklagillerden biri olan kuru fasülye geçmiş asırlardan bu yana soframızda olmazsa olmaz yemeklerden biri olarak yer almaktadır. Kuru fasülyenin tarihi aslında çok yeni değildir. Kuru fasülye Mısırlılar gibi en eski uygarlıklarda bile tüketilen bir yiyecektir. Bununla birlikte, kuru fasülyenin sadece ülkemizin değil, dünyanın pek çok ülkesinin yemek kültüründe önemli bir yeri vardır.

Kuru fasülye kaç kalori - besin değeri

Kuru fasülye kaç kalori – besin değeri

Kuru fasülye yöresine ve kültürüne bağlı olarak çok farklı şekillerde sofralarda bulunabilir. Domates salçası, biber salçası, acı biber, yeşil biber gibi malzemelerle lezzetlendirilebilir. En yaygın olarak etli kuru fasülye, sade, kıymalı yapıldığı gibi sucuk ya da pastırma kullanılarak da yapılmaktadır.

Kuru fasülyenin sofradaki en yakın arkadaşı, beyaz pirinç kullanılarak yapılan pilavdır. Ancak etli kuru fasülye kaç kalori ya da kuru fasülye besin değeri nedir merak edenler tabi ki pilav tercih etmeyecektir.

Kalori kısıtlaması yapmak isteyenler için kuru fasülyeye eşlik edecek bir diğer popüler yiyecek ise turşudur. Probiyotik içeriğinden dolayı turşunun faydaları daha fazladır ve kuru fasülye ile tüketmek için de ideal bir yiyecektir.

Turşunun faydaları nelerdir?

Kuru fasülye kaç kalori

Kuru fasülye kaç kalori, elbette ki kuru fasülyenin nasıl hazırlandığı kaç kalori olduğuna etki edecektir. Etli kuru fasülye kalori bakımından sucuk ya da pastırma ile hazırlanmış olandan farklı olacaktır. Ayrıca çiğ kuru fasülye kalori olarak pişmiş kuru fasülyeden farklıdır. Burada 1 porsiyon pişmiş kuru fasülye ve etli kuru fasülye kalori değerlerini paylaşacağız.

Kuru fasülye kaç kalori:

 • 1 porsiyon kuru fasülye: 330 kalori
 • 1 porsiyon etli kuru fasülye: 380 kalori

Yukarıdaki kalori miktarları kuru fasülyenin pişirme esnasında kullanılan malzemelerine göre değişecektir. Ayrıca etli kuru fasülye kalori değeri de yine içerisindeki et miktarı çoğaldıkça artacaktır. Dolayısıyla yukarıda verilen değerler ortalama kalori miktarlarıdır.

Diyet yaparken kuru fasülye yenir mi?

Genellikle kilo vermek isteyenler besleyici ancak kalorisi düşük yiyeceklere yönelirler. Lif oranı yüksek, midede sindirimi uzun süren ve yenildiğinde kolay kolay acıktırmayan yiyecekler diyet yapanların ilk tercihidir. Kuru fasülye besin değeri bakımından bu özellikleri karşılar.

Kilo vermek isteyen ya da ideal kilosunu korumak adına kalori hesabı yapanlar sık sık kuru baklagilleri tüketmelidir. Yeşil mercimek, nohut ve kuru fasülye uzmanlara göre diyet menülerinde yer alabilecek değerli yiyecekler arasındadır.

Bu yüzden diyet sırasında kuru fasülye kaç kalori diye düşünmeden rahatlıkla tüketebilirsiniz. Çünkü sadece bir porsiyon kuru fasülye kolayca doymanızı ve uzun süre de tok kalmanızı sağlayacaktır.

Diyet yaparken kuru fasülye tüketecekseniz bazı önemli noktalara dikkat etmeniz gerekir:

Kuru fasülyeye kattığınız baharat ve tuz miktarı sınırlı olmalı.

Kuru fasülyeyi pişirirken kullanacağınız yağ ve salça oranına da aynı şekilde dikkat etmelisiniz. Diyet yemeği olarak kuru fasülye hazırlayacaksanız kuru fasülyeyi önceden haşlayarak bir miktar zeytinyağı ve salça ile pişirmeniz daha doğru olacaktır.

Etli kuru fasülye kalori bakımından normal pişirilmiş kuru fasülyeden farklı olacaktır. Bunu hesaba katın.

Etli kuru fasülyede olduğu gibi kuru fasülyeye haricen kattığınız sucuk, pastırma gibi malzemeler kuru fasülyenin kalorisini artıracaktır. Diyet yaparken mümkünse bu malzemeleri kullanmayın.

Kuru fasülyenin yanında pilav ve ekmek gibi yüksek kalorili yiyecekler yerine salata tüketin. Bu şekilde fazladan kalori almaktan kurtulursunuz. Ayrıca salata daha fazla vitamin ve lif almanıza destek olur, sindirime de yardımcıdır.

Kuru fasülyenin yanında içecek olarak kola gibi asitli ya da aşırı şekerli kutu içecekleri tüketmekten kaçının.

Eğer kuru fasülye ile içecek tüketecekseniz su, maden suyu ya da ayran tercih etmeniz diyetinize daha yararlı olacaktır.

Kuru fasülye besin değeri

Kuru fasülye besin değeri bakımından oldukça zengin bir yiyecektir. Hem sağlıklı ve dengeli beslenmek isteyenler, hem de kilo verme hedefi olanlar kuru fasülyeyi rahatlıkla tüketebilirler. Kuru fasülyede bol miktarda diyet lifi bulunur. Diyet lifi sindirimin daha uzun sürmesini sağlar ve mide daha uzun süre dolu kalır. Bu özelliğiyle kuru fasülye tok tutan yiyecekler arasındadır.

Lifli gıdalar nelerdir?

Kuru fasülyede bulunan diyet lifi ayrıca bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar. Kabızlık gibi rahatsızlığı bulunanlar da kuru fasülyeyi rahatlıkla tüketebilirler. Buna ek olarak kuru fasülye tam bir protein deposudur.

Yaklaşık 4 kaşık kuru fasülyede bulunan protein 1 tam köfteye eş değerdir. Bu bakımdan kuru fasülye içerdiği protein açısından ete de alternatif olabilecek bir yiyecektir. Kuru fasülye besin değeri ile uzmanlar tarafından haftada en az 3 kere tüketilmesi önerilen bir yiyecektir.

Kuru fasülye besin değeri (100 gram):

 • Protein: 21 gr
 • Karbonhidrat: 30 gr
 • Yağ: 1.3 gr
 • Lif: 32 gr
 • Potasyum: 920 mg
 • Kalsiyum: 140 mg
 • A vitamini: 67 mg
 • C vitamini: 2.6 mg
 • Demir: 4.3 mg

Bu kadar besleyici bir gıda oluşu bakımından kuru fasülye kaç kalori diye düşünmeden rahatlıkla tüketebilirsiniz. Diğer baklagil çeşitleri gibi kuru fasülye de sık sık tüketilmesi gereken yiyecekler arasındadır. Böylece vücudun ihtiyacı olan protein, lif, mineral ve vitaminler kolayca temin edilebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *