Limon Kabuğunun Faydaları

By | 01/11/2017

Limonun ne kadar faydalı bir meyve olduğunu bilmeyen yoktur. Ancak limon kabuğunun faydaları da limonun kendisiyle yarışır nitelikte. 

Genellikle salatalarda, ferahlatan yaz tatlılarında, ev yapımı içeceklerde sık sık kullanılan bir meyvedir limon. Aynı zamanda C vitamini denilince diğer turunçgillerle birlikte akla ilk gelenlerden biri de limondur. Pek çok kişi sağladığı müthiş faydalardan yararlanmak için suyuna limon sıkarak tüketmeyi tercih eder.

limon kabuğunun faydaları

Limon kabuğunun faydaları

Sabahları ılık limonlu su tüketmenin sağladığı eşsiz faydalardan ‘Her sabah limonlu su içmek için 10 sebep‘ yazımızda bahsetmiştik.

Limon başlı başına sağlık kaynağı bir meyve. Meyve ve sebzeleri tüketirken kabuğunu soyanlardansanız şu sözü sıklıkla duyuyorsunuzdur: ‘Vitamini kabuğunda.’ Özellikle elma, salatalık domates gibi meyve ve sebzeler kabuklarında pek çok faydalı madde bulundururlar.

Bu yüzden eğer yenilebiliyorsa, çok iyi temizlenmek şartıyla her türlü sebze ve meyve kabuğuyla tüketilmelidir.

Limon da benzer şekilde kabuğunda sağlık için yararlı maddeler bulunduran bir meyvedir. Bu yüzden, limonun sadece içini tüketiyor ve kalan kısmını atıyorsanız bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederiz. Limon kabuğunun faydaları sağlığınıza sağlık katarken, pek çok sağlık problemine de çözüm getirecek nitelikte.

Limon kabuğunun faydaları

Limon kabuğunun faydaları, güzellik ve bakım alanından önemli sağlık problemlerine çözüm olmaya varacak şekilde oldukça geniş bir yelpazeye yayılmıştır. Limon kabuğu cildi güzelleştirmek için kullanılabilir. Ağız kokusunu gidermeye yardımcı olur. Kemik gelişimine destek olur.

Limon kabuğunun C vitamini bakımından zengin oluşu, sağladığı faydaların çeşitliliğini sağlar. C vitamini eksikliğinden ortaya çıkan halsizlik, yorgunluğun giderilmesi limon kabuğunun faydalarından biridir. Aynı şekilde yine C vitamini eksikliğinden kaynaklanan diş eti problemleri de limon kabuğu kullanılarak giderilebilir.

Bu tür rahatsızlıklardan şüphe ediyorsanız ‘C vitamini eksikliği belirtileri‘ yazımıza göz atarak bilgi alabilirsiniz.

Limon kabuğunun faydaları:

Kemik sağlığı: Limon kabuğunda bol miktarda kalsiyum minerali ve C vitamini bulunur. Bu bakımdan limon kabuğunun faydalarından biri kemik sağlığına destek olmaktır. Ayrıca limon kabuğu kemik erimesi ve benzer rahatsızlıklara yakalanma riskini de azaltmada etkilidir.

Kanser: Limon kabuğu tam bir antioksidan deposudur. Limon kabuğunda kanserli hücrelerle savaşmada etkili olan flavonoidler bulunur. Limon kabuğu tüketerek kansere karşı korunabilirsiniz.

Aynı şekilde limon kabuğunda bulunan antioksidanlar yaşlanma etkileriyle de savaşarak vücudunuzun genç kalmasına katkıda bulunurlar.

Kalp dostudur: Limon kabuğunda yüksek oranda bulunan potasyum minerali kan basıncının dengelenmesinde etkilidir. Limon kabuğu damar sağlığının korunmasına yardımcı olur. Bununla birlikte limon kabuğu tüketmek kalp hastalıklarına yakalanma riskini önemli ölçüde azaltır.

Kolesterolü düşürür: Kan basıncını düzenlemeye yardımcı olmasının yanı sıra limon kabuğu içerisinde bulunan polifenol maddesi ile kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL kolesterolünün düşmesini sağlar.

Limon kabuğunda bulunan C vitamini ve P vitamini kan damarlarını temizler. Limon kabuğu tüketmek hem kalp damar sağlığını iyileştirir hem de yüksek kolesterolden kaynaklanan sağlık problemlerini giderir.

Kan dolaşımı: Limon kabuğu damar sağlığını iyileştirdiği ve damarların için temizlediği gibi kan dolaşımını da geliştirir.

Ağız sağlığı: Limon kabuğu ağız hijyenini sağlar. Kötü ağız kokusunu önler. Aycıca içerdiği C vitamini ile diş eti iltihabı gibi diş etlerinde oluşan rahatsızlıkların iyileşmesi ve önlenmesinde etkilidir.

Cilt sağlığı ve güzelliği: Limon kabuğunu bakım ve güzelleşme amaçlı kullanabilirsiniz. Limon kabuğunun faydaları arasında sivilce önlemek, cilt lekelerini gidermek bulunur.

Ayrıca limon kabuğunun içerisinde bulunan antioksidanlar cildi yaşlanma etkilerine karşı korur. Bu konuda limon kabuğu nasıl kullanılır başlığı altındaki yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

Güçlü bağışıklık: Limon kabuğunun içerisindeki sağlık için son derece önemli bileşenler aynı zamanda vücudun hastalıklara karşı savunma mekanizması olan bağışıklık sisteminin de güçlemesini sağlar. Bunun için limon kabuğunu tüketebilir ya da limon kabuğu çayı içebilirsiniz.

Metabolizma hızlandırma ve zayıflama: Limon kabuğunda bulunan faydalı maddelerden biri de pektin maddesidir. Pektin hem metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur, hem de kilo vermeyi hızlandırır.

Detoks: Limon kabuğunun faydalarından belki de en önemlisi detoks özelliğidir. Limon kabuğu karaciğerin temizlenmesini sağlayarak vücutta detoks etkisi sağlar. Limon kabuğu kullanarak toksik özellikli yaşlandırıcı ve hastalık yapıcı maddeleri kolayca vücudunuzdan atabilirsiniz.

Limon kabuğu nasıl kullanılır?

Limon kabuğu nasıl kullanılır açıklamadan önce evinizde limon kabuğunu daha sonra kullanmak üzere nasıl muhafaza edersiniz onu açıklayalım. Öncelikli olarak diğer meyve ve sebzelerde olduğu gibi iyice yıkama önemlidir. Limon kabuğunu iyice yıkayın.

Gerekirse fırçalayın ya da bir süre sirkeli suda bekletin. Bu sayede limon kabuğu üzerindeki tehlikeli tarım ilacı ve benzer kimyasallardan kurtulmuş olacaksınız.

Limonu iyice temizledikten sonra bir süre buzlukta bekleterek dondurun. Bu şekilde limonun kabuğunu kolayca rendeleyerek alabilirsiniz.

Rendelediğiniz limon kabuğunu aroma verici olarak salatalarınıza, tatlılarınıza, çorba ya da yemeklerinize, evde hazırlayacağınız doğal meyvelerden yapılmış içeceklerinize katabilirsiniz.

Limon kabuğu nasıl kullanılır, bir diğer yöntem de limon kabuğunu kurutarak saklamaktır. Kullandığınız limonların kabuklarını nemden uzak, serin bir köşede kurutun. Kurutulmuş limon kabuklarıyla gayet hoş aromalı bir limon kabuğu çayı hazırlayabilirsiniz.

Limon kabuğunu bakım amaçlı olarak kullanacaksanız limon kabuğu yağı hazırlayarak kullanabilirsiniz. Ayrıca limon kabuğu ve diğer yararlı malzemeleri blendırdan geçirerek limon kabuğu maskesi hazırlayabilirsiniz.

Ancak hassas cildi olanlar limon kabuğu maskesini kullanmadan önce doktora danışmalıdırlar.

Tüm bunlara ek olarak, limon kabuğu nasıl kullanılır, yaratıcılığınızla geliştirebileceğiniz çok farklı yöntemler oluşturabilirsiniz. Limon kabuğunun ferahlatıcı kokusu ile oda kokusu hazırlamak bunlardan biri olabilir. Limon kabuğunun faydalarından sayısız şekilde istifade edebilirsiniz.

Limon kabuğunun içindekiler: 

Limon kabuğunun içinde vücudun sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için gerekli enzimler, bol miktarda C vitamini, A vitamini, P vitamini, sitrik asit, malik asit, formik asit, pektin, hesperidin, kalsiyum ve potasyum mineralleri ve lif bulunur.

Bazı nitelikleri bakımından limon kabuğunun faydaları limona göre daha fazladır:

  • Limon kabuğundaki A vitamini ve C vitamini daha fazladır.
  • Limon kabuğunda bulunan kalsiyum minerali kemik sağlığı için oldukça faydalıdır.
  • Limon kabuğu antiseptiktir.
  • Kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur.
  • Eklem ve diz bölgesindeki ağrılar üzerinde etkilidir.
  • Limon kabuğu kansere karşı etkilidir.

Salatalarınıza ya da çorbalarıza sıktığınız limonun kabuğunu ya da limonata yaparken arta kalan limon kabuklarını evinizde çok çeşitli yöntemlerle saklayabilirsiniz.

Bundan sonra siz de dilediğiniz şekilde depo ederek, limon kabuğundan ne yapılabilir, sayacağımız tüm limon kabuğu değerlendirme yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Limon kabuğunu güzellik, bakım ya da sağlıklı olmak için kullanmanın yanında çeşitli yemek, salata ve tatlılarınıza lezzet katma amaçlı da kullanabilirsiniz. Güzel bir şekilde muhafaza ettiğinizde limon kabuğu elinizin altında sürekli bulunan en pratik malzemelerden biri haline gelecek.

Mutfağınızda limon kabuklarını saklamak ve değerlendirmek oldukça kolay ve çok az zamanınızı alacak bir iş. Limon kabuğunun faydalarını, uygulamaya geçtikten kısa süre sonra farkedeceksiniz. Bundan sonra ise kullandığınız limonların kabuklarını asla çöpe atmayacağınıza eminiz.