Maden Suyunun Faydaları

By | 12/11/2017

Maden suyunun cilde faydaları ve maden suyunun saça faydaları da oldukça fazladır. Maden suyu cilt yapısını düzgünleştir. Saçların daha sağlıklı ve parlak olmasını sağlar.

Maden suyu düzenli içildiğinde vücuda muazzam bir yarar sağlar. Maden suyunun ya da sade sodanın faydaları vücudun genel sağlığıyla birlikte dış görünüme de yansır.

Vücudumuzdaki hücre, doku ve organların düzgün çalışabilmeleri için ihtiyaçları olan besini almaları gerekir. Bu besinler çeşitli amino asitler, vitaminler ve diğer faydalı maddelerle birlikte minerallerdir.

Maden Suyunun Faydaları

Maden Suyunun Faydaları

Maden suyunun içindekiler vücudun ihtiyacı olan minerallerdir. Bu yüzden sağlıklı kalmak için maden suyunun yada sade sodanın faydalarından yararlanmak gerekir. Ayrıca haricen de kullanarak maden suyunun saça faydaları ve maden suyunun cilde faydalarından istifade edebilirsiniz.

Çoğu kişi maden suyu ile sodayı karıştırır. Hatta bu ikisinin aynı olduğunu düşünenler de vardır. Ancak maden suyunun faydaları ile sade sodanın faydaları aynı değildir.

Soda içme suyu ile karbondioksidin karışımı iken, maden suyu yer altından çıkarılan mineral yönünden zengin doğal bir sudur. Sodada maden suyunun içindekiler bulunmaz. Bununla birlikte soda içmek vücuda maden suyunun faydaları ve katkısını sağlamaz.

Ancak halk arasında maden suyunu kastederek soda kelimesi çokça kullanılmaktadır. Bu yüzden maden suyu ve sodanın farkını belirttikten sonra yazının devamında maden suyu ve soda isimlerinden her ikisini de kullanacağız.

Maden suyunun faydaları, özellikle yaz aylarında terleme yoluyla vücuttan sıvı ile birlikte önemli miktarda mineral atılır. Sade sodanın faydaları arasında vücudun kaybettiği mineralleri geri kazandırmak da vardır.

Buna ek olarak maden suyu kalori bakımından kilo vermek isteyenler için de ideal bir içecektir. Aşırı şekerli kutu içecekler yerine sağlik deposu ve mineral zengini olan maden suyunu tercih edebilirsiniz.

Maden suyunun faydaları

Kemik sağlığı

Maden suyundaki kalsiyum minerali kemik sağlığına katkıda bulunur. Günlük bir bardak maden suyu içtiğinizde ihtiyacınız olan kalsiyumu karşılamış olursunuz. Düzenli içilen maden suyundaki kalsiyum ilerki yaşlarda olabilecek kemik erimesi riskini en aza indirir.

Buna ek olarak kalsiyum başta olmak üzere maden suyunun içindekiler ve maden suyunun faydaları kemiklerle birlikte diş sağlığını da iyileştirir.

Vücut yağlarını düzenler

Maden suyu içmek vücuttaki yağ oranını dengelemeye yardımcı olur. Bunun anlamı maden suyunun zayıf yapılı insanların kilo almasını, vücudunda çok yağ bulunan kilolu insanların ise kilo vermesini kolaylaştırmasıdır.

Bu açıdan maden suyu kalori bakımından da diğer içeceklere göre avantaj sağlar. Maden suyunun kalorisi diğer içeceklere oranla çok daha düşüktür. Bu bakımdan maden suyunun faydaları arasında kilo kontrolünü sağlamak da vardır.

Kan basıncını dengeler

Maden suyunun faydalarından bir diğeri ise kan basıncını dengelemesidir. Maden suyunda bol miktarda bulunan kalsiyum ve magnezyum mineralleri kan basıncının sağlıklı bir seviyede kalmasını sağlar. Ayrıca bu mineraller beyindeki elektrotların dengesini ayarlar, beyin aktivitelerini artır ve beyin sağlığını korur.

Kolesterolü önler

Maden suyu vücuttaki yağ oranını düzenlerken kötü kolesterole de engel olur. Kötü kolesterol kılcal kan damarlarının içine ve çevresine birikir. Sade soda içmek bu birikmenin ve damar tıkanıklığının önüne geçer. Düzenli tüketerek sade sodanın faydaları ve kolestrole etkisini gözlemleyebilirsiniz.

Sindirime yardımcı olur 

Maden suyunda bulunan sülfat besinlerin sindirimini kolaylaştırır. Bu sayede sade soda içmek şişkinlik, kabızlık gibi sorunların da ortadan kaldırılmasını sağlar. Yemekten bir süre sonra içerek sade sodanın faydaları ve etkisinden yararlanılabilir.

Mide asidini dengeler

Maden suyunun içindekilerden biri de bikarbonattır. Bikarbonat midedeki asit yoğunluğunu giderir. Böylece midedeki asit yoğunluğundan oluşan mide ekşimesi ve mide yanması gibi rahatsızlıklar önlenmiş olur. Sonuç olarak sade sodanın faydaları düzenli içildiğinde midedeki sindirim sorunlarına iyi gelmektir.

Enerji verir

Maden suyunda bulunan potasyum ve magnezyum gibi mineraller kas sağlığının korunması, kasların sağlıklı gelişimine katkı sağlar. Aynı zamanda kaslardaki mineral yoğunluğunu dengeleyerek mineral eksikliğinden kaynaklanan kramp gibi rahatsızlıkların önüne geçer.

Düzenli olarak maden suyu içmek sizi daha enerjik kılar. Daha zinde ve daha canlı olursunuz.

Maden suyunun cilde faydaları

Maden suyunun cilde faydaları cildin güzelleşmesine katkıda bulunan silisyum parçacıkları içermesinden gelir. Doğal olarak güzel görünen bir cildin sırrı silisyum mineralidir. Maden suyu içmek, maden suyunun cilde faydaları ile cildin genç görünmesini sağlayan kolajenin üretimini artırır.

Ciltte bulunan lekeler giderilir, kırışıklıklar ve sivilceler önlenir ve taptaze sağlıklı güzel bir görünüm elde edilir.

Maden suyunun cilde faydaları için cildin genç kalmasının sırrı kolajenle ilgili daha ayrıntılı bilgiyi ‘Kolajen nedir?‘ başlıklı yazımızdan alabilirsiniz. Ayrıca maden suyunu haricen kullanarak maden suyunun saça faydaları ve maden suyunun cilde faydalarından maksimum düzeyde yararlanabilirsiniz.

Maden suyunun saça faydaları

Maden suyunun saça faydaları arasında saç sağlığına ve güzel görünümüne katkıda bulunmak da vardır. Elverişsiz hava şartları, yakıcı güneş ışınları, fön, boya ya da maşa gibi işlemler, çok sık yıkamak, sıcak su, kurutma makineleri, nemsiz ortam gibi çevre koşulları saçların yıpranmasına sebep olur.

Ayrıca beslenme yetersizliği sonucu da saçlar ihtiyacı olan besini alamaz ve güçsüzleşir. Maden suyunun saça faydaları saç derisinin ideal ph oranını sağlar. Bu sayede saçlar güçlenir, daha parlak olur.

Sağlıklı bir vücut

Maden suyunun faydaları tepeden tırnağa tüm vücuda katkı sağlar. Maden suyu içerisinde bulunan yararlı mineraller ile karaciğer ve safra kesesi gibi pek çok organın düzgün ve dengeli bir biçimde çalılşmasına yardımcı olur.

Hücre metabolizmasının yenilenmesini ve tiroid bezi fonksiyonlarının dengelenmesini sağlar. Ayrıca maden suyunun cilde faydaları ve maden suyunun saça faydaları gibi vücudun dış görünümüne katkılarını da unutmamak gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *