Magnezyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

By | 25/01/2018

Magnezyum eksikliği nelere yol açar, magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir ve nasıl anlaşılır…

Magnezyum vücutta bulunması gereken en önemli minerallerden biridir.

Magnezyum minerali, kaslar, kemikler, sinir sistemi, beyin, kalp gibi doku ve organlar ile vücuttaki tüm hücrelerde yaşamsal bazı fonksiyonların gerçekleşmesi için elzemdir. Dolayısıyla magnezyum eksikliği belirtileri ciddi sağlık sorunları olarak karşınıza çıkabilir.

Magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir

Magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir

Sürekli su içme ya da sıvı alma isteğiniz varsa, uyku problemleri, özellikle kaslarda ağrılar, kasılma, karıncalanma, kas spazmları, baş ağrıları, kalp çarpıntısı, hafıza kaybı, halsizlik, yorgunluk gibi yaşam kalitesini azaltan etkiler bulunuyorsa magnezyum eksikliği belirtileri ve magnezyum eksikliğinde ortaya çıkan hastalıklardan şüphe edebilirsiniz.

Saydığımız bu olumsuz durumlar magnezyum eksikliğinde görülen sağlık problemlerinin sadece küçük bir kısmıdır. Aşağıda magnezyum eksikliği nelere yol açar, vücutta magnezyum eksikliğinde ne olur detaylı olarak anlatacağız.

Magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir?

Magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir, en yaygın semptom sürekli hissedilen yorgunluk ve halsizlik halidir. Bu belirtiyi kaslarda güçsüzlük, sıklıkla görülen kas krampları ve baş dönmesi takip eder.

Magnezyum eksikliğinde ne olur, kalpte çarpıntı, mide bulantısı, kusma, iştahta azalma gibi yaşam kalitesini düşüren olumsuz etkiler görülür.

Magnezyum eksikliği ayrıklı bir durum olmadığı sürece görülen bir sağlık problemi değildir. Bununla birlikte yetersiz beslenme, çok fazla alkol kullanımı, diyabet, kanser, çeşitli böbrek hastalıkları ya da sindirim sistemine bağlı rahatsızlıklar sonucu vücutta magnezyum emilimi azalabilir. Ayrıca alınan bazı ilaçların yan etkileri de magnezyum eksikliği belirtileri görülmesine yol açabilir.

Özetleyecek olursak magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir:

 • Kas krampları: Magnezyum eksikliği belirtileri arasında en yaygın olanı kas kramplarıdır. Özellikle bacak kaslarında genellikle uyku sırasında kramplar görülür.
 • Uyuşma: Eğer vücudunuzda sıklıkla uyuşma hissi oluyorsa bu magnezyum eksikliğine işaret olabilir. Bol bol magnezyum içeren besinler tüketmelisiniz.
 • Kalp ritminde bozukluk: Magnezyum kalp ve damar sağlığı için elzem bir mineraldir. Eksikliğinde kalp ritminde bozukluk ile çeşitli kalp rahatsızlıkları görülebilir.
 • Migren: Magnezyum eksikliği nelere yol açar, en yaygın görülen belirtilerden biri kas krampları demiştik. Kaslarda oluşan bu gerginlikler aynı zamanda dolaylı yoldan migreni de tetikler. Magnezyum zengini besinler tüketmek ışık hassasiyeti ve mide bulantısı gibi migren semptomlarını da hafifletir.
 • Kabızlık: Magnezyumun bağırsak faaliyetlerinin düzenli olmasına yardımcı olduğu biliniyor. Bu yüzden magnezyum eksikliği belirtileri arasında kabızlık da vardır.
 • Yüksek tansiyon: Yapılan araştırmalara göre magnezyum içeren gıdaları tüketmek tansiyonun dengelenmesini sağlıyor.
 • Yorgunluk ve halsizlik: Magnezyum eksikliği nelere yol açar, kaslarda güç kaybı, yorgunluk ve halsizlik başlıca belirtiler arasında yer alır. Araştırmalara göre vücuda fazladan magnezyum alımı yorgunluk belirtilerinin azalmasına yardımcı oluyor.
 • Depresyon: Vücudumuza aldığımız besin maddeleri vücudumuzun işleyişine direkt olarak etki ederler. Magnezyum minerali ruh haline etki eden maddelerden biridir. Yapılan araştırmalarda göre daha az magnezyum içeren besinler tüketen kişilerdeki depresyon görülme oranının daha fazla olduğu tespit edilmiştir.
 • Uyku sorunları: Magnezyum eksikliği belirtileri arasında uykuya dalmakta güçlük, uyku kalitesinde azalma ve benzeri uyku sorunları da yer alır. Magnezyum içeren besinlerle beslenmek bu sorunların azalmasına yardımcı olur.
 • Şekerli besinler tüketme isteği: Magnezyum eksikliği bazı durumlarda kan şekeri düşüklüğü ile karıştırılabilir. Böyle zamanlarda şekerli yiyecekler yemek yerine magnezyum açısından zengin olan fındık, ceviz gibi yiyecekleri tercih etmek şeker isteğinin dengelenmesini ve magnezyum eksikliğinin giderilmesini sağlayacaktır.

Kramp neden olur?

Magnezyum eksikliği nasıl anlaşılır?

Vücutta magnezyuma en çok ihtiyaç duyulan yerler, kalp, böbrekler, kas sistemi, diş ve kemiklerdir. Hücre ve dokularda pek çok yaşamsal işlevin tam olarak gerçekleştirilebilmesi için yeterli miktarda magnezyum minerali olması şarttır.

Magnezyum eksikliğinde neredeyse vücudun tamamını etkileyen, birçok doku ve organda bozukluklara yol açan olaylar olur ve bu durum yaşam kalitesini olumsuz etkiler.

Magnezyum mineralinin başlıca görevleri:

 • Hücresel bölünme ve gelişme için gerekli proteinlerin sentezlenmesi
 • Kas sisteminin sağlıklı çalışması
 • Vücudun sodyum potasyum dengesinin sağlanması
 • Fosfor, kalsiyum gibi mineraller ile C vitamininin etkin kullanımına yardımcı olması
 • Vücut ısısının ayarlanması
 • Sinir sisteminin düzgün çalışması
 • Krampların engellenmesi
 • Beyin hücrelerinin sağlıklı kalması
 • Kemik ve dişlerin sağlıklı yapısının korunması
 • Ruh halini kontrol eden salgıların seviyesinin ayarlanması, magnezyum eksikliğinde ağır bir depresyon görülebilir

Magnezyum eksikliği nasıl anlaşılır, ilk etapta çok belirgin etkiler görmek ve bunları farketmek zordur. Vücutta bulunan magnezyum mineralinin yalnızca %1 kadarı kan dolaşımında tutulur.

Bu yüzden magnezyum seviyesi kan tahlillerinde gözükmez. Magnezyum seviyesini ölçmek için ayrıca bir analiz gereklidir ve genellikle genel kan tahliliyle birlikte bu yapılmaz.

Tüm bu sebeplerle vücutta var olan magnezyum eksikliğinin farkedilmesi biraz zaman alabilir. Magnezyum eksikliği nasıl anlaşılır ancak detaylı tetkik sonucu belli olabilir. Ayrıca magnezyum eksikliği nelere yol açar, yukarıda anlattığımız magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir başlığındaki semptomlardan ya da bazı rahatsızlıklardan şüphe ediyorsanız mutlaka bir doktora görünmeniz gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *