Maydanoz Suyunun Faydaları Nelerdir?

By | 13/03/2018

En faydalı otlardan biri olan maydanozun kendi gibi kaynatılarak hazırlanan suyu da vücuda pek çok fayda sağlıyor. 

Maydanoz gerek çiğ olarak, gerekse yemeklerin içinde pişmiş olarak mutfağımızda sıkça kendine yer buluan bir bitki. Lezzetinin yanı sıra maydanozun besin değeri çok yüksek. Bol miktarda vitamin ve mineral içeriyor. Bu yüzden maydanoz nasıl tüketilirse tüketilsin, tam bir şifa kaynağı.

Kaynatılmış maydanoz suyunun faydaları nelerdir

Kaynatılmış maydanoz suyunun faydaları nelerdir

Maydanoz gibi kaynatılmış maydanoz suyunun faydaları zayıflama, ödem atma, detoks, cilt bakımı, idrar söktürücü olarak genel sağlığı iyileştirme ve hastalıkları gidermede kullanılıyor. Evinizde basit bir şekilde maydanoz ve su ile hazırlayacağınız kaynatılmış maydanoz suyunun faydaları düzenli kullanımda sağlığınıza büyük katkı sağlayacaktır.

Kaynatılmış maydanoz suyunun faydaları nelerdir?

Maydanoz suyu besin değeri bakımından oldukça zengindir. A vitamini, B12 vitamini, C vitamini, ve K vitamini gibi önemli vitaminler ile demir, kalsiyum ve potasyum minerallerini içinde barındırır.

Bundan dolayı çiğ, limonlu ya da kaynatılmış maydanoz suyunun faydaları oldukça fazladır. Maydanoz suyunun faydaları zayıflama, ödem atma, soğuk algınlığını iyileştirme, karaciğer ve böbrek sağlığına katkıda bulunma gibi pek çok rahatsızlığa iyi gelir.

Maydanoz suyunun cilde faydaları da bulunmaktadır. Evde hazırlanmış kaynatılmış maydanoz suyunun faydaları cilt kalitesini artırma, sivilce akne gibi cilt sorunlarını giderme, ciltteki yaşlanma etkilerini azaltma ve cildin genç kalmasını sağlamaktır.

Kaynatılmış maydanoz suyu ile tonik hazırlayarak cildinizi temizleyebilirsiniz.

Kaynatılmış maydanoz suyunun faydaları nelerdir:

Soğuk algınlığı: Maydanoz suyunda bol miktarda C vitamini bulunur. Çiğ ya da kaynatılmış, limonlu maydanoz suyu içildiğinde grip ve nezle gibi soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıklar daha çabuk iyileşir. Limonlu maydanoz suyunun faydaları aynı zamanda öksürüğü de geçirir.

Sinüzit: Soğuk ya da başka sebeplerle sinüzit oluşur. Sinüsler aşırı dolup yüz kemiklerinde ve başın çevresinde ağrı yaptığında bol bol içeceğiniz kaynatılmış maydanoz suyunun faydaları rahatlamanızı sağlayacaktır.

İdrar söktürücü: Maydanoz suyunu doğal idrar söktürücü olarak kullanabilirsinzi. Böbreklerin daha iyi çalışmasını ve vücuttan toksin atımını sağlar. Bu özelliğiyle kaynatılmış maydanoz suyu böbrekleri temizler.

Ödem atıcı: Eğer vücudunuz fazla su tutuyorsa düzenli içilen kaynatılmış maydanoz suyunun faydaları ödem atmanıza yardımcı olacaktır.

Cilt sağlığı: Maydanoz suyunun cilde faydaları oldukça fazladır. İlk olarak problemli bir cildiniz varsa, her türlü sivilce, akne ve benzeri sorunlar için maydanoz suyunu kullanabilirsiniz.

Ayrıca maydanoz suyundaki vitamin, mineral ve diğer faydalı maddeler cildin sağlıklı yapısına katkıda bulunur. Maydanoz suyunun cilde faydaları arasında yaşlanmayı geciktirmesi de bulunur.

Ağız kokusu: Kronik ağız kokusu probleminiz varsa maydanoz suyu ile gargara yaparak ağız kokusundan kurtulabilirsiniz. Maydanoz suyunu ayrıca soğan, sarımsak gibi ağızda kötü kokuya sebep olan yiyecekleri tükettikten sonra da kullanabilirsiniz.

Gaz: Kaynatılmış maydanoz suyu yemek sonrası yaşanan gaz problemine iyi gelir.

Kalp damar sağlığı: Maydanoz suyunda bol miktarda folik asit vardır. Bu sayede maydanoz suyunun faydaları nelerdir, damarların tahrip olmasını engellemek, kan dolaşımını iyileştirmek ve kalp sağlığını korumak.

Zayıflama: Maydanoz suyunun en fazla kullanıldığı alanlardan biri de zayıflamadır. Limonlu maydanoz suyunun faydaları zayıflama ve yağ yakmada son derece etkilidir.

Zayıflamak isteyenler diyetlerinde içecek olarak çiğ ya da kaynatılmış maydanoz suyunun faydaları ve yağ yakıcı özelliğinden istifade edebilirler. Buna ek olarak limonlu maydanoz suyunun faydaları ödem atıcı ve idrar sökücü özelliği ile de vücut ağırlığının azalmasına katkı sağlar.

Artrit: Maydanoz suyunda yüksek oranda bulunan C vitamini artrit hastalığına yakalanma riskini en aza indirir. Bunun için düzenli olarak kaynatılmış maydanoz suyu içebilirsiniz.

Maydanoz suyu nasıl yapılır?

Maydanoz temin etmesi en kolay bitkilerden biridir. Her derde deva maydanoz suyu evde kolayca hazırlanarak tüketilebilir. Düzenli içtiğiniz maydanoz suyunun faydaları zayıflama, cildi yaşlanmaya karşı koruma, iltihabı giderme gibi pek çok konuda vücudunuza etki edecektir.

Maydanoz suyunu iki farklı şekilde hazır edebilir ve içebilirsiniz. Bunlardan ilki maydanoz suyunu çiğ olarak tüketmektir. Bunun için neredeyse her evde bulunan bir katı meyve sıkacağı kullanılabilir.

Taze maydanoz suyunuzu hazırlarken içine bir parça limon katabilirsiniz. Limonlu maydanoz suyunun faydaları detoks etkisi gösterecek ve toksinlerin vücudunuzdan kolayca atımını sağlayacaktır.

    • Bir diğer maydanoz suyu hazırlama yöntemi ise su ile kaynatılarak yapılandır.
    • Saplarını koparmadan bütün olarak yıkadığınız maydanozları yarım litre kaynayan suya atın.
    • Yaklaşık 3 dakika kadar orta ateşte kaynatın, ardından ateşten alın.
    • Maydanoz ve su karışımını bir kenarda 10 dakika kadar iyice demlenmesi için bırakın.

Nelere dikkat edilmeli:

Öncelikle kullanacağınız maydanozların çok iyi yıkanmış olduğundan emin olun. Tam hijyenin sağlanabilmesi için maydanozları yıkamadan önce mutlaka 10 dakika kadar sirkeli suda bekletin. Ardından bol suyla iyice yıkayın.

Taze hazırlanmış ve kaynatılmış maydanoz suyunun faydaları oldukça fazladır. Ancak kararında tüketmek gerekir. Maydanoz suyunu çeşitli rahatsızlıkları gidermek amacıyla kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Birtakım ilaçlar maydanozun içerdiği maddelerle etkileşime girerek olumsuz sonuçlara yol açabilirler. Eğer ilaç kullanıyorsanız maydanoz suyunu tüketmeden önce doktorunuzdan onay almayı unutmayın.

Maydanoz suyu ile tonik hazırlayarak maydanoz suyunun cilde faydaları ve cilt problemlerini iyileştirici etkisinden yararlanabilirsiniz. Ancak hassas ciltlerde alerji ve tahriş ihtimaline karşı mutlaka önce küçük bir cilt yüzeyinde test etmeyi unutmayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *