Metabolizmayı Hızlandıran 10 Yiyecek

By | 26/10/2015

Kilo vermenin en iyi yolu sizce aldığınız kalori miktarını kısıtlamaktan mı geçiyor? Günlük tükettiğiniz kalori miktarını kısıtlamak elbette kilo vermek için önemli. Ancak bu yeterli ve etkili bir yöntem değil.

Kilo vermek için sadece alınan kalori miktarını kısıtlamak yetmiyor. Aynı zamanda vücudun daha fazla kalori yakmasını sağlamak gerekir. Bunun bir yolu düzenli olarak egzersiz yapmaktan geçiyor.

Metabolizmayı hızlandıran 10 yiyecek

Metabolizmayı hızlandıran 10 yiyecek

Fakat düzenli egzersiz tek başına kilo vermeyi sağlamaz. Dengeli ve sağlıklı beslenmek de en az egzersiz yapmak kadar öneme sahip. Besin değeri yüksek ve sağlıklı yiyecekler tüketerek kilo verme sürecinize katkıda bulunabilirsiniz.

Araştırmalar belirli yiyeceklerin metabolizmayı hızlandırdığını, iştahı kontrol altına aldığını ve diğer yiyecekleri tüketenlere göre daha hızlı zayıflamaya yol açtığını gösteriyor. Yeme alışkanlıklarını araştıran başka bir araştırmaya göre ise bazı yiyecekler sindirim sırasında daha fazla kalori yakılmasını sağlıyor.

İşin aslı, bilimsel araştırmalar meyve, sebze, tam tahıllı ürünler ve yağsız et gibi yiyeceklerin metabolizmayı hızlandırdığından vücutta %30 daha fazla kalori yakılmasını sağlayan yiyecekler olduğunu gösteriyor.

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler

Brokoli: Pek çok kişi tarafından tercih edilmese de brokoli metabolizmayı hızlandıran bir yiyecek. Bol miktarda C vitamini ve kalsiyum içermesi ve diğer besleyici özellikleriyle brokoli kilo vermek isteyenlerin tüketmesi gereken bir gıda.

Yüksek oranda lif içeren brokoli aynı zamanda karaciğeri çalıştırarak detoks etkisi yaratır. Brokoli metabolizmayı hızlandırmanın yanında vücudu toksinlerden arındıran son derece sağlıklı bir yiyecek. Brokoliyi salatalarınıza ekleyerek ya da çorbasını yaparak tüketmeniz mümkün.

Avakado: Avakado etkili bir yağ yakıcı olmasının yanında metabolizmayı hızlandıran bir yiyecektir. Bol miktarda A vitamini, E vitamini, C vitamini, B grubu vitaminleri, faydalı yağ asitleri, protein ve çeşitli mineralleri içerdiğinden besleyici bir yiyecektir. Avakado metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardıcı olur.

Bol miktarda antioksidan içerdiğinden yaşlanmayı yavaşlatıcı etkisi bulunmaktadır. Avakado içerdiği faydalı maddelerle hücre yenilenmesini ve vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar. Avakadoyu metabolizmayı hızlandırmak için çiğ olarak tüketebileceğiniz gibi, salata ve yemeklerinizde de kullanabilirsiniz.

Somon: Metabolizmayı hızlandırmak için somon gibi omega3 bakımından zengin yağlı balıkları sıkça tüketmeniz gerekir. Somon sodyum, fosfor, B grubu vitaminleri ve daha birçok faydalı besin maddesi içerdiğinden hem sağlıklı hem de oldukça besleyicidir. Bol miktarda protein içeren somon kilo vermek isteyenler için ideal bir metabolizma hızlandırıcı yiyecektir.

Balık yemek için 10 önemli neden

Greyfurt: C vitamini kaynağı ve metabolizma hızlandırıcı bir yiyecek olan greyfurt aynı zamanda kolestrolü düşürmeye yardım eder. Bol miktarda lif içermesiyle sindirimi düzenler, iştahı kontrol etmeyi sağlar.

Greyfurtun içerdiği enzimler sayesinde kanseri önleyici etkisi vardır. Bir adet greyfurtta ortalama 50 kalori ve 80 mg C vitamini bulunur. Metabolizma hızlandırıcı yiyeceklerden en faydalıları arasında bulunan greyfurtu kilo vermek için günlük olarak tüketebilirsiniz.

Greyfurtla hazırlayabileceğiniz 3 pratik tarif

Tarçın: Genellikle tatlılara ve içeceklere lezzet katmak amacıyla kullanılan tarçın aynı zamanda metabolizmayı hızlandırmak için kullanılan bir baharattır. Yaşlanma karşıtı olması, sindirimi düzenleyici özelliği, kas ve kemik sağlığına faydalarıyla tarçın son derece faydalıdır.

Kan şekerini dengede tutucu özelliği bulunur. Metabolizmanızı hızlandırmak ve kilo vermek için gün içerisinde sıcak içeceklerinizi tarçın serperek tüketebilirsiniz.

Kahve: Kahve içerdiği kafein ile metabolizmayı hızlandırır ve daha fazla kalori yakılmasını sağlar. Bununla birlikte kahve iştah kesici özelliğe sahiptir. Günlük olarak kahve tüketerek metabolizmayı hızlandırıcı etkisinden faydalanabilir, kan şekerinizi dengede tutabilir ve kilo verebilirsiniz.

Uzun yaşamın sırrı kahvenin faydalarında gizli

Mercimek: Mercimek bol miktarda protein, lif, B vitamini, demir, manganez, kalsiyum, sodyum, çinko, bakır ve fosfor içerir. Son derece besleyici bir yiyecek olmasının yanında metabolizma hızlandırıcı özelliğe sahiptir.

Kan akışını hızlandırır ve kolesterol oranını düşürücü etkiye sahiptir. Metabolizmayı hızlandırıp kilo vermek için mercimeği yemek olarak ya da salatalarınızda sık sık tüketmeniz gerekir.

Yeşil mercimeğin faydaları

Kuşkonmaz: Yüksek besin değerine sahip bir diğer metabolizma hızlandıran yiyecek kuşkonmazdır. Selenyum, fosfor, magnezyum, sodyum, çinko, demir, bakır, mangan ve kalsiyum mineralleriyle C vitamini, K vitamini, A vitamini, B6 vitamini içerir.

İyi bir antioksidan olan kuşkonmaz kalp sağlığı için de faydalı bir yiyecektir. Aynı zamanda kan şekeri seviyesini kontrol etmeye yardımcı olan kuşkonmazı metabolizmanızı hızlandırmak ve kilo vermek için tüketebilirsiniz.

Soya fasülyesi: Soya fasülyesi protein bakımından oldukça zengin bir metabolizma hızlandırıcı yiyecektir. B1 ve B2 vitaminleriyle E ve K vitaminlerini, kalsiyum, demir, fosfor, bakır, manganez, sodyum ve potasyum içerir.

Düşük kalorili olmasıyla kilo vermek için idealdir. Aynı zamanda soya fasülyesi kolesterolü düşürür, şeker hastaları için faydalıdır ve kanser riskini azaltır.

Soya sütü nasıl yapılır?

Zencefil: Genellikle yemeklere lezzet vermek amacıyla kullanılan zencefil, metabolizmayı hızlandıran bir baharat olduğundan kilo verme amacıyla da kullanılabilir.

Hazımsızlık ve bağırsak problemlerine karşı etkilidir. Zencefilin damarları genişleterek kan akışını hızlandırıcı özelliği vardır. Bununla birlikte zencefil vücuttaki toksinlerin temizlenip dışarı atılmasını sağlar.

Kanser riskini azaltma, halsizliği önleme, mideye iyi gelme gibi pek çok faydalı özelliğinin yanısıra zencefil metabolizma hızlandırıcı olarak kilo verme amaçlı kullanılabilir.

Zencefilin faydaları nelerdir?

One thought on “Metabolizmayı Hızlandıran 10 Yiyecek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *