Meyve Kilo Yapar mı?

By | 18/04/2016

Sağlıklı ve güzel görünen bir vücuda sahip olmak için her gün meyve yemek olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Peki sınır koymadan dilediğiniz kadar meyve yemenin sakıncası var mı?

Meyveler bol su, lif ve pek çok faydalı besin maddesi içermesi bakımından en sağlıklı yiyecekler arasında yer alır. Herhangi bir koruyucu madde, ilaç ve benzeri kimyasal kullanılmadan doğal yetişen meyveleri her gün gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Meyve kilo yapar mı?

Meyve kilo yapar mı?

Meyve yemenin faydaları

Meyve yemek bağırsakların problemsiz çalışmasını sağlar. Ayrıca meyveler içerdikleri antioksidanlar sayesinde kanser riskini azaltır ve yaşlanma etkilerine karşı koyar.

Meyveler vitamin ve mineral kaynağı olduğu için vücuda hücre yenilenmesi ve doku onarımı, göz ve deri sağlığı için gerekli temel maddeleri temin eder. Zengin lif içeriği ve yüksek su oranı ile vücudun uzun süre doygunluk hissi yaşamasını sağlar.

Meyve kilo aldırır mı?

Sağlıklı bir vücut ve güzel görünen bir cilt için düzenli meyve tüketmek önemli. Ancak malesef ne kadar lezzetli ve faydalı olsa da gereğinden fazla yenildiğinde, meyve kilo aldırır.

Bunun sebebi meyvelerin içinde karbonhidrat kategorisine giren früktoz adı verilen şekerin bulunması.

Her ne kadar meyvelerde bol su ve bol lif bulunsa da fazla meyve yendiğinde, lif ve suya ek olarak vücuda fazla şeker de girişi olur. Eğer fazla meyve yenilmesiyle alınan yüksek miktarlardaki şeker enerji olarak harcanamazsa vücutta yağ depolanmasına ve şişmanlamaya yol açar.

Kilo almamak için şeker oranı yüksek meyveleri tüketirken dikkatli olmalı ve kendinize sınır koymalısınız. Ayrıca kuru meyvelerde su oranı çok düşük, buna karşılık şeker oranı çok yüksektir.

Kilo problemi yaşıyorsanız kuru meyveleri çok az tüketin. Günlük beslenmenizde su ve lif oranı yüksek, az şeker içeren meyveleri tüketmeye özen gösterin.

Şeker oranı düşük meyvelerden bazıları:

Meyve ne zaman yenmeli?

Meyveleri ana ve ara öğünlerde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ancak bazı meyveler içerdiği basit şeker nedeniyle kan şekerinizin birden aşırı yükselmesine ve ardından hızla düşmesine sebep olur. Bu durumda çabuk acıkıp fazla yemek yemeye yönelebilirsiniz.

Bunu önlemek için glisemik indeksi düşük meyveleri tüketmeye özen gösterin. Kavun, karpuz, muz, incir, üzüm gibi meyvelerin glisemik indeksi yüksektir.

Bu meyveleri tükettiğinizde kan şekerinizde ani yükselmeler olabilir. Bu durum çabuk acıkmanıza neden olur. Bu yüzden kavun, karpuz, muz, incir, üzüm gibi glisemik indeksi yüksek meyveleri tüketirken ne kadar yediğinize mutlaka dikkat etmeli, porsiyonları iyi ayarlamalısınız.

Ancak belirli ölçülerde tükettiğinizde kilo alma korkusu yaşamadan gönül rahatlığıyla her türlü meyveyi yiyebilirsiniz.

Bazı şeker oranı yüksek meyveler ara öğün olarak tüketildikten kısa süre sonra tekrar acıkmanıza sebep olabilir. Meyvenin yanında süt ya da yoğurt tüketerek gayet lezzetli ve sağlıklı bir ara öğün yapabilirsiniz.

Örneğin bir elmayla beraber bir bardak süt içtiğinizde çabuk acıkmanın önüne geçersiniz. Kan şekerinizin aniden aşırı yükselmesini de önlemiş olursunuz.

Kahvaltılarda taze meyve ya da kahvaltılık gevreklerle birlikte kuru meyve tüketiyorsanız aşırı miktarda şeker almamak için bunların miktarına dikkat etmelisiniz. Meyvenin yanında mutlaka süt, yoğurt ya da yumurta gibi protein içeren bir gıda tüketmelisiniz.

Günlük ne kadar meyve tüketmeli?

Fiziksel özelliklerine, kilosuna, boyuna, yaşına ve çalışırken harcadığı enerjiye göre bir yetişkin günlük üç ya da beş porsiyona kadar meyve tüketebilir. Eğer gün içinde çok fazla hareket edilmiyorsa ve az enerji harcanıyorsa diğer tüm besin maddelerinde olduğu gibi meyve tüketimine de sınır koyulması gerekir.

Tüketilen meyveler ile birlikte vücudunuza belli bir miktar şeker de girdiğinin her zaman farkında olun. Hareket ederek yakılmayan şeker vücudunuzda yağ olarak depolanacaktır.

Porsiyon hesaplamasında bir küçük boy elma, armut ya da şeftali bir porsiyona denk gelir. Taneli meyvelerde bir çay bardağını ölçü olarak kullanabilirsiniz.

Bir çay bardağı çilek, kiraz ya da eriği bir porsiyon meyve olarak tüketebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında meyve ile öğünlerinizi geçiştirirken bu porsiyon hesabını kullanarak mutlaka ne kadar yediğinizi takip edin.

Kan şekerinizde ani yükselmelerin ve çabuk acıkmanın önüne geçmek için meyveyi tek başına tüketmek yerine protein içeren süt ya da yoğurt gibi gıdalarla tüketmeyi tercih edin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *