Mozerellalı Fesleğenli Domates Salatası

By | 15/07/2015

Özellikle yaz aylarında sıkça tükettiğimiz domates tam bir antioksidan zengini. Domateste yüksek oranda C vitamini, beta karoten, E vitamini ve likopen bulunmakta.

Kalp damar sağlığınız, güçlü kemikler ve kanser riskini en aza indirmek için bol bol domates tüketmelisiniz.

Mozerella herkesin bildiği gibi yarı yumuşak özellikte bir italyan peyniridir. Mozerellanın en yaygın kullanım alanı pizza yapımıdır. Ancak mozerella domates ve taze fesleğen ikilisiyle birlikte de muhteşem bir lezzet olarak tüketilebilir.

Domatesin faydaları

Domatesin besin değeri oldukça yüksektir. Özellikle de domates A vitamini ve C vitamini bakımından zengindir. Sadece bir adet domates yiyerek günlük C vitamini ihtiyacınızın yüzde kırk kadarını kolaylıkla karşılayabilirsiniz.

Bununla birlikte domatesin içeriğinde folik asit, lipoik asit, kolin, likopen, lutein ve beta karoten gibi faydalı besin maddeleri bulunur. Domateste demir ve potasyum gibi minereller de bol miktarda bulunur. Domatesin içeriğindeki potasyum sinir sağlığını korumada etkin rol alır.

Domates antioksidan deposudur. Domatesin bu kadar faydalı olmasında en önemli etkiye sahip özelliği içerdiği bol miktardaki antioksidandır. Antioksidanlar insan vücudunu yaşlanma etkilerine karşı koruyarak yaşlanma sürecini geciktirir.

Antioksidanlar hücrelere zarar veren her türlü serbest radikale karşı savaşır. Bununla birlikte domatesin içeriğindeki bol miktardaki C vitamini ise cildinizin genç kalmasını sağlar. Bu yüzden vücudunuzu yaşlanma etkilerine karşı korumak ve daima genç görünmek için bol bol domates tüketmelisiniz.

Domates sindirim sistemine yardımcı olur. Domates insan vücudunun toksinlerden arınmasına yardımcı olur. İçerdiği yüksek orandaki lif ile bağırsak hareketlerini destekler.

İshal ve kabızlık hastalıklarını önleyerek sindirim sisteminin sorunsuz çalışmasını sağlar. Ana öğünlerde yemek ya da salatalarda bol domates kullanın. Daha da fayda sağlaması için kahvaltılarda mutlaka domates tüketmeye özen gösterin.

Domates sinirlere iyi gelir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre domates tüketmenin sinir sistemi üzerinde olumlu etkiler sağladığı tespit edilmiştir.

Her türlü stres, kaygı bozuklukları ya da depresyon kaynaklı hastalık riskine karşı bol bol domates tüketin.

Yüksek tansiyona karşı domates tüketin. Domatesin içeriğinde bol miktarda potasyum bulunur. Potasyum minerali kan damarlarındaki gerginliği azaltır ve kan dolaşımının artmasını sağlar.

Bu özelliğiyle potasyum kan basıncının yükselmesini önler. Bu sebeple potasyum oranı yüksek olan domatesi yüksek tansiyon problemi yaşayan kişiler rahatlıkla tüketebilir. Bununla birlikte bol miktarda domates tüketerek yüksek tansiyondan korunabilirsiniz.

Domates bağışıklık sistemini güçlendirir. Bol bol domates tüketerek hastalıklara karşı gardınızı alabilirsiniz. Çünkü domates bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direncinizi artırır.

Domateste oldukça yüksek oranda antioksidan bulunur. Ayrıca domates içerdiği vitamin ve minerallerle besin değeri bakımından oldukça zengindir. Bu özellikleriyle domates hücrelere ihtiyaçları olan gıda maddelerini neredeyse eksiksiz biçimde sağlar.

Bununla beraber domates vücudun toksinlerden temizlenmesine yardımcı olur. Böylece daha iyi çalışan organlarla, daha sağlıklı ve güçlü bir vücuda sahip olursunuz.

Domates enerji verir. Gün içinde ara öğünlerde bir kase domates salatası ile çok fazla kalori almadan sağlıklı bir şekilde enerji toplayabilirsiniz. Domates kas yorgunluğuna iyi gelir.

Domates cildi güzelleştirir. Domatesin faydalarından biri de cildin daha pürüssüz ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktır. Domates detoks etkisi yaratarak toksinlerin vücuttan atımını sağlar.

Zararlı toksinlerden temizlenen cilt daha canlı ve daha genç bir görünüme kavuşur. Ayrıca domatesin kırışıklıkların önlenmesinde de önemli bir rolü vardır. Daha genç bir görünüm ve daha güzel bir cilde kavuşmak için domatesi sofralarınızdan eksik etmeyin.

Mozerellalı fesleğenli domates salatası

Mozerellalı fesleğenli domates salatası

Mozerellalı Fesleğenli Domates Salatası

Midenizden önce farklı ve hoş sunumuyla gözlerinize hitap edecek son derece sağlıklı ve doyurucu bu salatayı kısa süre içinde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

İçeriğindeki mozerella peyniri ile protein, domates ile de bolca antioksidan ve vitamin almış olacaksınız.

Malzemeler:

  • Domates
  • Mozerella
  • Taze fesleğen yaprakları
  • Taze öğütülmüş karabiber
  • Zeytinyağı

Yapılışı:

  • Domateslerin tabakta durması için bıçakla alt kısmından ince yatay bir kesit alıp tabağa yerleştirin.
  • Fotoğrafta görüldüğü gibi domatesi eşit aralıklarla dilimleyin fakat sonuna kadar kesmeyin. Dilimlerin alt kısmından bitişik olarak kalması için kesmeyi son bir santim kala bırakabilirsiniz.
  • Domatesin kesik kısımlarının aralarına dilimlediğiniz mozerella peynirlerini ve elinizle kopardığınız taze fesleğen yapraklarını yerleştirin.
  • Servis ederken üzerine zeytinyağı gezdirin ve taze çekilmiş karabiber serpin.

Afiyet olsun 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *