Mutlu Olmak İçin Ne Yapmalı?

By | 09/02/2015

Herkesin hayatta gerçek bir hedefi vardır: Gerçek mutluluğu yakalamak. Peki sakin ve mutlu olmanın yolları nelerdir?

Hayallerimizi yaşayarak mutlu olmaktan bizi alıkoyan ise ne yazık ki yine kendimiziz. Hergün farkında olmadan yada bilerek kendimize sınırlar çiziyoruz. Bu çizgileri biraz olsun hafifleterek mutlu olmanın birçok yolu var. Mutlu olmak için ne yapmalı?

Mutlu olmak için ne yapmalı?

Mutlu olmak için ne yapmalı?

Unutmayın, hayata sıkı sıkıya sarılabilirsiniz yada hayattan kaçabilirsiniz. Yaşam yolculuğunda her insanın karşısına engeller, çözülemeyecekmiş gibi görünen büyük sorunlar, korkular çıkabilir.

Bir insanı kendi istediği gibi olmaktan, istediği işleri yapmaktan ya da istediği gibi davranmaktan alıkoyan, ona mutluluk veren durum ya da aktivitelerden uzak tutan pek çok dış etken bulunabilir.

Ancak tüm bu engel ve dış etkenler ancak siz umursadığınız sürece orada durur ve mutlu olmaya mani olur. Olayları karmaşıklaştırmayı bırakın ve sadece hayatınızı yaşayın. Azla mutlu olmak diye birşey de vardır.

Eğer belirli sınırları kaldırmayı öğrenirsek yaşamak daha basit ve daha keyifli olacaktır. Mutlu olmak istiyorum diyenler bunu unutmamalı.

Mutlu olmak için ne yapmalı?

1. Başkalarının Onayı

Başkasının ne düşündüğü kimin umrunda? Eğer siz aldığınız kararlarla mutluysanız, bundan başka kime ne, bu sadece sizi ilgilendirir.

Mutlu olmak için ne yapmalı, neyi nasıl yaptığınız ve nasıl yaşadığınızla ilgili başkalarının fikirlerinin sizi etkilemesine müsade etmeyin. Sakin ve mutlu olmanın yolları böyle dış etkenlerden sıyrılmayla başlar.

Hiç kimse sizin gerçek hislerinizi, iç dünyanızı, aslında ne yaşadığınızı sizden iyi bilemez. Tüm bunları ancak siz bilebilirsiniz. Dolayısıyla kendiniz için en iyi olana da siz karar verebilirsiniz. Karar almaktan, eyleme geçmekten korkmayın. Mutlu olmak için başkalarının onayına ihtiyacınız yok.

2. Öfke/Kızgınlık

Öfke sizi içten içe kemiren bir hastalık gibidir. Size zarar veren öfkenizle barış imzalayın.

Öfkenizi dindirmenizden karşınızdaki kişi bir çıkar sağlamaz, bu yalnızca içinizde yankılanan ızdırabı dindirmek içindir. Şunu her zaman aklınızda bulundurun sizi öfkelendiren kişi, sizi kontrol etmektedir.

İçinizde biriktirdiğiniz öfke zaman içinde yaşam enerjinizi sömürür. Hem psikolojik, hem de fizyolojik olarak size zarar verir ve her türlü hastalığa davetiye çıkarır. Bu yüzden kendinize bir iyilik yapın ve öfkenizi yenmeyi deneyin.

Sakin ve mutlu olmanın yolları arasında öfke kontrolü de bulunur. Başkalarına sinirlenmek yerine enerjinizi kendinize fayda sağlayacak düşüncelere ve işlere yöneltin.

Kısa sürede stresle başa çıkmanın yolları

3. Negatif Duruş

Bedeninize yorum yapabilecek ancak tek bir kişi vardır o da sizsiniz. Sakin ve mutlu olmanın yolları arasında en etkin olanı negatif duruşu tamamiyle değiştirmektir. Kimse ideal görünüşün ne olduğunu belirleyemez.

Eğer görüntünüzden memnunsanız ve sağlıklıysanız başka endişe edecek bir konunuz olmamalıdır. Başkalarının güzel olmadığınızı söylemelerine izin vermeyin. Eğer onlara inanırsanız gerçekten onların dediği gibi bir görüntüye bürünürsünüz.

4. Zengin Olacaksınız

Birçok insan gelecekte zengin olacakları düşüncesiyle yaşarlar. Bazıları için bu hedef gerçekçidir, ama çok çalışma ve azim olmadan başarılması mümkün değildir. Mutlu olmak için ne yapmalı? parayı tek motivasyon kaynağı olarak görmeyi bırakın.

Azla mutlu olmak da mümkün. Mutlu olmak için kendinize tutkuyla ve severek yapacağınız, tümüyle kendinizi vereceğiniz bir iş bulun. Unutmayın para bir amaç değildir. Azla mutlu olmak imkansız birşey değildir.

Sizi samimiyetle, sevgiyle saracak iyi insanlardan oluşan bir yakın çevre, güzel aile ilişkileri, her gün sevdiğiniz işle ilgilenmek, hoşunuza giden hobilerle uğraşmak mutluluğa giden en iyi yollardan biridir. Bu şekilde azla mutlu olmak hedefinize ulaşabilirsiniz.

Uzun ve sağlıklı yaşamın 10 sırrı

5. İyi Şansın Bir Gün Karşınıza Çıkacağı Düşüncesi

Mutlu olmak için ne yapmalı, gerçek dünyaya çıkmalı ve hayatı dolu dolu yaşamalısınız. Hayatta daima arka koltuğa oturup birşeylerin sizi bulmasını bekleyemezsiniz.

Yaşadığınız hayata şükretmeli ve her dakikasını en iyi şekilde değerlendirmelisiniz. Mutlu olmak için her gününüzü yarın yokmuş gibi yaşamalısınız. Azla mutlu olmak sahip olduklarının kıymetini bilmekten geçer.

6. Mazeretler

Mazeret bulmayı bırakın. Spor yapmak istiyorsunuz, fakat vaktiniz mi yok? Her sabah biraz daha erken kalkın ve sporunuzu yapın. Mazeretler, yapmak isteyip te yapmadıklarınız yada ihtiyaç duyup da yapmadıklarınız için kendinizi rahatlatma aracıdır.

7. Erteleme

Bugünün işini yarına bırakmayın. Mutlu olmak istiyorsanız şimdiki zamanda yaşayın. Olması gereken ne varsa bir an önce yapmak için tüm enerjinizi ve yeteneğinizi kullanın. Bu sizi daha özgür ve daha stressiz hissettirir.

Zamanında yapmadığınız işler her zaman üzerinizde bir yük olur. Mutlu olmanın yolları işleri zamanında yapmaktan geçer.

Siz ertelemeye devam ettikçe bu yükler artarak omuzlarınıza biner. Devamlı olarak aklınızda yer edinir. Bu günü rahat geçirmenize engel olurlar. O yüzden geride iş bırakmamaya gayret edin. Bu durum aynı zamanda çözmeyip göz ardı ettğiniz sorunlar için de geçerlidir.

Siz her ne kadar o sorunlar üzerinde düşünmeseniz de onlar oradadır ve karşınıza çıkmaları an meselesidir. O yüzden problemlerinizle yüzleşmeli ve bir an önce onları çözüme kavuşturmalısınız.

8. Yükünüzü Atın

Hepimiz daha önceki zamanlarda sevdiğimiz yada o zaman sevdiğimizi düşündüğümüz birileri tarafından incitildik. İçimizde barınan negatif duygularımızı, üzüntülerimizi gelecekteki ilişkilerimize taşımak bize yalnızca felaket getirir.

Hiçbir insan diğerine benzemez. Karşınızdaki insana geçmiş ilişkinizden içinizde kalan negatif duygularla davranmak ona haksızlık olur. İlişkilerinize negatif duygularınızdan arınmış olarak başlayın. Sakin ve mutlu olmanın yolları arasında negatif duygulardan arınmak da bulunur.

10 Doğal depresyon tedavisi

9. Kıskançlık

Mutlu olmak istediğinize sahip olmak değildir; sahip olduğunuzu istemektir. Başkalarının sahip olduklarına imrenmeyi bırakın ve sahip olduklarınıza şükredin.

Herkesin hayatı benzersizdir, sizde olan başkasında olmayabilir. Kıskançlıkla hareket etmek hayatınızda negatif duygulara yer vermektir. Tek elde edeceğiniz budur.

10. Geçmiş

Geçmişte yaşamayı bırakın. Geçmişte yaşadıklarınızı, yaptığınız hataları düşünerek bir yere varamazsınız. Hatalarınızı bir ders olarak düşünün ve yolunuza devam edin. Arkanıza bakmaya devam ederseniz hayatta bir ilerleme kaydedemezsiniz. Sakin ve mutlu olmanın yolları geçmiş hatalardan ders çıkarıp, hayata devam etmektir.

One thought on “Mutlu Olmak İçin Ne Yapmalı?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *