Muz ve Yoğurt Dolgulu Çilekler

By | 06/05/2015

Tam mevsimi gelmişken düşük kalorili, vitamin deposu bir meyve olan çileği bol bol tüketmek gerekir. Çilekte A, B ve C vitaminleri ile yüksek oranda demir, kalsiyum ve fosfor bulunmaktadır.

Bu özellikleriyle çilek, çarşıda pazarda sıkça rastlayabileceğiniz şu zamanlarda ara öğünlerinizde yer almaya en iyi aday.

muz-ve-yogurt-dolgulu-cilekler

Muz ve yoğurt dolgulu çilekler

Yoğurt sağlıklı olmak amacıyla her gün tüketilmesi gereken çok faydalı bir besindir. Kalsiyum kaynağıdır. Bunun yanında yoğurtta potasyum, çinko, magnezyum mineralleri ile bol mikarda B vitamini bulunur.

Yoğurdun tüm faydalarından yararlanmak için suyuyla birlikte tüketmek gerekir. Süzme yoğurt besin değeri açısından zayıftır. Yoğurt aynı zamanda kaliteli protein içerir.

Son dönemde marketlerde çokça bulunan katkı maddeleri içeren yoğurtlar tercih edilmemelidir. Yoğurdun içerisindeki yararlı bakterilerden maksimum derecede faydalanmak için günlük süt kullanılarak evde mayalanmış yoğurtlar tercih edilmelidir.

Yoğurdun faydaları

Yoğurt vücuttaki mikroplarla savaşarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Her türlü enfeksiyon ve hastalıktan korunmanızı sağlar.

Yoğurt sindirime yardımcı olur. Sindirim problemi yaşayanlar hem doyurucu hem de çok besleyici olan yoğurdu rahatlıkla tüketebilirler.

Yoğurt yiyerek vücuttan yağ atımını artırabilirsiniz. Yoğurt vazgeçilmez bir diyet yemeğidir. Uzun süre tokluk hissi yaşamanızı sağlar. Kilo vermek isteyenler bol bol yoğurt tüketebilir.

Yoğurt yüksek tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur. Yüksek tansiyon problemi yaşayan kişiler diyet listelerinde mutlaka yoğurda sıkça yer vermelidir.

Tansiyonu düşüren yiyecekler

Ağız kokusuna karşı yoğurt tüketin. Yoğurt aynı zamanda diş sağlığını da korur. Diş taşı oluşumunu ve diş eti iltihaplarının oluşumunu engeller. Bu özelliklerinden faydalanmak için yoğurdu şekersiz olarak tüketmeniz gerekir.

Yoğurt cildi güzelleştirir. Cildin yumuşamasını ve parlak, canlı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Cildiniz için hazırlayacağınız ev yapımı maskelerde yoğurda kesinlikle yer vermelisiniz.

Çileğin faydaları

Çilek tam bir C vitamini deposudur. Çilekte bulunan C vitamini miktarı limonda bulunan C vitamininden çok daha fazladır. Sadece 5-6 çilek tüketerek günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

C vitamini kaynağı çilek aynı zamanda cilt için de çok faydalı bir meyvedir. Sağlıklı ve güzel görünen bir cilt için bol bol çilek tüketin. Çilek cildin nemlenmesini sağlar. Bununla beraber çileği cildinizin canlanması için hazırlayacağınız cilt maskelerinde de kullanabilirsiniz.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre çileğin kolesterolü düşürücü etkisi bulunduğu tespit edilmiştir. Çileğin içeriğindeki maddeler kötü kolesterolün düşmesine yardım ediyor.

Çilek diş etlerini güçlendirmeye yardımcı olur. Ağız kokusunu gidermek için bir miktar taze çilek tüketebilirsiniz. Çilek aynı zamanda dişlerin beyazlamasını da sağlar. Bir adet olgun çileği çatalla ezerek diş fırçanızın üzerine koyun ve dişlerinizi çilekle fırçalayın. Çilek sağlıklı dişler ve sağlıklı diş etleri için birebir.

Çilek içeriğindeki maddeler nedeniyle sakinleştirici ve stresi azaltıcı bir etkiye sahiptir. Eğer çok stresli bir ortamda çalışıyorsanız atıştırmalık olarak çilek tercih edin ve çileğin rahatlatıcı etkisinden yararlanın.

Aynı zamanda çilek kan basıncını düşürmeye de yardımcı olur. Çileğin içeriğindeki bu maddeler damarların zarar görmesini de engeller. Yapılan bilimsel araştırmalara göre bol miktarda çilek tüketmek kalp krizi geçirme riskini azaltıyor. Kalp damar hastalıklarından korunmak için çilek tüketin.

Çilek kanı temizler. Vücutta biriken zehirli maddelerin dışarıya atılmasını sağlar.

Antioksidan kaynağı olan çilek pek çok kanser türüne yakalanma riskini de azaltır. İçeriğinde bol miktarda bulunan antioksidanlar yaşlanma etkileriyle savaşır.

Çilek diabet hastaları için de ideal bir yiyecektir çünkü çilek kan şekerinde aşırı yükselmeye sebep olmaz. Çilekte bol miktarda lif ve su bulunur. Bu özelliğiyle çilek uzun süre tok tutar, kan şekerinin birden yükselmesine engel olur.

Çilek lifli yapısı nedeniyle kabızlığa da iyi gelir.

Muz ve Yoğurt Dolgulu Çilekler

Çileği sade olarak tüketebileceğiniz gibi salatalarınızda, içeceklerinizde ya da hazırlayacağınız az kalorili tatlılarda da lezzet verici olarak kullanabilirsiniz. Ya da aşağıda tarifini vereceğimiz şekilde, sağlıklı bir ara öğün, lezzetli bir atıştırmalık olarak yoğurt ve muz dolgulu olarak çileği tüketebilirsiniz.

Bu atıştırmalık lezzetli olmasının yanısıra protein, vitamin, mineral ve lif deposu!

Malzemeler:

  • 8 adet çilek
  • Bir fincan yoğurt
  • Yarım muz

Yapılışı:

  • Muzu ezerek püre haline getirin.
  • Yoğurdu ekleyin ve karıştırın.
  • İçini doldurmak için çilekleri sap kısımlarından bıçakla fazla derin olmayacak şekilde oyun.
  • Yoğurt ve muzlu karışımla çilekleri doldurun.

Afiyet olsun 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *