Narın Faydaları Nelerdir?

By | 11/12/2017

Sadece meyvesi değil, çiçeği, çekirdeği ve hatta kabuğu bile sağlığa faydalı olan bir meyve söyleyin desek? Nar her şeyiyle tam bir şifa deposu. Nar çiçeği, nar çekirdekleri ve nar kabuğunun faydaları en az narın meyvesi kadar önemli.

Nar antik çağlardan bu yana bilinen en eski meyvelerden biri. İçerisinde bulunan yüzlerce kırmızı taneyle nar, geçmiş zamanlarda ve halen günümüzde de sağlığın ve bereketin sembolü olarak kabul edilmektedir.

Narın faydaları nelerdir

Narın faydaları nelerdir

Ilıman iklimde yetişen bir meyve olan nar, haziran ve temmuz aylarında çiçek açmakta. Nar çiçeği de narın meyvesi gibi faydalı. Nar ağacı çok yıllık bir bitki. Narın meyvesinin dışında sert ve genellikle kırmızı bir kabuk bulunuyor. Yuvarlak formda olan narın sert kabuğunun içinde ise yüzlerce küçük, kırmızı ve sulu nar taneleri bulunuyor.

Nar Eylül ve Ocak aylarında tezgahlarda yerini almaktadır. Bu şifa deposu meyve ne kadar şanslıyız ki ülkemizde yetişiyor ve uygun fiyata temin edilebiliyor.

Ayrıca nar tanelerini buzlukta muhafaza ederek de yılın her ayı evinizde nar bulundurabilirsiniz. Nar tanelerini sade olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca nar taneleri ile salata ve tatlılarınızı süsleyebilirsiniz.

Narın faydaları nelerdir?

Narın faydaları nelerdir, en etkili olduğu alanlardan biri kalp damar sağlığını iyileştirmesidir. Nar kan damarlarını temizler ve genişletir. Böylece kan dolaşımını iyileştirir. Nar tüketmek yüksek tansiyon, kolesterol problemi ve kalp hastalıkları gibi pek çok rahatsızlığı önler.

Bununla birlikte nar kan şekerinin de dengelenmesine yardımcı olur. Bu özelliği ile şeker hastalığı yani diyabet rahatsızlığı olanlar için de yararlı bir meyvedir. Nar önemli etkin maddeleri barındıran mucizevi bir meyvedir. Bu yüzden nar yemenin faydaları pek çok ayrı hastalık üzerinde iyileştirici etki sunar.

Nar suyu gençlik iksiri niteliğindedir. Narda bulunan antioksidanlar hem zararlı bileşenleri etkisiz hale getirir, hem de hücre yenilenmesini destekler.

Vücudun sağlıklı yapısının korunması ancak şifa kaynağı olan besinleri tüketmekle olur. Nar bu besinlerden biridir. Nar neye iyi gelir, kan damarlarının yapısını ve dolayısıyla kalbi güçlendirir. Enfeksiyonu ve iltihabı giderir.

Narın faydaları nelerdir:

Güçlü bir beyin: Yaşam alışkanlıklarımız, her günkü beslenmemiz, ne kadar uyuduğumuz ve hatta ruh halimiz bile beyin sağlığına etki eder. Eğer uzun yıllar iyi çalışan bir beyin, güçlü bir hafıza istiyorsak genç yaşlardan başlayarak beyni geliştirecek yiyeceklerle beslenmemiz lazım.

Yüksek antioksidan içerikli gıdalar beynin korunmasında etkilidir. Nar tüketmek beyni alzaymır ve benzeri rahatsızlıklara karşı korur. Daha keskin bir hafıza sağlar. Hesaplama, akıl yürütme gibi beyin aktivitelerinde performansı artırır.

Zihni geliştiren yiyecekler

Kemik sağlığı: Narda bulunan etkin maddeler kıkırdakların korunmasında görev alır. Aynı zamanda narın faydaları arasında kireçlenmeyi önlemek de vardır. Kireçlenme sonucu özellikle eklemler ve kıkırdaklar büyük zarar görür. Düzenli nar tüketerek kıkırdakların yıpranmasını önleyebilirsiniz.

Nar besin değeri bakımından hücre, doku ve organların sağlıklı yapıda kalmaları için gereken pek çok faydalı maddeyi içinde barındırır. Bol miktarda antioksidanla birlikte önemli vitamin ve mineralleri içerir.

Narda bulunan K vitamini kemiklerin daha sağlıklı olmasını sağlar. Aynı zamanda nardaki manganez de kemik şeklinin korunmasına yardımcı olur.

Kemik erimesi belirtileri

Sağlıklı diş ve diş etleri: Nar antibakteriyel özelliktedir ve ağız içindeki zararlı bakterilerle savaşır. Ağız kokusu ve diş çürümelerine neden olan bakteri plağının giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca C vitamini bakımından zengin olması ile nar diş eti rahatsızlıklarını önler.

C vitamini diş etlerinin güçlenmesine ve daha sağlıklı olmasına yardım eder. Nar yemenin faydaları hem ağız içinde hijyen sağlamak hem de diş ve diş eti sağlığını iyileştirmektir.

Ağız kokusu neden olur?

Enfeksiyon giderici: Nar aynı zamanda doğal antibiyotik işlevi görür. Vücutta oluşan her türlü iltihap ve enfeksiyonu iyileştirirci özelliktedir. Nar aynı zamanda yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar.

Gribe karşı etkili: Narın enfeksiyonu giderici özelliği antioksidan deposu olmasıyla da birleşince grip gibi rahatsızlıklara karşı güçlü bir şifa kaynağı haline gelir. Narda bulunan antioksidanlar grip yapan mikroorganizmaların zararsız hale getirilmesini sağlar.

Buna ek olarak narda çok yüksek oranda C vitamini bulunur. Nar, içerisinde bulunan C vitamini sayesinde her türlü gribal enfeksiyon ve soğuk algınlığından kaynaklanan rahatsızlıklara karşı çok etkilidir. Soğuk havalarda, grip salgını olduğu zamanlarda nar yemenin faydaları sizi bu rahatsızlıklardan koruyacaktır.

C vitamini eksikliği belirtileri

Mideye iyi gelir: Nar tanelerini birarada tutan beyaz zar mide için şifalıdır. Bu zar mideyi güçlendirir. Buna ek olarak nar midede iltihap varsa giderir. Ekşi nar mide bulantısı hissini yok eder.

Nar aynı zamanda bağırsak sağlığı için de birebirdir. Özellikle nar kabuğunun faydalarından biri ishale iyi gelmesidir. Eğer ishaliniz varsa bir miktar nar kabuğu ile çay yapıp tüketebilirsiniz. Nar kabuğu çayı ishalinizin kesilmesini sağlayacaktır.

Kalp damar sağlığı: Güçlü bir kalbe sahip olmanın yolu sağlam kan damarlarından geçer. Nar kan damarlarının dokusunu güçlendirir. Damarların genişlemesini sağlayarak kan dolaşımına katkıda bulunur.

En önemlisi nar kan damarlarda plak oluşumuna engel olur. Bu özellikleriyle nar damar sağlığına katkıda bulunduğu gibi pek çok kalp rahatsızlığına yakalanma riskini de en aza indirir.

Kalp sağlığı için egzersiz

Kolesterol: Nar yemenin faydalarından biri de kötü kolesterol (LDL) düzeyini düşürmesidir. Nar kolesterolün dengelenmesini sağlar ve kan damarlarında plak oluşumuna engel olur.

Kolesterol nasıl düşürülür?

Gençlik iksiri: Çevresel etkenlerle vücuda giren zararlı maddeler ve hücre içi işlemler sonucu oluşan atık maddeler vücuttaki zararlı serbest radikalleri oluşturur.

Bu serbest radikaller vücutta birikerek doku ve organlarda hastalık oluşmasına yol açarlar. Aynı zamanda yaşlanma etkilerini hızlandırırlar. Hastalık risklerini ortadan kaldırmak ve yaşlanma etkilerine karşı savaş açmanın yolu bu serbest radikalleri etkisiz hale getirmek ve vücutta birikmesini önlemektir.

İşte antioksidan dediğimiz bileşenler bu işi yapar. Narda bulunan güçlü antioksidanlar vücuttaki zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Buna ek olarak cildin genç ve sağlıklı yapısının korunmasında önemli rol oynar. İçerdiği güçlü etkin maddeler ile nar pek çok kozmetik ürünün içerisinde kullanılmaktadır.

Kan şekeri: Yapılan bilimsel araştırmalara göre nar suyu içtikten birkaç saat sonraki zaman diliminde açlık kan şekeri düzeyi ve insülin direncinin azaldığı, beta hücrelerinin faaliyetinin arttığı tespit edilmiştir. Kan şekeri ile ilgili problem yapıyorsanız nar suyunun faydalarından yararlanabilirsiniz.

Kan şekeri neden düşer?

Narın besin değeri

Narda C vitaminine ek olarak kemik sağlığı için önemli olan K vitamini ve manganez bulunur. İçerdiği potasyum ile narın faydaları nelerdir, kan basıncının düzenlenmesinde ve hücresel işlevlerin yerine getirilmesinde etkilidir.

Bununla birlikte nar kalori bakımından kilo vermek isteyenlerin rahatlıkla tüketebileceği bir meyvedir. Ayrıca narda bulunan lif de kilo vermeye yardımcıdır.

Narın lifli gıdalar arasında olması bağırsak hareketlerini artırmasını ve kabızlık gibi bağırsak rahatsızlıklarını iyileştirmesini sağlar. Nar yemenin faydaları yüksek besin değeri ile lif içeriği sayesinde pek çok rahatsızlık riskini ortadan kaldırmasıdır.

Bir nar yediğinizde günlük folik asit ihtiyacınızın çeyreği karşılanmış olur. Ayrıca narda B1, B2, B5, B6 vitaminleri ile az miktarda da B3 vitamini bulunur. Nar yemenin faydaları maksimum oranda olsun istiyorsanız mutlaka narın çekirdeklerini iyice çiğneyin.

Çünkü narın çekirdeği meyvesine göre daha fazla mineral barındırır. Narda fosfor, potasyum, magnezyum, çinko, manganez, demir ve kalsiyum mineralleri bulunur.

Tüm bu zengin içeriğiyle nar yemenin faydaları bu kadarla kalmıyor. Nar yüksek oranda antioksidan içerir. Bu antioksidanlar narın meyvesinde ve narın kabuğunda bulunur.

Antioksidanlar yaşlanma etkileriyle savaşır, hücre yenilenmesini destekler. Ayrıca narda bulunan bir antioksidan olan punisik asit güçlü bir yağ yakıcıdır ve obeziteyi önlemede etkilidir.

Nar çiçeğinin faydaları nelerdir?

Nar çiçeği de fayda bakımından narın meyvesi kadar değerli. Eğer nar çiçeği temin edebiliyorsanız, çiçekleri sadece süs olarak kullanmayın. Nar çiçeklerini herhangi bir işleme tabi tutmadan çiğ olarak tüketebilirsiniz.

Günümüzde özellikle salata tabakları yenilebilir çiçeklerle süslenmektedir. Nar çiçeğini salatalarınıza çiğ olarak katabilir ve nar çiçekleri ile salatalarınızı süsleyebilirsiniz.

Nar çiçeği yemenin sağladığı faydalar:

  • Kanı temizler
  • C vitamini deposudur
  • Bağırsaklardaki iltihabın giderilmesini sağlar
  • Böbrek iltihabına da iyi gelir

Nar kabuğunun faydaları nelerdir?

Nar sadece meyvesi ile değil çiçeği ve kabuğu ile de son derece şifalı bir bitkidir. Düzenli olarak nar tüketmek pek çok hastalık riskini azaltır. Aynı zamanda nar kabuklarını da atmayarak çeşitli şekiller de yararlanabilirsiniz.

Nar kabuğunun faydaları arasında yanık tedavisi, bağırsak kurtlarını yok etmesi ve ishali gidermesi de bulunmaktadır.

Narda çok sayıda faydalı mineralden bolca bulunur. Ancak nar kabuğu narın meyvesine göre çok daha fazla mineral içerir. Ayrıca nar kabuğunda da güçlü antioksidanlar ve diğer etkin maddeler bulunmaktadır. Bu yüzden dikkatli tüketilmesinde fayda vardır.

Nar kabuğunun faydaları:

  • Bağırsak kurtlarına karşı nar kabuğu kullanabilirsiniz. Düzenli olarak nar kabuğu çayı tüketmek bağırsak kurtlarının dökülmesini sağlayacaktır.
  • Nar kabuğunun faydaları arasında ishale iyi gelmesi de vardır. İshale karşı nar kabuğu çayı tüketebilirsiniz.
  • Nar kabuğu yanın tedavisinde kullanılabilir. Bir miktar nar kabuğunu blendırda çekerek yanık üzerine koyun. Bu uygulama yanık yarasının iyileşme sürecini hızlandıracak, aynı zamanda yarada enfeksiyon oluşmasını önleyecektir.
  • Nar kabuğunu çay yaparak tüketmenin bir faydası da basura iyi gelmesidir.

Bu yazımızda narın faydaları nelerdir, hangi hastalıklara karşı kullanılabilir açıkladık. Ancak herhangi bir alerji ya da başka bir rahatsızlık riskine karşı, tedavi amaçlı kullanmadan önce mutlaka doktora danışmanız gerektiğini unutmayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *