Ödem Nasıl Geçer?

By | 27/08/2016

Genellikle yanlış beslenme, yeteri kadar su içmeme ve hareketsizlik sonucu vücutta bazı hücreler gereğinden fazla su tutar. Bacaklarda, el ve ayaklarda ve hatta göz kapaklarında bile ödem oluşabilir.

Fazla önemsenmeyen bir durum olan ödem aslında bazı hastalıkların habercisi olabilir. Bu yüzden ödem oluşumunun tespit edilmesi ve gerekli önlemlerin en kısa zamanda alınması gerekir.

Ödem nasıl geçer

Ödem nasıl geçer

Ödem nasıl geçer?

Ödemin birincil sebebi aşırı tuzlu gıdalarla beslenmektir. Bu yüzden ödem oluşumunu engellemek için yemeklerinize fazladan tuz atmayın, az tuzlu gıdaları tercih edin.

Özellikle dışarıda yenilen fast-food tarzı yemeklerde ve hazır çorba gibi karışımlarda tuz oranın biraz daha yüksektir. Bu yiyecekleri tüketirken gereğinden fazla tuz aldığınızın farkında olun. Sık tüketmemeye özen gösterin.

Aynı şekilde aşırı şekerli gıdalar tüketmek de vücudun su toplamasına sebep olur. Bu yüzden aşırı şekerli gıdalar tüketmekten kaçının. Özellikle gün içinde açlığı bastırmak üzere yenilen paketli gıdalar aşırı miktarda şeker içerir. Bu yüzden daha sağlıklı yiyecek alternatifleri tercih edilmelidir.

Aslında vücudunda ödem olan kişiler su içmekten kaçınır. Su içtikçe vücutlarının daha fazla su tutacağını düşünürler. Bu genel kanı yanlıştır. Tam tersi şekilde su vücutta ödemi çözmeye katkı sağlar. Ödemin geçmesi için diğer önlemlere ek olarak bol bol oda sıcaklığında su tüketin.

Günde kaç litre su içmeli?

Her türlü aşırı şekerli ve asitli içecek ile aşırı alkol tüketiminden kaçının.

Kaliteli ve yeterli uyku alın. Yetişkinler için günlük ortalama 7-8 saat uyku yeterli olacaktır.

Aşırı kilolu olmak kan dolaşımının yavaşlamasına ve vücudun sıvı dengesinin bozulmasına yol açar. Fazla kilolarınızdan kurtulun ve ideal kilonuzu korumaya çalışın. Böylece vücudun su tutmasını engellemiş olursunuz.

Hareketli bir yaşam sürün. Düzenli olarak egzersiz yapın. Egzersiz yapmak kan dolaşımına iyi gelecek, ödem oluşumunu önleyecektir.

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterin. Özellikle lifli gıdalar karın bölgesindeki ödem sanılan şişliklerin giderilmesine yardımcı olur.

Ödeme karşı her gün ana ve ara öğünlerde mutlaka yoğurt ve kefir tüketin.

Masaj sağlığa çok faydalıdır. Ödem için de etkilidir. Bu yüzden kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi bulunan lenfatik masajlar yaptırın.

Bazı meyve ve sebzelerin ödem attırıcı etkisi vardır. Bunlar kiraz, kayısı, ananas ve yeşil yapraklı sebzelerdir. Bu tür sebze ve meyveleri ana ve ara öğünlerde yemek olarak ve salatalarınızda çiğ olarak sıkça tüketin.

Eğer vücudunuzda ödem varsa çay ya da kahve gibi içecekler yerine gün içinde bitki çayı içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Kiraz sapı ve funda bitkisinin yaprağından çay hazırlayarak gün içinde içebilirsiniz.

Ödem ne demek?

Ödem oluşmasının pek çok sebebi vardır. Bunlar hareketsiz bir yaşam sürmek, aşırı tuzlu ya da aşırı tatlı yiyecekleri çok sık tükmek, uzun bir süre boyunca ayakta durmak, yeterli ve kaliteli uyku uyumamak ya da günlük çok az su tüketmek olabilir.

Böyle vücudun su toplamasının olduğu durumları erkenden tespit ederek, ödem nasıl geçer araştırılıp yaşam stilinde doğru değişiklikler yapmak gerekir. Aksi taktirde bu şekilde düzensiz yaşam alışkanlıkları sadece ödem oluşumuna sebep olmaz, aynı zamanda pek çok ciddi hastalık riskini de beraberinde getirir.

Haftada birkaç defa düzenli olarak egzersiz yapılarak kan dolaşımının düzene girmesi sağlanmalıdır. Her gün bol bol su içilmeli, aşırı tuzlu ve aşırı şekerli sağlıksız gıdalar tüketmekten kaçınılmalıdır. Bu şekilde hareket edilirse vücudun su toplaması önlenmiş olur.

Fazla tuzun zararları

Yeteri kadar su içmemek gibi gündelik yaşamda yapılan sağlıksız tercihler dışında vücudun su toplamasının daha ciddi sebepleri de olabilir. Ödem bazen çok ciddi hastalıkların habercisidir.

Bu yüzden vücudun su tutması sonucu el, ayak ya da bacaklarda oluşan şişlikler ciddiye alınmalı ve sebebi araştırılmalıdır. Ödem oluşumu aşağıdaki hastalıklara işaret ediyor olabilir:

  • Varis
  • Kalp yetmezliği
  • Lenfatik tıkanıklık
  • Alerjik reaksiyonlar
  • Kanda protein düşüklüğü
  • Kalp-damar ve karaciğer hastalıkları
  • Çeşitli hormonal bozukluklar
  • Karaciğer yetmezliği
  • Birtakım kanser türlerinin yayılması sırasında ödem oluşabilir

Ödem genellikle fazla önemsenmeyen bir durumdur. Ya da bazen vücutta görülen az miktardaki şişlikler farkedilmeyebilir. Herşeyden önce ödem nasıl anlaşılır iyice öğrenilmelidir.

Eğer vücutta ödem varsa sebepleri üzerinde durulmalıdır. Her türlü hastalığın erken tespiti için vücutta görülen her türlü değişim ciddiye alınmalı, sebepleri araştırılmalı ve gerekirse bu konuda doktora danışılmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *