Öksürük Nasıl Geçer: Şuruplar Artık İşe Yaramıyor mu?

By | 11/01/2017

Öksürüğe karşı herkes tarafından en yaygın kullanılan ilaç öksürük şurubu. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir bilimsel araştırmaya göre eczanelerde satılan 19 öksürük şurubunun 15’i malesef işe yaramıyor. 

Özellikle çocuklarda kış aylarında soğuk havanın etkisiyle burunda akıntı ve öksürük sıkça görülen bir hastalıktır. Büyüklerde ise soğuğun yanı sıra sigara kullanımı gibi çeşitli sebeplerle kuru öksürük ya da balgam sorunu görülür. Uzun süreli öksürük sonucu boğazda tahriş oluşabilir.

Öksürük nasıl geçer

Öksürük nasıl geçer

Bununla birlikte tahriş olan bir boğaz ve özellikle kuru öksürük problemi zaman zaman uykudan öksürerek uyanmaya varacak şekilde yaşam kalitesini düşürür. Boğazda meydana gelen tahriş öksürdükçe o bölgede acı hissedilmesine sebep olabilir.

Bu rahatsız durumlara maruz kalmamak için genellikle öksürük başlangıcı görüldüğünde öksürük tedavisi için şuruplar sıklıkla kullanılır. Ancak Amerikada yapılan bir bilimsel araştırmaya göre eczanelerde satılan 19 öksürük şurubundan 15’inin ne yazık ki öksürüğe hiç bir faydası bulunmuyor. Bununla beraber yine aynı araştırmaya göre öksürüğe karşı bal ve limon ikilisi daha iyi geliyor.

Genizdeki balgam nasıl atılır?

Öksürük Nasıl Geçer?

Şuruplar işe yaramadığını göre öksürüğü ne keser diye pek çok kişi aktarlara giderek bitkisel yöntemlerden faydalanma yoluna gidiyor. Ancak herşeyden önce öksürük tedavisi için bilinçsizce öksürüğe ne iyi gelir diye reçete aramaktansa öksürüğün sebepleri öğrenilmelidir.

Alerjik sebepler, sigara kullanımı ya da reflü sebebiyle öksürüyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda mutlaka hastalığınıza uygun öksürük tedavisini sağlamak amacıyla doktorunuza danışınız.

Öksürüğün en yaygın sebeplerinden biri soğuk algınlığıdır. Kış mevsiminde dışarıda korunmasız bir biçimde çok fazla zaman geçirmek, terliyken rüzgarda ya da cereyanda kalmak, klimalı ortamlarda üşütmek ya da sürekli olarak soğuk içecekler tüketmek öksürmeye sebep olabilir.

Bununla birlikte iş yerinde ya da okul gibi kalabalık ortamlarda hasta olan insanlarla uzun süre aynı ortamı paylaşmak da ses kısıklığı ve öksürük nedenleri arasında yer alır.

Öksürük nasıl geçer:

Hasta olan kişilerle aynı ortamı paylaşmayın. Eğer siz hastaysanız bir süre okula ya da işe gitmekten kaçının. Bu şekilde diğer insanlara sizden hastalık bulaşmasını engellemiş olursunuz.

Öksürdüğünüzde ya da hapşırdığınızda ağız ve burnunuzu mendille kapatın.

Evinizi ya da ofisinizi sık sık temizleyin. Özellikle başka insanlarla ortak kullandığınız telefon, kapı kolları, kalemler gibi sık dokunulan yüzeyleri sürekli dezenfekte edin. Bu şekilde mikrop geçişinini minimum düzeye indirmiş olursunuz.

Ellerinizi olabildiğince sık yıkayın. Öksürüp hapşırdığınızda, yemekten önce ve sonra, tuvalet ihtiyacını giderdikten ve hasta bir insanla temasta bulunduktan sonra ellerinizi mutlaka iyice yıkadığnızdan emin olun.

Öksürüğe ne iyi gelir?

Öksürük tedavisi için öncelikle vücudunuzun susuz kalmasını önleyin. Bol miktarda su için. Buna ek olarak ılık bitki çayına bal ve limon ilavesi yaparak gün içerisinde boğazınızı rahatlatabilirsiniz. Özellikle kış aylarında öksürükle birlikte soğuk algınlığı için C vitamini yönünden de zengin kuşburnu, adaçayı, nane limon ya da ıhlamuru çay yaparak tüketebilirsiniz.

Bol miktarda C vitamini almak öksürüğe iyi gelir. Bunun için mandalina, portakal, greyfurt ve ahududu gibi C vitamini kaynağı meyvelerin yanı sıra ıspanak, kara lahana, bezelye ve soğan gibi sebzeler tüketerek de C vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Burun içi ve boğazı da içeren solunum yollarının kuruması da öksürüğü artıran sebepler arasındadır. Öksürük nasıl geçer reçetelerini uygulamadan önce bulunduğunuz ortamın iyi nemlendirilmiş olduğundan emin olun.

Sıcak bir duş alarak öksürüğünüzü hafifletebilirsiniz. Aynı zamanda banyodaki yoğun buhar alerjik durumlar ve astım sonucu tetiklenen öksürüğe karşı da iyi gelir.

Soğuk algınlığı ve öksürük nasıl geçer sorusunun herkes tarafından en bilinen cevabı sıcacık bir tavuk suyuna çorbadır. Burada dikkat etmeniz gereken çorbanıza bol miktarda karabiber ekleyerek içmektir. Çünkü karabiber öksürük tedavisinde en etkili baharatlardan biridir.

Eğer çok öksürüyorsanız soğuk yiyecek ve içecekleri tüketmemeye özen göstermelisiniz. İçtiğiniz su bile ılık olmalı. Ayrıca dolaptan çıkardığınız yoğurt, çeşitli meyveler ya da meşrubatlar gibi yiyecek ve içecekleri bir süre oda sıcaklığında bekleterek ılık olmasını sağlayın. Zamanınız azsa ocakta ya da düşük sıcaklıktaki fırında yiyecek ve içeceklerinizin ısısını yükseltip tüketin.

Öksürük tedavisi için evde uygulayabileceğiniz tarifler

Eğer öksürüyorsanız öncelikle doktorunuza danışarak öksürüğün sebeplerini tespit etmenizde fayda var. Çünkü öksürük reflü, aşırı sigara kullanımı ya da alerjik sebepler ya da başka bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Böyle durumlarda doktorunuzla görüşmeli ve hastalığınıza uygun şekilde tedavi olmalısınız.

Diğer durumlarda ise sürekli klimalı ortamlarda bulunmak, üşütmek, terliyken rüzgarda ya da cereyanda kalmak, çok soğuk içecek ve yiyecekleri tüketmek gibi nedenlerle kuru öksürük ya da gıcık probleminiz olabilir. Soğuk algınlığı gibi sebeplerden kaynaklanan öksürüğü ne keser diyorsanız aşağıdaki ev reçeteleri işinize yarayabilir:

Öksürük tedavisi için en basit ama aynı zamanda en lezzetli tariflerden biri ılık süt ve bal karışımıdır. Gün içinde ya da yatağa gitmeden önce bir su bardağı ılık süte bir tatlı kaşığı bal katarak yavaş yavaş yudumlayın. Bu şekilde boğazınız yumuşayacaktır.

Öksürüğe ne iyi gelir diye çevrenizde sorduğunuzda turp ve bal ikilisini eminiz duymuşsunuzdur. Bu tarifi uygulamak için bir turbu rendeleyin ve bir kabın içine suyunu iyice sıkın. Turp suyunun içine bal karıştırın ve gün içinde bu karışımı aralıklarla yudum yudum için. Çok kısa bir süre sonra öksürüğünüzün kesildiğini göreceksiniz.

Ihlamur çayının göğsü yumuşatıcı etkisi vardır ve ıhlamur öksürüğü kesmek için en etkili çaylardan biridir. Daha etkili olması için ıhlamur çayınız ılıkken içine bal ilavesi yapabilirsiniz. Ihlamurun aynı zamanda ağrı kesici, iltihap giderici özelliği de bulunmaktadır.

Eğer mide rahatsızlığınız yoksa öksürük için en etkili baharatlardan biri olan karabiberi kullanabilirsiniz. Sıcak suyun içine bir çay kaşığı kadar karabiber atıp demlenmesini bekleyin. Dilerseniz biraz ılık olduktan sonra çayınıza bal da ekleyebilirsiniz.

Öksürük nasıl geçer sorusuna cevap olarak sunduğumuz yukarıdaki ev reçetelerini uygulayarak kısa sürede öksürüğünüzü keserek boğazınızı tahriş olmaktan kurtarabilirsiniz.

One thought on “Öksürük Nasıl Geçer: Şuruplar Artık İşe Yaramıyor mu?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *