Orta Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

By | 30/04/2018

Orta kulak iltihabı nasıl geçer? Yetişkinlerde ve bebeklerde orta kulak iltihabına ne iyi gelir?

Orta kulak iltihabı nasıl geçer? Ağrıyı azaltmak ve iltihabı geçirmek için evde uygulanabilecek pratik tedaviler nelerdir? Yetişkinlerde orta kulak iltihabı belirtileri, bebeklerde ve çocuklarda görülen semptomlar…

Orta kulak iltihabı nasıl geçer

Orta kulak iltihabı nasıl geçer

Orta kulak iltihabı en yaygın karşılaşılan sağlık problemlerinden biridir. Kısaca orta kulak iltihabı, kulak zarının hemen ardındaki boşluğun enfeksiyon sebebi ile iltihaplanmasıdır. Her iki kulağı birden etkileyebileceği gibi yalnız tek bir kulakta da ortaya çıkabilir.

Özellikle ağrı, ateş, kulaktan kötü kokan sıvı akması gibi rahatsız edici belirtilerden kurtulmak için orta kulak iltihabı nasıl geçer, evde uygulanabilecek yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Orta kulak iltihabı bebek ve çocuklarda daha sık görülen bir hastalıktır. Bakteri nedeniyle ortaya çıkan orta kulak ilithabı zayıf bağışıklık sistemi, bebeğin yatay konumda emzirilmesi ve beslenmesi gibi nedenlerle ortaya çıkabilir.

Orta kulak iltihabı bebeklerde nasıl geçer, en doğru tedavi için doktora danışmak ve doktorun tavsiyelerini uygulamak önemlidir. Orta kulak iltihabı bebeklerde ve çocuklarda tedavisi gecikirse apse oluşumu, menenjit ve iç kulak enfeksiyonu gibi daha ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.

Yetişkinlerde orta kulak iltihabı soğuk algınlığı, sinüzit, geniz eti, çeşitli üst solunum yolu rahatsızlıkları, havuz ya da deniz kirliliği, alerji, sigara kullanımı gibi nedenlerle oluşabilir. Genel olarak orta kulak iltihabı bebeklerde ve yetişkinlerde aşağıdaki belirtileri gösterebilir:

 • Kulak ağrısı
 • Kulak çınlaması
 • Yüksek ateş
 • Kulaktan kötü kokan sıvı akması
 • İşitme problemleri
 • Denge kaybı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Baş ağrısı
 • İştah kaybı

Orta kulak iltihabı nasıl geçer?

Orta kulak iltihabı nasıl geçer, kulak ağrısı, yüksek ateş ve diğer belirtileri gösteriyorsanız en yakın zamanda bir kulak burun boğaz doktoruna görünmeniz gerekebilir. Uzman doktor hastalığa uygun tedaviyi sağlamak amacıyla çeşitli antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlarla tedaviyi öngörebilir.

Antibiyotik tedavisi uygulamasıyla yetişkinlerde orta kulak iltihabı yaklaşık bir ya da iki hafta içinde tamamen iyileşir. Buna ek olarak orta kulak iltihabı nasıl geçer, ağrıyı ve enfeksiyonu azaltmak ve bitirmek için evde uygulanabilecek çeşitli yöntemler mevcuttur.

Orta kulak iltihabı nasıl geçer:

 • Zeytinyağı: Bu uygulamayı yapmadan önce kulak zarının delik olmadığından mutlaka emin olun. Eğer kulak zarınız delik değilse bir kaba su doldurup ateşe koyun. Kabın içine koyacağınız küçük bir kaseye de az miktarda zeytin yağı ekleyin. Bu şekilde kaptaki suyun ısınıp kasedeki zeytinyağını ılıtmasını bekleyin. Benmari yöntemiyle hazırladığınız ılık zeytinyağından bir ya da iki damla kulak içine damlatın. Bu şekilde kulak ağrınız hafifleyebilir.
 • Papatya yağı: Papatya bitkisi antiseptik özelliğiyle her türlü iltihap ve enfeksiyonun kısa sürede iyileşmesini sağlar. Orta kulak kulak iltihabı için bir miktar papatya yağını tıpkı zeytinyağı gibi benmari yöntemiyle ılıtın ve kulağınıza bir ya da iki damla damlatın. Papatya yağı orta kulak iltihabından kaynaklanan ağrının azalmasını sağlayacak ve düzenli kullanımla iltihabı kısa sürede iyileştirecektir.
 • Sıcak kompres: Kulağa dışarıdan sıcak kompres uygulamak hissedilen ağrının hafifletilmesinde etkili olacaktır. Bunun için herhangi bir sıcak su torbası, içine sıcak su doldurulmuş bir şişe ya da ısıtılmış bir havlu kullanılabilir. En az beş dakika kulağın üzerine hafifçe bastırarak tutun. Bu uygulamayı gün içinde birkaç kez tekrar edebilirsiniz.

Yukarıda orta kulak iltihabı nasıl geçer başlığı altındaki uygulamaları yetişkinlerde orta kulak iltihabı ağrılarını geçirmek ve iyileştirmek için kullanabilirsiniz. Ancak orta kulak iltihabı bebeklerde ve çocuklarda daha yaygın görülen bir rahatsızlıktır. Bu ev reçetelerini bebek ve çocuklara uygulamadan önce mutlaka doktora danışın.

Buna ek olarak orta kulak iltihabı sürekli devam ediyorsa, bir haftadan daha uzun sürüyor ve iyileşmiyorsa mutlaka bir doktora görünün. İltihap tedavi edilmediğinde diğer bölgelere yayılabilir ya da başka rahatsızlıklara davetiye çıkarabilir.

Orta kulak iltihabını önlemek için:

 • Kulak temizliğinde en sık yapılan hatalardan biri kulak temizleme çubuğunu kulak içinde çok derine itmektir. Bu kulak kirinin kulağın içine itmeye sebep olur, kulak zarına da zarar verebilir ve orta kulak iltihabına yol açabilir.
 • Yüzmek için girilen havuz ve deniz sularının aşırı kirli olması da orta kulak iltihabına yol açabilir. Hijyen koşullarının sağlandığı havuzlarda ve temiz denizlerde yüzün. Eğer kulaklarınız çabuk iltihap kapıyorsa her zaman suya girerken kulak tıkacı kullanarak kulaklarınızı koruyun.
 • Orta kulak iltihabı nedenlerinden biri de sigara dumanıdır. Ancak orta kulak iltihabı sadece sigara içenlerde ortaya çıkmaz. aynı zamanda sürekli olarak sigara dumanına maruz kalan kişilerde de orta kulak iltihabı oluşabilir. Sigara içmeyin ya da sigara içilen ortamlarda bulunmayın. Bununla birlikte hava kirliliği de orta kulak iltihabına neden olmaktadır.

Orta kulak iltihabı bebeklerde ve yetişkinlerde tedavi edilmediği durumlarda oldukça ciddi hastalıklara yol açabilir. Bunu önlemek için en kısa zamanda doktora danışıp onun tavsiye ettiği ilaçlar kullanılmalıdır.

Genellikle antibiyotik kulak damlaları ya da ağızdan alınan antibiyotik ilaçlar tedavide kullanılır. Dikkat etmeniz gereken nokta: orta kulak iltihabını geçirmek için asla kendi başınıza antibiyotik kullanmayın. Bu durum hastalığın iyileşmesine bir katkıda bulunmayacağı gibi vücudunuza zarar da verebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *