Palm Yağı Nedir?

By | 19/01/2017

Son günlerde adından sıkça söz edilen palm yağı, bir diğer adıyla palmiye yağı aslında birçok işlenmiş paketli gıdada ve hatta kozmetik ürünleri ve çeşitli temizleyicilerde bile bulunmakta. Bu yazıda palm yağı nedir ve palm yağı zararlı mı sorularını yanıtladık.

Çikolata, bisküvi gibi yiyecekler herkes tarafından içerdikleri yüksek orandaki şeker ile kilo aldırıcı özellikleriyle bilinirler. Ancak bu ürünlerde kullanılan diğer katkı maddeleri de en az şeker kadar insan vücudu için zararlı ve hastalık yapıcı. Bunlardan biri de palm yağı.

Şekerin zararları hakkında 7 şaşırtıcı gerçek

Gıda üreticileri tarafından çok uzun raf ömrü ve ucuza temin edilebilmesi gibi özellikleri bakımından palm yağı oldukça yaygın olarak kullanılıyor. Bununla birlikte bu tür yiyecekleri tüketen pek çok insan palm yağı zararları konusunda herhangi bir fikre sahip değil. Ancak palm yağının içerisinde doymuş yağ oranının çok fazla olması, elde edilirken ısısının çok yüksek sıcaklıklara çıkarılması gibi durumlar palm yağı zararlı mı sorusunu akıllara getiriyor.

Palm yağı nedir

Palm yağı nedir

Palm yağı nedir?

Palm yağı dünyada Amerika ve Kuzeydoğu Asya’nın tropikal bölgelerinde yaygın olarak yetiştirilen bir tür palmiye ağacı olan Elaeis Guineensis’in meyvelerinden üretilir. Palm yağının üretimi en fazla Hindistan, Malezya ve Endonezya ülkelerinde yapılır.

Palm meyvesi ve çekirdeğinden olmak üzere iki türlü palm yağı üretilebilir. Üretim sürecinde palm yağı, kokusunu yok etmek amacıyla çok yüksek sıcaklıklarda işlem görür. Bundan dolayı atık madde oluşumu görülebilir. Palm yağı zararlarından biri bu kanserojen özellikteki atık maddeler sebebiyle oluşabilecek tümor riskidir.

Palm yağı özellikleri:

  • Palm yağı hem meyvenin taze kısmından hem de çekirdekten ayrı aynı elde edilebilir. Meyve kısmının yağ depolanması 15
  • Palm yağının içerisinde alfa, beta, gama, delta tokotrienoller ve tokoferoller, karotenoidler, steroller, fosfolipitler, glikolipitler ve koenzim Q10 bulunur.
  • Palm yağının kalorisi ve doymuş yağ oranı oldukça yüksektir.
  • Palm yağı özellikleri arasında antioksidan olması da vardır.
  • Palm yağının raf ömrü çok uzundur ve oda sıcaklığında yarı katıdır. Ayrıca çok ucuzdur. Bu özelliğiyle birçok gıda üreticisi tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Palm yağı zararları

Kanser: Uzmanlar üretim aşamasında gördüğü yüksek sıcaklıktaki ısıl işlem sebebiyle palm yağının toksik ve kanserojen olduğunu savunuyor. Bu sebeple de palm yağı tüketmekten kaçınılması gerektiğini vurguluyor. Ayrıca genellikle paketli gıdaların içerik bölümünde ‘bitkisel yağ’ ibaresinin bulunduğunu ve bunun çoğunlukla palmiye yağı olduğunu belirtiyor. Ayrıca Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu Mayıs 2016 tarihinde palm yağının kanserojen özellikte olduğunu bildiren bir rapor yayınlamıştır. Bunun ardından Avrupa’da bazı marketlerde palm yağını içeren paketli gıdalar raflardan kaldırılmıştır.

Kanserin erken teşhis belirtileri

Obezite: Palm yağı zararlarından birisi de malesef kilo almaya sebep olması. Öncelikle bisküvi, çikolata ya da kakaolu fındık kreması gibi hazır gıdaların aşırı lezzetli olmasında palm yağının katkısı büyük. Uzmanlar tarafından bu ürünlerin bağımlılık yapıcı etkisi olduğu bile iddia ediliyor. Bu durumda palm yağı içeren bu ürünler yüksek kalorili olmasına rağmen çok fazla tüketiliyor ve bu da aşırı kilo almayla sonuçlanıyor.

Palm yağının kilo aldırıcı etkisini sağlayan bir diğer etken ise palm yağı içerisindeki obezite riskini artıran yağ asitlerini içeren palmitik asit. Yapılan bilimsel araştırmalara göre yüksek oranda palmitik asit içeren bir beslenme düzeninin obezite ve insülin direncini artırdığı tespit edilmiştir. Ayrıca palm yağı yüksek ısıda gerçekleşen rafine işleminin ardından besin değerini büyük ölçüde kaybediyor ve sindirimi zorlaşıyor.

Kalp hastalıkları: Palm yağı kolesterol içermeyen bir yağdır. Ancak palm yağı zararları doymuş yağ oranının son derece yüksek olmasından kaynaklanıyor. Doymuş yağ oranı yüksek olan gıdalar fazla tüketildiğinde damarlarda birikir ve bu da damar tıkanıklığına sebep olan plak oluşturur. Bu yüzden palm yağı çeşitli kalp hastalıkları ve felç riskini artırır. Bununla birlikte uzmanlar ısıtılmış palmiye yağının kan basıncının yükselmesine ve yüksek tansiyon problemine sebep olduğunu belirtiyor.

Palm yağı hangi ürünlerde bulunur?

  • Palm yağı pek çok bitkisel margarinin içerisinde bulunur. Margarinin oda sıcaklığında katı halde bulunmasına yardım eder. İlerleyen yaşlarda palm yağının zararlarından biri olan damar tıkanıklığı ya da kalp hastalıklarına yakalanmamak için margarin kullanımından kaçınılmalıdır.
  • Dondurulmuş halde satılan patates, mantı ve pizza gibi ürünlerin içerisine yapışmayı önlemek amacıyla palm yağı katılır. Bu yüzden mutfakta büyük kolaylık sağlasa da bu tür dondurulmuş ürünleri kullanmaktan kaçınılması gerekir.
  • Palm yağı ayrıca çikolata çeşitleri, bisküvi, kurabiye, paketlenmiş halde satılan ekmekler, dondurma, çeşitli şekerlemeler gibi gıda endüstrisinde çok yaygın bir kullanıma sahiptir. Bunun sebebi palm yağının fiyatının çok ucuz olması ve uzun süre dayanıklılığını korumasıdır. Ayrıca bu tür yiyeceklerin kalorisi oldukça yüksektir. Sağlığınızı korumak, obezite ve hastalık risklerini en aza indirmek için hazır ve paketlenmiş gıdalar tüketmemeli, kendi yemeğinizi ve atıştırmalıklarınızı güvenilir malzemeler ve sağlıklı yağları kullanarak kendiniz hazırlamayı tercih etmelisiniz.

100 kalorinin altında 10 sağlıklı atıştırmalık

  • Palm yağı pürüzsüz bir kıvam vermesi ve oda sıcaklığında ruj gibi malzemelerin erimesini önlemek amacıyla pek çok kozmetik ürününde de kullanılmaktadır. Kullandığınız bir ürünün içerisinde palm yağı olup olmadığını anlamak için etiketinde ‘Palmitic Asit’, ‘Palmeate’, ‘Palm’ ve ‘Palm Yağı’ yazıp yazmadığına bakabilirsiniz.
  • Palm yağı ayrıca sıvı sabun, deterjan ve şampuan gibi temizlik ürünlerinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek, hastalıklardan uzak durmak için palm yağı içeren ürünler kullanmadan önce palm yağı zararları hakkında düşünün ve ona göre hareket edin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *