Panik Atak Nedir, Neden Olur?

By | 16/02/2018

Panik atak nedir, panik atak neden olur maddeler halinde listeledik:

Panik atak nedir, aşırı endişe, kaygı ve yoğun strese bağlı olarak gelişen ani korku nöbetleridir. Yaşanan korku o kadar şiddetlidir ki kişi kontrolünü tamamen kaybeder. Bu yazımızda panik atak nedir ve panik atak neden olur konularında bilgi vereceğiz.

Panik atak nedir, neden olur

Panik atak nedir, neden olur

Uzmanlara göre tüm yaşamı boyunca toplamda iki ya da üç defa panik atak geçirmek kabul edilebilir bir durum. Ancak çok sık panik atak nöbeti geçiriliyorsa bu durum bir rahatsızlık olarak ele alınmalıdır. Ayrıca çok sık panik atak geçiren kişiler mutlaka bir doktora danışarak vakit kaybetmeden panik atak tedavisi olmalıdırlar.

Panik atak nedir?

Panik atak nedir, hiçbir ön belirti vermeksizin ani olarak başlayan, kişinin kontrolünü kaybetmesine neden olacak kadar şiddetli korku nöbetleridir. Panik atak beklenmeyen bir anda ortaya çıkar.

Giderek şiddetlenen panik atak belirtileri yaklaşık 10 dakika kadar sürer. Panik atağın tamamen yok olması bazı durumlarda yarım saat ya da daha uzun bir süre alabilir.

Panik atak geçirenlerde şiddetli bir kalp çarpıntısı, göğüste baskı hissi, ve nefes almada güçlük gibi belirtiler görülür. Bu tür panik atak belirtileri genel olarak kalp krizi belirtileri ile karıştırılabilir. Hasta panik atak başladığında çoğunlukla kalp krizi geçiriyor olabileceğini düşünür.

Panik atak nedir, kişinin ani olarak aşırı korku hissiyle kontrolünü yüzde yüz kaybetmesi ve o an öleceğini hissetmesi durumudur.

Panik atak belirtileri nelerdir:

  • Nefes almakta güçlük, nefes darlığı, boğulma hissi
  • Göğüste baskı hissi, göğüs ağrısı
  • Kalp çarpıntısı
  • Aşırı terleme
  • Baş dönmesi, ayakta durmada zorluk, bayılma hissi
  • Titreme ve sarsılma
  • Mide bulantısı ve karın ağrısı
  • İçinde bulunduğu ortamı ve kişileri çok farklı görme, hissetme
  • Tamamen kontrolünü kaybetmesine
  • Ölüm korkusu

Panik atak neden olur, en fazla iş yaşamında ya da aile içindeki olumsuz durumlardan dolayı yaşanan yoğun stres panik atağa yol açar. Uzmanlar yaşam boyu birkaç kez panik atak yaşamanın olağan dışı bir durum olmadığını belirtiyor.

Ancak çok sık panik atak geçiriyorsanız, panik atak süresi 10 dakikayı aşıyorsa ve panik atak yaşama korkusu gündelik yaşamınızı olumsuz yönden etkiliyorsa mutlaka bir doktora danışmakta fayda var.

Sürekli yaşanan panik ataklar kesinlikle geçiştirilmemelidir. Panik atak günümüzde bir hastalık olarak kabul edilmektedir ve doktora başvurulduğunda panik atak neden olur, kişiye özel sebepler tespit edilip uygun tedaviyle güzel sonuçlar almak mümkündür.

Bununla birlikte panik atak ihmal edildiğinde kişinin yaşam kalitesini azaltacak ve neredeyse kişiyi günlük işlerini yerine getiremeyecek duruma sokabilir.

Panik atak neden olur?

Öncelikle uzmanlar kontrol edilebilir miktarlarda kaygı, stres ya da paniğin kişinin hayatta kalması ve işlerini sürdürmesi için gerekli olduğunu belirtiyor. Küçük çaplı bir stres beynin daha konsantre çalışmasına ve problemlerin çözümüne yardımcı bile olabilir.

Ancak stres ve korku miktarı arttıkça olumlu etki giderek olumsuza dönüşür. Bir süre sonra kişi duygu ve düşüncelerine kontrol etmekte zorlanır.

Panik atak neden olur, yapılan araştırmalara göre kesin sebepler göstermek mümkün değil. Ancak panik atak oluşmasına zemin hazırladığı ve panik atağı artırdığı bilinen bazı etkenler bulunmakta. Panik atak nedenleri genetik faktörler olabileceği gibi yoğun stres ve yaşanan travmalar gibi dış kaynaklı da olabilir.

Panik atak neden olur:

Stres: Panik atak nedenleri arasında en yaygın olanı yoğun stres ve baskı altında kalmaktır. Aile yaşamında sık sık yaşanan huzursuzluk, iş ortamında yaşanan problemler ve baskı olması kişide korku ve kaygıyı artırıcı faktörlerdendir.

Bu olumsuz durumlar yoğun olarak devam ettiği müddetçe panik atak yaşama riski de artar.

Genetik: Panik atak ne demek, kişinin kontrolünü kaybetmesine yol açacak kadar şiddetli korku nöbetleridir demiştik. Böyle bir rahatsızlığın birincil nedeni strestir. Bununla birlikte pek inandırıcı gelmese de panik atak nedenleri genetik kaynaklı olabilir.

Kalıtsal olarak panik atak neden olur hala tam olarak tespit edilememiştir. Ancak ailesinde panik atak hastaları bulunan kişilerin panik atak geçirme riskinin fazla olduğu bilinmektedir.

Travmalar: Kazalar, saldırıya uğramak, tecavüz, yangın, deprem, sel gibi doğal afetler geçirmek gibi kişinin sarsılmasına ve travma geçirmesine neden olabilecek olaylar da kişide panik atak ortaya çıkmasına neden olur.

Bu şekilde travma yaşayan kişiler bu kötü olayların tekrar yaşanacağı korkusunu üzerinden atamaz. Giderek artan endişe ve korku sık sık panik atak nöbetleri geçirmelerine neden olur.

Uyarıcı maddeler ve ilaçlar: Çay ve kahve gibi içecekler kafein içerir. Kafein uyarıcı bir maddedir. Bu içeceklerin aşırı tüketimi ile vücuda yüksek oranda kafein girer. Ayrıca kokain ve anfetamin gibi maddelerin de uyarıcı niteliği vardır.

Uyarıcı maddeler aşırı kullanılırsa vücudun kimyasal dengesi bozulur ve panik atak belirtileri görülür. Kullanılan bazı ilaçlar da bu uyarıcı maddelerle aynı etkileri yapabilir. Kişide aşırı terleme, titreme, mide bulantısı, baş dönmesi ve ani gelişen panik atak nöbetleri görülebilir.

Kalp rahatsızlığı: Mitral kapak kayması gibi bazı kalp rahatsızlıkları panik atak belirtileri göstermeye sebep olabilir.

Hipertiroidi: Tiroid bezinin normalden fazla çalışması sonucu ortaya çıkan hipertiroidi hastalığı da panik atak nedenleri arasındadır. Hipertiroidi olan kişilerde terleme, ellerde titreme ve uyku bozuklukları gibi belirtiler görülür. Hipertiroidi aynı zamanda panik atağa neden olur.

Hipoglisemi: Panik atak nedenleri arasındaki bir diğer rahatsızlık ise hipoglisemidir. Kan şekerindeki düşüş ile birlikte hipoglisemi hastalarında aşırı kaygı hali, terleme, yoğun bir korku hissi, zihinde bulanıklık gibi panik atak nöbetini tetikleyecek belirtiler görülür.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *