Paraben Nedir, Zararları Nelerdir?

By | 05/10/2017

Paraben pek çok kozmetikte, ilaçlarda, bakım ve temizlik ürünlerinde ve hatta gıdalarda kullanılan kimyasal bir maddedir. Bu yazımızda paraben nedir, paraben içeren ürünler, parabenin zararları nelerdir ve parabensiz markalar konularında bilgi vereceğiz.

Günlük yaşamda tamamen doğal ürünler kullanmak ya da tamamiyle katkısız, ilaçsız organik yiyeceklet tüketmek artık neredeyse imkansız hale geldi. Kullandığımız el kreminden, saç şampuanına, ilaçtan çeşitli kozmetik ürünlere kadar her üründe çeşitli amaçlarla kullanılan kimyasal maddeler var.

Paraben Nedir, Zararları Nelerdir

Bu kimyasallar çoğunlukla ürünlerin raf ömrünün daha uzun olması amacıyla kullanılmakta. Ancak gıdalarda olduğu gibi temizlik, bakım ve kozmetik ürünlerde bu tür kimyasallar insan sağlığı için ciddi tehlikeleri barındırmakta.

Yenilen yiyeceklerle sindirime karışan ya da cilde temas yoluyla deriden kana karışan kimyasal maddeler zamanla vücutta birikirler ve çeşitli hastalıklara yol açarlar. Paraben de bunlardan biridir.

Paraben nedir?

Paraben nedir, ilaç, temizlik ürünleri, kozmetik ürünler ve hatta bazı yiyeceklerde raf ömrünü uzatma amaçlı kullanılan bir kimyasal maddedir. Bu ürünlerde parabenin kullanılmasının çeşiti sebepleri vardır. Bunlardan ilki parabenin düşük maliyetli olmasıdır.

Diğer bir sebepse parabenin ürünlerin raf ömrünü uzatırken aynı zamanda ürün içerisinde zararlı mantar, bakteri gibi mikroorganizmaların üremesini engellemesidir. Ancak paraben insan sağlığı için sakıncalı bir kimyasaldır.

Parabenin zararları nelerdir, ciltte çeşitli tahriş ve alerjiye sebep olabilir, egzama gibi cilt hastalıklarına davetiye çıkarır. Paraben içeren ürünler nelerdir, termizlikten, kozmetiğe, gıdadan bakım ürünlerine varan geniş bir ürün yelpazesinde paraben bulunur.

Zehirli ve toksik etkiye sahip olan parabenden uzak durulmalı ve parabensiz şampuan ya da krem gibi parabensiz markalar tercih edilmelidir.

Parabenin zararlarından korunmak için ürünleri satın alırken mutlaka içindekiler okunmalıdır. Bu şekilde parabensiz şampuan, sabun ya da diş macunu gibi parabensiz markaları öğrenerek satın alabilirsiniz.

Bazen aslında ürün paraben içerse de içindekiler bölümünde her zaman direkt ‘paraben’ şeklinde bir madde göremeyebilirsiniz.

Çünkü içindekiler bölümünde parabenin çeşitli kimyasal türevlerinin adı yazıyor olabilir. Bunlar methylparaben, ethylparaben, buthylparaben ya da benzylparaben şeklinde geçebilir.

Parabenin zararları nelerdir?

Parabenin zararları nelerdir, toksik etkiye sahip zehirli bir maddedir. Yapılan araştırmalarda parabenin cilt tarafından emilerek kana karıştığı, dokularda ve cilt altında biriktiği ve hatta paraben içeren ürünleri kullananların idrarlarında bile paraben bulunduğu tespit edilmiştir.

Paraben cildin tahriş olmasına yol açan bir kimyasaldır. Ciltte alerjik reaksiyonları tetikler, egzama gibi cilt hastalıklarını artırır.

Parabenin zararlarından bir diğeri de meme kanserine yol açmasıdır. Meme kanserine sahip kadınlardan alınan tümör örnekleri üzerine yapılan araştırmalarda bu tümörlerde yüksek miktarlarda paraben maddesi bulunmuştur.

Vücuda alınan kimyasalların hormonlar üzerindeki etkisi ve parabenin östrojen hormonu ile benzer özellik göstermesi meme kanseri riskini de artırmaktadır. Bununla birlikte paraben kullanılan ürünler cildin erken yaşlanmasına sebep olmaktadır.

Paraben içeren ürünler bakım kremleri, sabunlar, şampuanlar, ilaçlar, vitaminler, çeşitli soslar, mayonez, hardal, dondurulmuş gıdalar, hazır meyve suları gibi her yaştan insanın kullanabileceği türden ürünlerdir.

Paraben içeren ürünleri kullanan bebek ve çocuklar da zarar görmektedir. Özellikle gelişim çağındaki çocuklarda parabenin zararları bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkilere yol açmaktadır.

Paraben içeren ürünler nelerdir?

Parabenin zararları oldukça fazladır. Piyasada paraben kullanılarak üretilen çok fazla ürün vardır.

Dolayısıyla evinizde kullandığınız paraben içeren ürünler şampuan, vücut losyonu, ruj, fondöten, rimel gibi makyaj ürünleri, çeşitli damlalar, merhemler, sabun, diş macunu ile vücudunuza çok yüksek miktarda paraben alıyor olabilirsiniz.

Eğer paraben nedir ve parabenin zararları nelerdir, başta bebek ve çocuklar olmak üzere her yaştan insanın sağlığına olumsuz etkilerini biliyorsanız mutlaka evinizde parabensiz şampuan, sabun, vücut losyonu, kozmetik ürünler ve paraben içermeyen yiyecekler ile parabensiz markalar tercih edeceksinizdir.

Paraben içeren ürünler:

  • Yiyecekler: Ketçap, mayonez, hardal ve çeşitli soslar, dondurulmuş paketli gıdalar, reçel ve marmelat türü yiyecekler, kutulu meyve suları.
  • İlaçlar: Çeşitli krem, losyon, merhem türü ilaçlar, kulak, burun ya da göz damlaları, lokal anestezik ilaçlar.
  • Kozmetik ürünler: Her türden makyaş malzemeleri. Fondöten, pudra, allık, kapatıcılar, göz farı, rimel, ruj, parlatıcı, oje ve makyaj temizleme ürünleri.
  • Temizlik ve bakım ürünleri: Her çeşit nemlendirici krem ve losyon, güneş yağı, saç kremi, şampuan, diş macunu, sabun, deodorant, tonik.

Paraben içeren ürünleri satın almamak ve parabenin zararlarından korunmak elinizde. Paraben ucuz olması ve ürünlerin raf ömrünü uzatması bakımından kullanılmakta ancak sağlık açısından sakıncaları üreticiler tarafından düşünülmemektedir.

Bu durumda parabensiz markalar tercih etmek ve parabenin zararlarından korunmak tamamen tüketicinin insiyatifine kalmaktadır. Gıda, temizlik malzemeleri, bakım ürünleri ya da kozmetik satın alırken son kullanma tarihlerine ek olarak mutlaka ürünlerin içinde kullanılan maddeler de gözden geçirilmelidir.

Bu şekilde vücudunuza yüksek miktarda paraben almaktan kurtulabilir ve ortaya çıkabilecek hastalık risklerini de azaltabilirsiniz.

Parabenin zararlarından korunmak için ürün satın alırken içinde methylparaben, ethylparaben, buthylparaben ya da benzylparaben gibi parabenin türevi olan kimyasal maddelerin bulunmamasına dikkat etmelisiniz.