Probiyotik nedir ve neden önemlidir?

By | 19/10/2016

Son günlerde probiyotiklerle ilgili çok fazla bilgi duyuyor olabilirsiniz. Ancak bu yararlı bakteriler ya da diğer adıyla probiyotikler hiç de yeni değil.

Aslında geçmişten günümüze her kültürde içerisinde probiyotikleri barındıran fermente gıdalar bulunur. Bizim kültürümüzde de geçmişten günümüze kadar gelen kefir, yoğurt ve turşu en bilinen probiyotik kaynaklarından birkaçıdır.

Probiyotik nedir?

Probiyotikler insan vücudunda yaşayan sağlık için özellikle de sindirim sistemi için çok faydalı olan canlı bakterilere verilen genel addır. Genel olarak bakteri denilince ilk akla gelen hastalıklara sebep olan mikroorganizmalardır. İnsan vücudunda sayısız bakteri bulunur ve bu bakterilerden bir kısmı zararlı bakterilerken bir kısmı da yararlı bakterilerdir.

Zararlı bakteriler çeşitli hastalıklara sebep olur ve sağlığı bozar. Probiyotikler yararlı bakterilerin bulunduğu gruptadır. Çünkü probiyotikler insan vücudunun işlevlerini sorunsuz yerine getirebilmesine ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Probiyotik faydalarının en önemlilerinden biri bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve hastalıklara karşı vücut direncini artırmasıdır. Bu özelliğiyle probiyotikler uzun bir yaşam için olmazsa olmazlar arasında yer alır.

Probiyotik nasıl kullanılır?

Probiyotikler insan vücudunda zaten doğal olarak vardır. Ancak probiyotikler aynı zamanda çeşitli yiyeceklerin ya da çeşitli takviye ilaçların içerisinde vücuda alınabilir. Probiyotikler doktorlar tarafından çoğunlukla sindirim problemleri yaşayanlar için tavsiye edilir. Bu durumda probiyotik desteği alınabilir. Ancak genelde yoğurt gibi probiyotik kaynağı olan sağlıklı yiyecekler hemen hemen tüm sofralarda olduğundan probiyotikler farkında olmadan vücuda alınır.

Probiyotik nedir

Probiyotik nedir

Ağır hastalıkların ardından, çok fazla antibiyotik kullanınca ya da ishal olduktan sonra vücuttaki yararlı bakterilerin sayısında büyük bir azalma olur. Bunun dışında sürekli katkı maddeli gıdaları tüketmek ya da lif açısından zayıf besinlerden oluşan bir beslenme düzeni sonucu da vücuttaki probiyotik sayısında azalma olabilir. Ayrıca uzun süreli stres altında kalmak ve alkol gibi kötü alışkanlıklar da vücuttaki yararlı bakteriler olan probiyotiklerin azalmasına yol açar.

Vücutta probiyotik sayısının azalması organların çalışmasına yardımcı olan faydalı bakterilerin azalması demektir. Bu durumda bağışıklık sisteminde zayıflama görülür. Vücut direnci azalır ve çeşitli hastalıklar ortaya çıkar. Özellikle sindirim sisteminin düzgün çalışabilmesi için probiyotiklerin varlığı çok önemlidir.

Probiyotik sayısının azalması durumunda bağırsaklarda çeşitli problemler ortaya çıkabilir. Bu tür sağlık problemleri neticesinde yaşam kalitesinde azalma olur. Bu yüzden çeşitli nedenler sonucu vücuttaki probiyotikler azalırsa mutlaka zaman kaybetmeden probiyotik takviyesi alınmalıdır.

Bağırsakları ne çalıştırır?

Probiyotik faydaları

  • Probiyotik faydalarından en önemlisi sindirim sistemindeki problemlerin giderilmesidir. Probiyotik içeren yiyecekler düzenli olarak tüketilirse kabızlık, ishal, kolit, gaz, laktoz intoleransı ve kolon kanseri gibi ciddi hastalıklara yakalanma riski en aza iner.
  • Probiyotikler gıdaların daha iyi sindirilmesini sağlar. Probiyotikler tüketilen yiyeceklerdeki vitamin ve mineral gibi besleyici maddelerin vücuttaki emilimini artırmaya yardımcı olur.
  • Probiyotikler her türlü hastalığa karşı vücudun savunma mekanizması olan bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücut içerisindeki zararlı mikroorganizmaları etkisiz hale getirir ve bu mikroorganizmaların çoğalmasına engel olur.
  • Probiyotikler ağır hastalıklardan sonra bitkin düşen vücudun daha iyi toparlanmasını sağlar. Ayrıca probiyotikler hastalık sırasında da iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlar.
  • Yapılan bilimsel araştırmalarda probiyotik tüketmenin egzama, sivilce ve akne gibi belli başlı cilt problemlerine iyi geldiği tespit edilmiştir.
  • Bütün bunlara ek olarak probiyotik faydalarından biri de anksiyete ve depresyon belirtilerini azaltmasıdır. Probiyotik içeren yiyecekleri tüketerek ruh halinizi iyileştirebilirsinir.

Probiyotik yiyecekler

Aslında probiyotik yiyecekler günlük beslenme düzeninde hemen herkesin sıklıkla tükettiği yiyeceklerdir. Sağlığınızı korumak ve iyileştirmek üzere probiyotik içeren yiyecekleri sofranızdan eksik etmeyin. Probiyotik yiyecekler:

Kefir: Kefir herkes tarafından bilinmeyen ama aslında geçmişten günümüze ulaşmış çok şifalı bir içecektir. Besin değeri çok yüksektir, içeriğinde sayısız vitamin ve mineral bulunur. Aynı zamanda kefir probiyotik açısından en zengin yiyeceklerin başında gelir. Bu yüzden düzenli olarak kefir tüketeren bir çok hastalığa yakalanma riskine karşı önlem alabilirsiniz.

Kefir A, B ve D vitamini açısından çok zengindir. Aynı zamanda bol miktarda kalsiyum, magnezyum ve fosfor minerali içerir. İyi geldiği rahatsızlıkların arasında kansızlık, yüksek tansiyon, mide ve bağırsak problemleri, alerjik rahatsızlıklar, uyku bozuklukları, stres, depresyon ve kronik yorgunluk vardır. Bunun dışında kefir kansere karşı da koruma sağlar.

Yoğurt: Yoğurt her yaşta insanın rahatlıkla tüketebileği, besleyici olduğu kadar sağlık için sayısız faydası bulunan bir yiyecektir. Uzun ve sağlıklı bir ömür sürmek için mutlaka her gün tam bir probiyotik deposu olan yoğurt tüketilmelidir. Yoğurt enfeksiyonlar, mide ve bağırsak sorunları, astım ve kanser hastalığını önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda yoğurt kalsiyum açısından zengin bir besindir.

Her gün bir miktar yoğurt tüketerek hem içeriğindeki probiyotiklerle bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir, hem de ilerki yaşlarda meydana gelebilecek kemik erimesi riskini azaltabilirsiniz. Dışardan alınmış aromalı ya da katkı maddeli hazır yoğurt yerine evde mayalanmış besin değeri ve probiyotik oranı yüksek yoğurt tüketmelisiniz. En sağlıklı yoğurt evinizde kendi mayaladığınız yoğurttur.

Probiyotik içeren diğer sağlıklı yiyecekler ise:

  • Peynir
  • Turşu
  • Bitter çikolata
  • Keçi sütüdür.

One thought on “Probiyotik nedir ve neden önemlidir?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *