Reflü Nedir, Belirtileri Nelerdir?

By | 23/07/2017

Reflü nedir, günümüzde oldukça sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Son yıllarda giderek artan sağlıksız yeme alışkanlıkları reflü oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Çok genç yaşlarda ve hatta bebek ve çocuklarda reflü belirtileri görülebilmektedir. Bu yazımızda reflü nedir, reflü belirtileri nelerdir  ve özellikle bebek ve çocuklarda reflü belirtileri konularından bahsedeceğiz.

Reflü belirtileri nelerdir ortaya çıkmasına etken ilaç kullanımının yan etkileri, hamilelik ya da obezite gibi hastalıklar olabilir. Ancak günümüzde çoğunlukla değişen yaşam alışkanlıkları reflü gibi rahatsızlıkların hem gençlerde hem de yaşlılarda görülmesine sebep oluyor.

Reflü Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Reflü Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Televizyon ya da bilgisayar karşısında neredeyse yatar konumda yemek yeme, yemeklerden çok kısa bir süre sonra uyuma ya da aşırı alkol ve sigara kullanımı sonucu reflü oluşuyor. Reflü nedir, kısaca mide içeriğinin yemek borusuna kaçması ve yemek borusunun tahriş olmasıdır. Göğüs bölgesinde yanma, mide acı suyunun ağza gelmesi gibi rahatsız edici belirtilerle ortaya çıkar.

Reflü nedir?

Reflü nedir, en genel tanımıyla mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Normal şartlarda yemek borusu tek yönlü çalışır. Tüketilen yiyecek ve içecekler sindirilmek üzere yemek borusundan mideye giderler. Ancak reflü olduğunda midedeki içerik geri yemek borusuna kaçar. Bu içerikte mide asidinin yanı sıra safra ve pankreas sıvıları bulunur.

Bunlar sindirim işlevini görmek üzere asidik özelliktedir. Midenin iç yüzeyindeki mide zarı mideyi bu aside karşı korur. Ancak yemek borusunda böyle bir koruma yoktur. Bu yüzden uzun süreli reflü durumunda mide içeriği yemek borusunun tahriş olmasına ve reflü belirtilerinin görülmesine yol açar.

Sağlıklı bir kişide yemek borusunun alt ucunda bulunan bir mekanizma vardır. Bu mekanizma yemeklerin mideye girişini sağlayacak ve mide içeriğinin yemek borusuna çıkışını engelleyecek şekilde tek yönlü çalışır. Ancak reflü hastalarında genellikle bu mekanizma yeterli işlev görmez. Dolayısıyla asidik yapıdaki mide içeriği yemek borusuna kaçarak bu bölgenin tahriş olmasına yol açar. Reflü belirtileri nelerdir en sık görüleni göğüs bölgesine doğru hissedilen bir yanmadır.

Ülseratif kolit nedir?

Reflü belirtileri nelerdir?

Reflü mide yanması ya da ağızda kötü bir tat gibi rahatsız edici belirtilerle kendini gösterebilir. Reflü nedir, reflü belirtileri nelerdir bilmek faydalı olabilir ancak aşağıdaki maddelerden biri ya da birkaçının görülmesi kesin olarak reflüye işaret olmayabilir. En doğru teşhisi koyması için doktora görünmek şarttır. Reflü ciddi bir hastalıktır ve zaman kaybetmeden reflü tedavisine başlanmalıdır.

Reflü belirtileri nelerdir:

 • En genel reflü belirtilerinden biri mide yanmasıdır.
 • Mide asidinin yayılmasına bağlı olarak mideden boğaz kısmına doğru bir yanma ya da bu bölgeye yayılmış bir ağrı olabilir.
 • Mide içeriği bazı durumlarda ağıza kadar ulaşabilir. Kötü bir tat hissedilir. Bu belirti genelde vücut yatay konumdayken olur. Böyle rahatsız edici durumları engellemek için reflü nedir öğrenilmeli ve yemek alışkanlıkları değiştirilmelidir.
 • Reflü çeşitli boğaz sorunlarına sebep olur. Seste çatallanma, ses kısıklığı ya da öksürük gibi reflü belirtileri görülebilir.

Genel olarak yetişkinlerde görüldüğü halde çocuklarda ve bebeklerde reflü belirtileri görülebilir. Çocuk ve bebeklerde özellikle yemek esnasında yaşanan huzursuzluk reflü kaynaklı yemek borusunun tahriş olmasından ileri gelebilir. Bunun dışında en sık rastlanan çocuk ve bebeklerde reflü belirtileri göğüs bölgesinde yanma, öksürük, sık sık kusma ve mide bulantısıdır.

Bebeklerde reflü belirtileri nelerdir:

 • Bebeğin sık sık kusması
 • Sık gaz çıkarması
 • Salyasının normalden çok daha fazla akması
 • Karın ağrısının olması
 • Sık sık ve uzun uzun öksürmesi de bebeklerde reflü belirtileri arasındadır
 • Bebeğin hırıltı çıkarması
 • Huzursuz olması, sık sık ağlaması
 • Bebeğin uykusunun düzensiz olması
 • Çeşitli beslenme sorunları, annesini az emmesi de bebeklerde reflü belirtileri olabileceğini gösterir.

Çocuklarda reflü belirtileri nelerdir:

 • Çocuğun genel olarak huzursuz olması, özellikle yemek öncesi ve sonrasında ve yemek sırasında bu huzursuzluğun artması
 • Yemek yerken yemek borusundaki tahriş nedeniyle acı duyması
 • Çocukta ağız kokusu olması da çocuklarda reflü belirtileri listesinde bulunur
 • Çocuğun büyüme ve gelişmesinde duraklama ve gerileme gibi sorunlar
 • Sık sık mide bulantısı ve karın ağrısı gibi sorunlar yaşaması
 • Göğüs bölgesinde ağrı ve yanma hissetmesi de çocuklarda reflü belirtileri arasındadır
 • Reflü hastalığı olan çocukta sık sık öksürme, hırıltı çıkarma ve ses kısıklığı gibi reflü belirtileri görülebilir.

Reflü neden olur?

Reflü neden olur, aslında pek çok farklı sebebi vardır. Kişinin yaşam alışkanlıkları, kullandığı ilaçlar, çok hızlı kilo alımı ya da hamilelik reflü neden olur sorusunun cevaplarıdır. Bununla birlikte reflüyü tetikleyen sebepler arasında en fazla karşılaşılan durumlar beslenme, alkol ve sigara kullanımı gibi kişinin günlük yaşam alışkanlıklarından kaynaklanan etkenler bulunmaktadır.

Reflü neden olur:

 • Yiyecek ve içecekler: Tüketilen bazı yiyecek ve içecekler reflüyü tetikleyebilir. Çay ya da kahve gibi kafeinli içecekler, aşırı yağlı kızartmalar, soğan, sarımsak, aşırı baharatlı yiyecekler ve çikolata gastrit ve reflü belirtilerinin görülmesine sebep olabilir. Asitli ve gazlı içecekler reflüye ek olarak karın şişkinliği de yapabilir.
 • Beslenme alışkanlıkları: Yiyebileceğinden çok daha fazlasını yemek reflü nedenlerindendir. Ayrıca hızlı yemek yemek ve yemek yedikten kısa süre sonra yatıp uyumak gibi vücudun yatay pozisyonda kalması da mide içeriğinin yemek borusuna geçişini kolaylaştırır.
 • İlaç kullanımı: Bazı ilaçlar mideye zarar vererek reflü belirtileri ve mide yanmasına sebep olur. Reflü neden olur ilaç kullanımının bir yan etkisi olabilir.
 • Alkol ve sigara kullanımı: Alkol ve sigaranın zararları arasında reflü de vardır. Reflü belirtileri nelerdir, reflü neden olur araştırırken kişinin yaşam alışkanlıkları mutlaka gözden geçirilmelidir. Fazla alkol kullanımı ve uzun süreli sigara bağımlılığı reflüye yol açan kötü alışkanlıklardandır.
 • Hamilelik: Hamilelerin %70’e yakın kısmında reflü şikayeti görülür. Gebelik döneminin başında olabileceği gibi ilerleyen haftalarda da ortaya çıkabilir. Hamilelerde reflü neden olur, mide basıncının yüksek olması ya da hormonal değişimlerden kaynaklanabilir. Hamilelik döneminde reflü nedir, reflü tedavisi nasıl yapılır doktorunuza danışarak yardım alabilirsiniz.
 • Diğer sebepler: Obezite ya da diyabet gibi çeşitli hastalıklar reflü neden olur sorusuna cevaptır. Ayrıca çok hızlı kilo alma gibi vücutta değişim yaratan durumlarda da reflü görülebilir.

Reflü tedavi edilmezse pek çok farklı hastalığa dönüşebilir. Kanser de bunlardan biridir. Bu yüzden reflü nedir, reflü belirtileri nelerdir bilmek ve en yakın zamanda bir doktora danışmak önemlidir.