Romatizma Nedir ve Neden Olur?

By | 20/01/2018

Romatizma nedir, hangi etkenlerle ortaya çıkar, romatizma neden olur, vücutta etkilediği bölgeler…

Romatizma en yaygın görülen hastalıklardan biridir. Genellikle soğuk ve nemli havalarda ortaya çıkan bir rahatsızlık gibi görülse de romatizma nedenleri oldukça çeşitlidir. Bu yazımızda romatizma nedir ve romatizma neden olur konularında bilgi vereceğiz.

Her yaştan insanda çeşitli sebeplerle romatizma hastalığı ortaya çıkabilir. Romatizma nedenleri farklı olmak üzere, ağrı, şişlik, kızarıklık, kaslarda güçsüzlük, tutulma, deride sertlik, yüksek ateş gibi çeşitli romatizma belirtileri görülebilir.

romatizma nedir, neden olur

romatizma nedir, neden olur

Her ne kadar romatizma denildiğinde tek bir hastalık olarak düşünülse de aslında vücudun farklı yerlerinde farklı sebep ve belirtilerle ortaya çıkan çok sayıda romatizmal hastalık bulunmaktadır. Bu yüzden romatizma nedir ve romatizma neden olur dendiğinde ancak genel hastalık belirtilerinden söz edilebilir.

Romatizmal hastalıklardan bazıları eklem iltihaplanması(artrit), lupus, kemik erimesi(osteoporoz), lupus, gut hastalığı, kireçlenme, bursit ve karpal tünel sendromudur.

Özellikle iltihaplı romatizma eğer tedavi edilmezse eklem ve organlara oldukça fazla zarar verebilir. Vakit kaybetmeden hastalığa uygun tedaviyi almak için doktora başvurulmalıdır.

Romatizma nedir?

Romatizma nedir, genel olarak vücudun hareket etmesinden sorumlu iskelet ve kas sisteminde ağrı, şişlik ve hareket kısıtlamasına yol açan ve pek çok farklı türü bulunan bir hastalıktır. Romatizma aynı zamanda iç organlar üzerinde de çeşitli rahatsızlıklara yol açar.

Romatizma vücudun farklı kısımlarında farklı şekillerde ortaya çıkabilir. İltihaplı romatizma ve iltihapsız romatizma olarak ikiye ayrılır.

Halk arasında romatizma neden olur konusunda yaygın bir inanış vardır. Çoğu kişi romatizmanın soğuk ya da sıcak havaların etkisiyle ortaya çıktığına inanır. Ancak bu doğru değildir. Romatizma neden olur dendiğinde bunun havanın sıcak, soğuk ya da yağmurlu olmasıyla bir alakası yoktur.

Romatizma hemen her yaştaki insanda ortaya çıkabilir. Eklemlerde iltihaplı sıvı birikmesine bağlı olarak ağrı ve şişlik görülmesi romatizma belirtileri arasındadır. Romatizma ağrısı aşırı kilolu kişilerde daha şiddetli hissedilebilir. Bununla birlikte romatizma nedir, sadece eklemlerle kısıtlamak doğru olmaz.

Romatizmal hastalıklar çok çeşitlidir ve vücudun değişik yerlerinde farklı belirtilerler ortaya çıkabilir. Bu yüzden romatizma belirtileri de çok geniş bir yelpazeye yayılmıştır. Romatizma belirtilerinden bazıları:

 • Kaslarda güç kaybı
 • Kas ağrısı
 • Deri sertliği
 • Gözlerde kızarıklık ve görme kaybı
 • Yüksek ateş
 • Eklemlerde ağrı, şişlik ya da kızarıklık

Romatizma neden olur?

Romatizma eklemlerle birlikte, kaslar, kemikler ve bunların arasındaki dokularda oluşan şişlikler, kızarıklıklar ve ağrılardır.

Eklem iltihaplanması(artrit), lupus, kemik erimesi(osteoporoz) ve kireçlenme romatizmal hastalıklar arasındadır. Romatizma neden olur, çoğu romatizmal hastalığın halen çok kesinleşmiş sebepleri bulunamamıştır. Romatizma nedenleri genetik faktörlere, çevresel etkenlere, kişinin yaşına ya da cinsiyetine bağlı olabilir.

Romatizma neden olur, çevresel etkenler arasında belirli eklemlerin spor yapma, çalışma, bilgisayar kullanımı gibi sebeplerle aşırı kullanımı, sigara içmek, alkol tüketmek ve aşırı kilolu olmak gibi sebepler bulunur.

İltihaplı romatizma nedir, genellikle el ve ayakları, küçük eklem kemiklerini hedef alan kronik iltihaplı bir rahatsızlıktır. İltihaplı romatizma kemik ve eklemlerde şişlik ve ağrıyla birlikte kemik erimesi ve eklem yıpranması gibi durumlara yol açar.

İltihaplı romatizma bağışıklık sisteminde ortaya çıkan bir bozukluk sonucu oluşur. Bağışıklık sistemi bozularak vücudun dokularına saldırır.

İltihaplı romatizma aynı zamanda gözler, deri, akciğerler ve damarlar gibi çeşitli organ ve dokularda da hasara yol açar. Beraberinde iştah kaybı ve uyku problemleri de ortaya çıkabilir. Özellikle sabah saatlerinde el, ayak, kol ya da bacak bölgelerinde tutulmalar yaşanır. Gün içinde bu tutulmalar gevşeyerek açılır.

Özetleyecek olursak romatizma neden olur:

 • Romatizma nedenleri günümüzde halen kesin olarak tam tespit edilememektedir. Ancak akut eklem romatizması gibi bazı romatizma türlerinin sebebi çeşitli mikroplardır.
 • Romatizma nedenleri genetik faktörlere bağlı olabilir. Ayrıca kişinin yaşına, cinsiyetine de bağlı olabilir.
 • Geçirilen bazı kazalar sonucu yaşanan travmalar ve zedelenmeler de romatizma nedenleri arasındadır.
 • Farklı romatizma türleri belirli yaşlarda daha sık ortaya çıkabilir. Aynı zamanda kadınlarda romatizma hastalığı görülme oranı daha fazladır.
 • Spor yapma, cep telefonu, bilgisayar kullanma ya da başka çeşitli sebeplerle belirli eklemlerin aşırı kullanımı sonucu romatizma ortaya çıkabilir.
 • Tüm bunlara ek olarak aşırı kilolu olmak, sigara içmek ve alkol kullanmak da romatizma nedenleri arasında yer alır.

Eklem ağrısı halsizlik neden olur?

Romatizma neden olur, genetik nedenler ya da eklemlerin yıpranması gibi değiştiremeyeceğimiz sebeplerin yanı sıra elimizde olan sebepler de bulunmaktadır.

Aşırı kilolu olmak pek çok hastalığa davetiye çıkardığı gibi romatizma nedenleri arasında da yer alır. İdeal kiloyu korumak, sağlıklı ve dengeli beslenmek, alkol ve sigaradan uzak durmak romatizmadan korunmaya yardımcı olur.

Romatizma nedir dendiğinde tek bir hastalığın tanımı yapılamayacağı gibi romatizma tedavisi de kişiden kişiye farklılık gösterir. 100’den fazla romatizmal hastalık bulunmaktadır ve bu hastalıklar vücudun farklı bölgelerinde etki göstermektedir. Romatizma tedavisinde en önemlisi hastalığın erken teşhis edilmesidir.

Erken teşhis ile romatizmanın eklem ve organlara vereceği zarar en aza indirilebilir. Romatizma neden olur, vücutta etki ettiği bölgeye göre hangi romatizmal hastalık olduğu tespit edilerek vakit kaybetmeden tedaviye başlanabilir.

İlaç tedavisi ile birlikte kas gevşetici ya da çeşitli vitaminler doktorun tavsiyelerine uyarak kullanılabilir.

Bazı durumlarda özellikle hareket etme zorluğu olan kişilerde ameliyat da bir seçenektir. Ayrıca fizik tedavi ile kaslar güçlendirilerek ve eklemlerdeki bozukluk düzeltilerek ağrı gibi zorlayıcı romatizma belirtileri hafifletilebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *