Sağlıklı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı?

By | 17/12/2015

Dengeli beslenmek, sağlıklı bir diyet uygulamak, fiziksel olarak aktif olmak hastalıklara yakalanma riskini azaltmanın ve sağlıklı bir yaşam sürmenin en iyi yolu. Peki sağlıklı kilo vermek için ne yapmalı? 

En basit mantıkla, tükettiğinizden daha fazla enerji harcarsanız kilo verirsiniz. Diğer taraftan harcadığınız enerjiden çok daha fazlasını vücudunuza alacak şekilde yemek yiyorsanız da kilo alırsınız. Aldığınız her kilo malesef çeşitli hastalıklara yakalanma riskini de beraber getiriyor.

Sağlıklı kilo vermek için ne yapmalı

Sağlıklı kilo vermek için ne yapmalı

Daha iyi bir görünüm elde etmekten ziyade, uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek için mutlaka fazla kilolarınızdan kurtulmalısınız.

Vücudunuzdaki fazla yağları yakarak kilo vermek üzere diyet ya da egzersiz yaparken aşırıya kaçan davranışlarınız ya da vücudunuzu aşırı zorlayan diyetleri uygulamak gibi sağlıksız seçimler yüzünden genel sağlığınız bozulabilir ve vücudunuz deforme olabilir.

Bunu engellemek ve sağlıklı kilo vermek istiyorum diyorsanız sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlayacak çözümlere yönelmelisiniz.

Kilo vermek için en mantıklı yollardan biri günlük beslenme düzeninizde ve egzersiz alışkanlıklarınızda küçük ama sağlıklı değişiklikler yapmaktır. Sağlıklı kilo vermek için diyet listesi yerine yaşam boyu doğru alışkanlıklar edinilmelidir.

Bu değişiklikler normal yaşantınızı sürdürmenize engel olmamalı, vücudunuzu zorlayıp yıpratmadan kilo vermenizi ve ideal kilonuzu korumanızı sağlamalı.

Sağlıklı kilo vermek için ne yapmalı?

Öğün atlamayın

Sağlıklı kilo vermek için ne yapmalı, öğün atlamak ya da uzun süre aç kalmak hiçbir zaman önerilmeyen bir durumdur. Sağlıklı kilo vermek istiyorum diyorsanız asla öğün atlamayın. Aslında öğün atlayıp daha sonra yemek yediğinizde normal yiyeceğiniz yemek miktarından çok daha fazlasını yersiniz.

Bu da midenizin genişlemesine sebep olur. Bilimsel araştırmalarda bir öğünde çok fazla yemek yendiğinde midenin kapasitesini artırarak genişlediği tespit edilmiştir.

Eğer mideniz bir defa genişlerse ilerki yiyeceğiniz öğünlerde doymak için hep daha fazla yemek yemek zorunda kalırsınız. Büyük mide aynı zamanda daha fazla acıkmak anlamına da geliyor. Az yemek yeyip sağlıklı kilo vermeyi amaçlarken sık sık acıkmak istemezsiniz.

Bu yüzden sağlıklı kilo vermek istiyorum diyorsanız katiyen öğün atlamayın. Aşırı acıkmayı önlemek amacıyla sağlıklı kilo vermek için diyet listesi ana ve ara öğünlerde az kalorili, lif ve su açısından zengin sağlıklı besinlerden oluşmalı.

100 kalorinin altında 10 sağlıklı atıştırmalık

Yanlış diyetler metabolizmanızı yavaşlatabilir

Sağlıklı kilo vermek için ne yapmalı? Birçok insan kilo vermek uğruna vücudunu zorlayan sağlıksız diyetleri uygulamaktan çekinmez. Bu diyetler kısa vadede kilo vermeyi sağlasa da, ne yazıkki uzun dönemde vücuttaki yağ oranını artırır. Israrla bu tür yanlış diyetler uygulandıkça bir kilo alınır bir kilo verilir. Bu döngünün içinde vücut kaçınılmaz olarak yıpranır.

Sürekli olarak kilo verdirip hemen sonrasında tekrar kilo almaya sebep olan diyetler vücut ağırlığını dengede tutmanıza yardımcı olmaz. Diyet yapılmaya devam ettikçe vücut bu durumla baş etmek için metabolizma hızını düşürür. Sağlıklı kilo vermek için diyet listesi böyle durumlarda yanıltıcı olabilir.

Diyet yapmadan kilo vermenin 10 etkili yolu

Çok hızlı bir şekilde kilo verilirse, vücutta yağ ve kas kaybı olur. Kaslar kalori yakarlar ancak yağ dokusu kalori yakmaz. Bu yüzden diyet yapmayı bırakıp tekrar normal beslenme düzenine dönüldüğünde eski kas kütlesi olmadığından metabolizma hızı oldukça düşük olan vücutta daha az kalori yakılır.

Bu durumda verilen kilolar tekrar alınır. Bazı durumlarda diyetle verilen kilodan çok daha fazlası diyet bırakıldığında alınır.

Yanlış diyet uygulamaya bağlı olarak bu şekilde yeme düzeni genel sağlığı da olumsuz etkiler. Sağlıklı kilo vermek için diyet listesi çok dikkatli seçilmelidir. Sürekli kilo alıp vermek çeşitli kalp hastalıklarına davetiye çıkarabilir.

Bu yüzden verilen kiloları tekrar almamak, ideal kiloyu dengede tutmak önemlidir. Tekrar kilo almamak, düşülen kiloda kalmak için haftada yarım ya da bir kilo kadar vermek ideal olacaktır.

Neden ve ne zaman aşırı yediğinizi düşünün

Bazı etkenler kilo almanıza sebep olabilir:

  • gece yemek
  • kalabalık arasında aşırı yemek
 • duygusal olarak aşırı yemek

Eğer gece yemek yeme ya da arkadaşlarınızla birlikteyken farkında olmadan fazla yeme gibi alışkanlıklarınız varsa bunlardan kurtulmak sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlayabilir.

Ya da duygusal durumunuzdaki dalgalanmalar sürekli ihtiyacınızdan fazla yemenizi sağlıyorsa bunun farkında olup ona göre önlem aldığınızda kilo vermeye başlarsınız. Sağlıklı kilo vermek istiyorum diyenler öncelikle kilo alma nedenini tespit etmeli.

Gece acıkınca ne yemeli?

Gün içinde özellikle de çalışırken belki çok fazla abur cubur tüketiyor olabilirsiniz. Kilo almanızı sağlayan tüm bu sağlıksız yeme davranışlarının farkına varmak için kısa bir süre yediklerinizin kaydını tutun.

Sağlıklı kilo vermek istiyorum diyenler bir yemek günlüğü oluşturmalı. Gün içinde hangi vakitlerde ne tür yiyecekler tükettiğinize bakın. Sağlıksız durumları belirleyip ona göre önlem aldığınızda sağlıklı kilo vermeye başladığınızı göreceksiniz.

Sağlıklı yeme çözümleri

Sağlıklı kilo vermek için ne yapmalı, diyet listesi aramak yerine yaşam boyu doğru alışkanlıklar edinmelisiniz. Eğer yeme alışkanlıklarınızda sağlıklı seçimler yaparsanız kolaylıkla kilo verebilir ve ideal kilonuzu koruyabilirsiniz:

  • Vücudunuzu yıpratan sağlıksız diyetlerden kaçının.
  • Tüm besin gruplarından yeteri kadar tüketin. Gün içinde hangi besinleri tükettiğinizi takip edin. Tam tahıllı ürünler, taze sebze ve meyve, süt ürünleri, et, balık ya da tavuk eti tüketin.
  • Lif bakımından zengin ve bol su içerdiğinden yediklerinizin fazlasını sebze ve meyve oluşturmalı. Sağlıklı kilo vermek için diyet listesi bu şekilde olmalı. Bunlar aynı zamanda uzun süre tok kalmanızı sağlar.
  • Aşırı şeker, yağ ya da tuz içeren yiyecekleri tüketmekten kaçının. Aşırı şeker içeren kutu içecekleri içmeyin.
  • Eğer fazla yediğinizi düşünüyorsanız bunu fazla egzersiz yaparak dengelemeye çalışın.
  • Doymuş yağ içeren ürünleri tüketmeyin. Sağlıklı kilo vermek için diyet listesi özellikle doymuş yağ içeren paketlenmiş gıdalar içermemeli.
 • Yapay aromalı şekerli içecekler yerine su tüketmeyi tercih edin.

Sağlıklı kilo vermek için egzersiz yapın

Egzersiz kas kaybını önler. Bundan dolayı kilo verirken egzersiz yaptığınızda kas kaybı yaşamazsınız. Bu durumda metabolizma hızınız düşmez ve kalori yakmaya devam edersiniz. Sağlıklı kilo vermek istiyorum diyorsanız mutlaka düzenli egzersiz yapmalısınız.

Dünyadaki aşırı kilolu ya da obeziteyle savaşan insan sayısı her geçen gün artmakta. Bunun sebebi sağlıksız beslenme olduğu kadar hareketsiz bir yaşam süremekten de kaynaklanmaktadır. Sağlığınız için sporu yaşam stilinizin bir parçası olarak görmelisiniz. Düzenli egzersiz yapmaktan asla vazgeçmeyin. Bu şekilde sağlıklı kilo verir hem de ideal kilonuzu yıllarca koruyabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *