Salmonella Bakterisi, Belirtileri ve Tedavisi

By | 28/05/2017

Hijyen koşullarının uygulanmadığı ve yiyeceklerin uygun koşullarda saklanmadığı yemek yeme yerlerinde sık sık gıda zehirlenmesi şikayetleri görülüyor. Buna sebep olan bakterilerden biri de öldürücü olabilen salmonella bakterisidir. Bu yazımızda salmonella nedir, salmonella belirtileri nelerdir, salmonella tedavisi nasıl olur, kısaca salmonella bakterisi nedir ile alakalı tüm konularından bahsedeceğiz.

Son dönemde özellikle toplu yemek etkinliklerinde çok sık gündeme gelen bir konu gıda zehirlenmesidir. Çeşitli etkinliklerde, hayır işlerinde ya da iş yerleri, okullar gibi yerlerde büyük sofralar kurulmakta ve çok sayıda kişiye yemek verilmektedir.

Salmonella bakterisi belirtileri

Salmonella bakterisi belirtileri

Bu tür yemek organizasyonlarında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur hazırlanacak yemeklerin ilk aşamadan itibaren hijyeninin sağlanmasıdır. Burada yenilen yemekler genellikle büyük kazanlarda pişirilmektedir. Çok büyük miktarda malzeme bir araya getirilerek pişirilen bu yemeklerde hijyen sağlanmazsa sağlık açısından büyük problemler ortaya çıkmaktadır.

Yemeklerin çok önceden hazırlanıp bekletilmesi genellikle probleme neden olmaktadır. Büyük miktarlardaki yemeğin uygun koşullarda saklanması için yeterli soğutucu alanı, kapalı kaplar gibi imkanlar gerekmektedir. Sağlık açısından doğrusu bu tür yemeklerin yemek organizasyonundan hemen önce pişirilip servis edilmesidir.

Yemeklerde kullanılan malzemeler uygun sıcaklıklarda ve hijyenik bir şekilde saklanmalıdır. Özellikle tavuk eti, çeşitli balıklar ve kırmızı et uygun olmayan sıcaklıklarda bekletilirse bu etler kısa sürede bozulabilir ve pişirilip yendiğinde zehirlenmeye yol açabilir. Salmonella bakterisi nedir, ishal, ateş, kusma, baş ağrısı gibi şikayetlerle hastahaneye kaldırılanların zehirlenmesine çoğunlukla salmonella adlı bakteri yol açar.

Salmonella bakterisi nedir?

Salmonella bakterisi nedir, henüz pişmemiş olan çiğ kırmızı ette, çiğ tavuk etinde ve yumurtada bulunabilir. Aynı tezgah üzerinde bulunan çiğ etle temas eden sebze ya da meyvelerde de salmonella bakterisi bulunabilir. Bu sebze ve meyvelerin ya da iyi pişmemiş çiğ etin yenmesiyle salmonella bakterisi insana bulaşır ve zehirlenmeye yol açar.

Salmonellanın çok iyi pişirilmiş et ya da yumurtadan insana geçme ihtimali yoktur. Et ve yumurta iyi pişirildiğinde, yüksek ısıdan dolayı salmonella bakterisi ölür. Bu yüzden özellikle et ürünlerinin çok iyi pişirildiğinden emin olunmalıdır. Mutfaklarda çiğ et ya da çiğ yumurtayla temas eden bölgeler en kısa sürede iyice temizlenmelidir. Bu şekilde salmonella bakterisinin dağılıp bulaşması riskini ortadan kaldırmak mümkün olur.

Hazır yoğurtta gıda katkı maddeleri var mı?

Salmonella belirtileri nelerdir?

Salmonella bakterisi nedir, vücuda alındıktan sonraki 8-72 saat içerisinde kişide ishal, karın ağrısı, yüksek ateş, mide bulantısı, kusma ve baş ağrısı belirtileri görülür. Bu belirtiler 4-7 gün devam edebilir.

Bazı durumlarda salmonella belirtileri çok ağır seyredebilir. Özellikle bebekler, çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde bu risk çok daha yüksektir. Böyle durumlarda malesef karında kramplar, ishal, yüksek ateş, bulantı, kusma, baş ağrısı ve titreme gibi salmonella belirtileri görülür.

Bu tür salmonella belirtileri ortaya çıkmaması için çocuk ve yaşlıların yemeklerinin hijyen koşullarında hazırlanarak iyi pişirilmiş olması, kullanılan sebze ve meyvelerin temizliğinin çok iyi yapılması gerekir.

Salmonella bakterisi bazı durumlarda ölümcül olabilir. Bu yüzden salmonella tedavisi çok önemlidir. Yukarıdaki belirtilerden biri ya da birkaçı görüldüğünde vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekir.

Salmonella bakterisinden korunmak için ne yapmalı?

  • Salmonella bakterisinin bulaşmasını ve salmonella belirtileri görülmesini önlemek için hijyen çok önemli. Yiyecekleri hazırlamadan önce eller mutlaka iyice yıkanmalıdır.
  • Çiğ olan tüm kırmızı et ve özellikle kanatlı hayvan etlerinde salmonella olabilir. Aynı zamanda çiğ yumurtada da salmonella bakterisi olabilir. Önemli olan bu yiyecekleri yüksek ısıda iyice pişirerek bakterinin ölmesini sağlamaktır. Her türlü et ve yumurtayı 72 derecede pişirmeye özen gösterin.
  • Çoğunlukla dışarıda yemek yiyenlerin hijyen koşullarına, pişirmeye ve yemekleri doğru şekilde saklamaya önem veren yerleri tercih etmesi gerekir. Gıda zehirlenmelerinin çoğu dışarıda yenen tavuk eti ve benzeri yiyeceklerden kaynaklanıyor.
  • Kesinlikle çiğ durumda ya da az pişmiş kırmızı et, tavuk eti ya da yumurta yemeyin. Pastorize edilmemiş süt ve bu süt kullanılarak hazırlanmış ürünleri tüketmeyin.
  • Buzdolabında et ürünleri ve sebze, meyve türevi yiyecekleri birbiri ile temas etmeyecek şekilde saklayın. Bu yiyeceklerin dışarıya suyu akıp akmadığını mutlaka kontrol edin.
  • Kanatlı hayvan eti ve kırmızı et için diğer yiyeceklerden ayrı bir kesme tahtası ve bıçağı kullanın. Bu kesme tahtası ve bıçakla başka işlem yapmayın. İşiniz bittikten sonra sıcak su ve deterjanla iyice temizleyin. Sebzeler için ayrı birer tahta ve bıçak kullanın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *