Şekerin Zararları Hakkında 7 Şaşırtıcı Gerçek

By | 16/12/2016

Günümüzün modern beslenme düzeninde en zararlı malzeme yiyeceklere üretim aşamasında sonradan katılan eklenti şekerdir. Şeker bağımlılığı yüzünden aşırı tüketilen şekerli gıdaların metabolizma üzerinde olumsuz etkileri bulunur.

Bununla birlikte eklenti şeker sağlığa olumsuz etki ederek pek çok farklı hastalık riskini de artırmaktadır. Bu yüzden şekerin zararlarının farkında olunarak aşırı şeker tüketiminin önüne geçilmelidir.

Şekerin zararları

Şekerin zararları

Çocukluk çağından bu yana herkes çeşitli şekerlemeler, çikolata ve diğer şekerli paketlenmiş gıdalar, kek, kurabiye, dondurma gibi fazla miktarda şeker içeren hamur işleri, sütlü ve şerbetli tatlılar ve reçel çeşitleri gibi yiyecekleri tüketmiştir.

Ayrıca her geçen gün de bu tür aşırı şekerli gıdalar oldukça fazla oranda tüketmeye devam ediliyor. Bu açıdan bakıldığında şekerli gıda tüketmek günlük beslenme düzenine yerleşmiş ve çıkarılması zor bir alışkanlık gibi görünebilir. Şekerin beyin üzerindeki bağımlılık yapıcı etkisini de yabana atmamak gerekir.

Şeker bağımlılığı siz farkında olmassanızda vücudunuzu ele geçirmiş olabilir.

Böyle bir durumda şekerden vazgeçmek ilk etapta zor görünebilir.

Aşağıdaki yazıda şekerle ilgili 7 adet rahatsız edici gerçek ve şeker tüketmekten neden kaçınılması gerektiği ile ilgili sebepler bulacaksınız.

Şekerin zararları

1. Eklenti şeker hiçbir temel besin maddesi içermez ve diş sağlığı için zararlıdır.

Bu yazılanları belki de daha önce milyon kez duymuşsunuzdur… Fakat tekrarlamaya değer.

Sükroz ve yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi eklenti şekerler yüksek miktarda kalori içermelerinin yanında lüzumlu hiçbir temel besin maddesini barındırmazlar. Bu yüzden bunlar boş kaloriler olarak da anılırlar. İçeriklerinde protein, sağlıklı yağ, vitamin ya da mineral yoktur. Sadece kalori kaynağıdırlar.

Eğer günlük alınması gereken kalorinin %10-20 aralığında bir kısmı ya da daha fazlası bu tür şekerlerden sağlanırsa bu durum büyük bir problemdir ve besin eksikliğine yol açar.

Şeker aynı zamanda diş sağlığı için de zararlıdır. Çünkü şeker kalıntıları ağızda kötü bakterilerin çoğalmasına sebep olur. Dişleri korumak için şekerli abur cubur tüketimine son vermek gerekir. Ayrıca şekerli gıdalar tüketildikten sonra dişler fırçalanmalı ya da hiç olmazsa ağız suyla iyice çalkalanmalıdır.

Güzel bir gülüş için 5 altın kural

2. Eklenti şekerde yüksek oranda fruktoz bulunur.

Şekerin neden insan sağlığı için bu denli zararlı olduğunu anlamak için önce şekerin hangi maddeden meydana geldiğini anlamak gerekir. Şeker sindirim işleminin hemen ardından kan dolaşımına katılmadan önce iki basit şekere ayrıştırılır. Bunlar glukoz ve fruktozdur.

Glukoz her bir yaşayan hücre içerisinde bulunur ve eğer beslenme ile dışarıdan alınamazsa vücut glukozu kendi üretir.

Fruktoz ise farklıdır. İnsan vücudunda üretilmez ve insan vücudu hiçbir şekilde fizyolojik olarak fruktoza ihtiyaç duymaz. Fruktoz besin yoluyla vücuda alındıktan sonra karaciğer tarafından metabolize edilir.

Az miktarda fruktoz tüketmenin fazla zararı yoktur ve bu fruktoz karaciğerde ihtiyaç anında kullanılmak üzere glikojene dönüştürülür. Ancak karaciğer glikojen doluyken çok fazla miktarda fruktoz tüketilirse malesef bu fazlalık yağa dönüştürülür.

Sürekli olarak fazla miktarda şeker tüketimi sonucu karaciğere aşırı yüklenilmiş olur ve karaciğer yağlanması gibi şekerin zararlarından kaynaklanan ciddi sağlık sorunları ortaya çıkar. Karaciğer yağlanmasının önüne geçmek için eğer şeker bağımlılığınız varsa bunun farkında olarak hiç vakit kaybetmeden şeker tüketiminde kısıntıya gitmelisiniz.

Karaciğer yağlanması belirtileri

3. Şeker metabolik sendrom ve diabete yol açan insülin direncine sebep olabilir

İnsülin vücutta önemli bir hormondur. Glukozun kan akışından hücrelere girişini ve hücrelerde yağ yerine glukoz yakılmasını sağlar. Kanda çok fazla insülin hormonu olması toksik etki gösterir ve bu körlük, diabet gibi olumsuz sonuçlar getirir. Hücreler insülini etkin olarak kullanamaz.

İnsülin direnci metabolik sendrom, obezite, kalp-damar hastalıkları, diabet gibi şekerin zararlarından kaynaklanan ciddi hastalıklara yol açar.

Kan şekeri neden düşer?

4. Şeker kansere yol açar

Kanser hücrelerin kontrolsüz bir şekilde gelişmesi ve çoğalması olarak nitelendirilen ve dünyadaki en yaygın ölüm sebeplerinden biri olarak bilinen bir hastalıktır. İnsülin hormonu bu çoğalmayı düzenleyen hormonlardan biridir. Bundan dolayı bilim adamları insülin hormonundaki sürekli artışın kanser oluşumuna katkısı olduğunu düşünmektedir.

Yapılan pek çok çalışmada da çok fazla miktarda şeker tüketen insanların yüksek kanser riski altında olduğunu gösterilmiştir. Bu yüzden şekerin zararlarının sadece vücudun aşırı yağlanması ve kilo artışı olmadığının bilinmesi gerekir.

Yıllar boyu vücut sağlığını korumak ve kanser gibi çok ciddi hastalık risklerini minimum seviyede tutmak için şeker bağımlılığından kurtulmak ve karbonhidrat tüketimini en aza indirmek gerekir.

Kanserde erken teşhis belirtileri

5. Şeker beyin ve hormonlar üzerinde etkilidir

Üretilen tüm kaloriler eşit değildir. Farklı yiyeceklerin beyin ve hormonlar üzerinde farklı etkileri bulunur. Araştırmalar fruktozun tokluk üzerinde glukozla aynı etkisi bulunmadığnı göstermiştir.

Fruktoz ağırlıklı beslenen kişilerin beyinlerinlerinin doyum noktalarında daha az aktivite olur ve açlık hormonu olarak bilinen grelinde glukozun yaptığı etkinin tersine çok az azalma görülür. Yani fruktoz doygunluk hissi yaşatmaz. Bu yüzden daha fazla yeme ve daha fazla kalori alımına sebep olur.

İştahı kontrol etmenin yolları

6. Şeker yüksek oranda dopamin salgısına sebep olduğundan bağımlılık yapıcıdır

Şekerin zararlarından biri de pek çok insan üzerinde bağımlılık yapıcı etkiye sahip olmasıdır. Birçok bağımlılık yapıcı maddeyle benzer şekilde şeker de beynin merkezinde oldukça fazla miktarda dopamin salgısına sebep olur.

Şekerin insan vücudu üzerinde ciddi zararlara yol açması ve ölümcül hastalık risklerini artırmasından dolayı şeker bağımlılığı ciddi bir sorundur. Her şeyden önce kişi şeker bağımlılığına sahip olduğunun farkında olması gerekir. Ancak bu şekilde şeker tüketimine karşı önlem alıp şekerin zararlarından vücudunu koruyabilir.

Düşük karbonhidratlı meyveler listesi

7. Şeker hem çocuklarda hem de yetişkinlerde obezite sebebidir

Şekerin beyin ve hormonlar üzerindeki etkisi malesef vücutta aşırı yağlanmayla sonuçlanır. Şeker doygunluk hissini azaltır ve bağımlılık yapıcı etkiye sahiptir. Bu ikisi birleştiğinde ise insanlar şeker tüketiminde kontrolü kaybeder. Doğal olarak aşırı şeker tüketen kişiler kilolu ya da obez olur. Bu tüm yaş gruplarındaki insanlar için geçerlidir.

Kilo vermek ve obeziteden kurtulmak için atılması gereken ilk adım şeker tüketimini azaltmaktır. Şeker tüketimini kısarak protein, vitamin ve mineral oranı yüksek besinleri tüketmek hem genel sağlıkta iyileşmeye hem de fazla yağları yakarak kilo vermeye yardım edecektir.

Düşük karbonhidrat diyeti nedir?

Sağlıklı ve uzun bir yaşam için şekerin zararları her yönüyle bilinmeli ve ona göre beslenilmelidir.

One thought on “Şekerin Zararları Hakkında 7 Şaşırtıcı Gerçek

  1. Nurgül Aykan

    Eskiden ekmeğe şeker serpip yerdik :S

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *