Sigara Bağımlılığının 3 Nedeni

By | 05/08/2016

Nikotin vücudunuza ne kadar zarar verse de, güçlü etkileri ondan vazgeçmenizi oldukça zor kılıyor. Bu yazıda sigara bağımlılığı nedir, nikotinin bağımlılık yapmak üzere vücudunuzda nasıl çalıştığını ve sigara bağımlılığının üstesiden gelmenin yollarını bulacaksınız.

Sigara içmek, sigaranın zararlarına rağmen her şekilde bağımlılığa sebep oluyor bunda hiçbir şüphe yok. Sigara bağımlılığının bir numaralı sebebi sigaranın nikotin içermesi. Her bir sigarada markası ya da çeşidi ne olursa olsun, mentollü ya da düşük katranlı olan light sigaralardan olabilir farketmez 1 miligram kadar nikotin bulunur.

Sigara bağımlılığının 3 nedeni

Sigara bağımlılığının 3 nedeni

Bir tane sigara içtiğinizde nikotin akciğerlerinize giriş yapar. Bu dakikadan itibaren de sigara bağımlılığının birincil sebebi olan nikotin hızlı bir şekilde kan dolaşımına karışır. Sadece sekiz saniye içinde nikotin beyne ulaşır. Bir ilacın vücudunuza girerek bağımlılık yapması için birçok yol vardır. Sigara dumanını solumak en hızlı yollardan biridir. Sigaranın içerdiği kimyasal maddeler çok hızlı bir şekilde sisteminize girer ve sigaranın zararları üzerinizde etki etmeye başlar.

Sigara bağımlılığının 3 nedeni

Sigara içen kişileri nikotin maddesi hem fizyolojik, hem psikolojik hem de sosyal olarak etkiler. Bu da nikotin bağımlılığına ivme veren güçlü bir etkendir. Bu durum sigara bağımlılığından kurtulmayı zor bir hale getirir.

Sigarayı bıraktıktan sonra nikotin isteğiyle baş etme

Nikotinin fizyolojik etkileri

Nikotin bir defa beyninize ulaştığında adrenalin salgılanmasına yol açar. Adrenalin salgısının artışı aşağıdaki etkilere sebep olur:

  • Kalp atış hızı artar
  • Kan basıncı yükselir
  • Nabız hızlanır
  • Kan damarları daralır
  • Beyindeki elektriksel aktivitede değişmeler olur

İçilen sigaradaki nikotinin etkisiyle salgılanan adrenalinin vücutta yol açtığı bu etkiler sonucu sık sık öksürme, baş ağrıları, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi hiç de hoş olmayan durumlar görülür. Sigara içilmeye devam edildikçe vücut bu durumları tolere etmeye başlar ve kişi zamanla bu etkilerin farkında olmamaya başlar. Ancak sigara bağımlılığı sonucu sigaranın zararları vücutta tek tek hastalık olarak ortaya çıkar.

Sigaranın beyne zararları

Nikotinin psikolojik etkileri

Nikotin nöronların aşırı dopamin salgılamasına sebep olur. Dopamin salgısının etkisi ile rahatlama ve keyifli olma hissi baş gösterir. Bu hoş hisler çok uzun sürmez. Bir süre sonra rahatsızlık durumu ortaya çıkar ve sigara içme isteği oluşur. Tekrar aynı şekilde hissetmek için mecburen sigara içilir ve bu döngü bu şekilde devam eder.

Sigara bağımlılığında ne kadar sigara içilirse vücut nikotine o kadar alışır. Bir süre sonra aynı rahatlama ve keyif hislerini hissetmek için daha fazla sigara içilmeye ihtiyaç duyulur. Bu şekilde, nikotin bağımlılığı sebebiyle günde bir paket içilen sigara sadece kısa bir süre sonra altı pakete kadar çıkabilir. Bu da sigaranın zararları ile hastalık risklerini artırmak ve sağlığı tehlikeye atmak anlamına gelir.

Nikotinin sosyal etkileri

Bazı sigara bağımlılarının sigarayı satın almadan başlayıp, sigarayı yakma ve onu keyifle içmeye varan, kendilerine ayrıca hoşnutluk veren ritüelleri bulunur. Sigara içilen zaman, sigara içilen ortam, birlikte sigara içilen kişiler ya da sigaranın yanında yenilip içilenler sigara bağımlılığını destekler. Nikotin bağımlılığının yanında sosyal bağımlılık da başlar. Bu da sigaraya duyulan arzuyu daha kuvvetli hale getirir.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre henüz sigara içmeye başlayan insanların yarısından fazlasının onsekiz yaşın altında olduğunu tespit etmiştir. Bu durum sigaranın sosyal etkilerinden biridir. Kendini sigara ile öne çıkarma, başkaldırı, bağımsızlık duygularını sigarayla kuvvetlendirme isteğinden kaynaklanmaktadır. Malesef sosyal etkilerle sigaraya başlayanlar nikotin bağımlılığı sebebiyle uzun bir dönem boyunca sigara içmeye devam ediyorlar.

Sigara bağımlılığından kurtulmanın yolları

Kuvvetli etkileri bulunan nikotin bağımlılığını kırmak kolay değildir fakat imkansız da değildir. İlk denemenizde başarısızlığa uğradıysanız bunun sizi yıldırmasına izin vermeyin. Belki sigara bağımlılığından kurtulmak birkaç denemede olacak fakat bunun için vazgeçmemeniz gerekiyor. Herşeyden önce bunun zorlu bir süreç olduğunun farkında olun ve cesaretinizin kırılmasına asla izin vermeyin.

İşte sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak ipuçları:

  • Sigarayı bırakma tarihinizi belirleyin: Sigarayı bırakmak ve nikotin bağımlılığından kurtulmak için bir tarih belirlemek hedefinizi gerçeğe sandığınızdan daha çok yaklaştırır. Belirleyeceğiniz tarih gelecekte çok uzak bir zaman olmamalı. Yalnızca kendinize sigarayı bırakma hazırlığı yapmak için biraz süre ayırın ve bu süreden sonra çok geç olmayacak şekilde bir sigarayı bırakma tarihi belirleyin. Belirlediğiniz tarihe sadık kalın. Daha önceden belirlediğiniz sigarayı bırakma tarihini asla değiştirmeyin. Sürekli türlü bahanelerle sigarayı bağımlılığından kurtulmayı ertelemek kararlılığınızı, motivasyonunuzu zayıflatır. Belirlediğiniz tarihten şaşmayın ve size destek olmaları için ailenize ve arkadaşlarınıza sigarayı bırakma tarihinizi ilan edin.
  • Bir destek grubuna katılın: Sigara bağımlılığından kurtulma yolunda ne kadar fazla destek görürseniz başarılı olma şansınız o kadar artar. Bu yüzden işinizi kolaylaştırmak için tıpkı sizin gibi sigarayı bırakmaya karar vermiş ve bu konuda çaba gösteren kişilerle bir araya gelin. Onlarla deneyimlerinizi paylaşarak birbirinize destek olun. Bu aktivite motivasyonunuzu artıracak, sigarayı bırakma sürecinde enerjinizin düşmesini, moralinizin bozulmasını engelleyecektir.
  • Sigarasız ortamlarda bulunun: Sigara yasağının iyice yaygınlaştığı şu günlerde bu maddeyi uygulamak oldukça kolay. Restoranlar, mağazalar, tiyatrolar, sinema salonları gibi pek çok ortamda sigara içme yasağı var. Sigarasız ortamlarda ve tercihen sigara içmeyen arkadaşlarınızla vakit geçirmek sigarayı bırakma sürecini daha rahat geçirmenizi sağlayacaktır. Bununla birlikte ortamda sigara içen kişi ya da sigara dumanı, kokusu olmadığından sigara daha az aklınıza gelecek. Sigara içilmeyen ortamları tercih ederek sigara içme isteğinizin tetiklenmesine engel olacaksınız.
  • Sigara yakmanızı sağlayacak aktivitelerden kaçının: Genelde sabah çayınızla birlikte sigara mı içersiniz? O halde artık sabahları kahve ya da taze sıkılmış portakal suyuyla güne başlayın. Bu şekilde sigara içme arzunuzu kısıtlamış olacaksınız. Gün içinde arkadaşlarınızla sigara içerek ve sohbet ederek verdiğiniz molaların yerine sigara içmeden açık havada kısa yürüyüşler yapmayı deneyin. Hem daha fazla oksijen alacak, hem de hareket ederek kan dolaşımınıza katkıda bulunacaksınız. Sigara bağımlılığından kurtulmak için her türlü sigara içme rutinini hayatınızdan çıkararak yerlerine daha eğlenceli, sağlıklı, farklı, sıkılmayacağınız alternatifler bulun. Sigarayla ilgili herşeyi hayatınızdan çıkarın.

Sigara bağımlılığı ve bağımlılık tedavilerine ilişkin daha detaylı bilgiyi aşağıdaki bağlantıdan edinebilirsiniz:

Sigara bağımlılığı

One thought on “Sigara Bağımlılığının 3 Nedeni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *