Sigara Cilde Nasıl Zarar Verir?

By | 26/03/2015

Sigara cilde nasıl zarar verir, sigara içenlerin yüzünde belirgin etkiler nelerdir? Sigara içenlerin teni koyulaşır mı, sigaranın zararlarından kaynaklanan bir sararma olur mu? Sigara içenlerde hangi cilt hastalıkları görülür?

Birçok insan sigaranın sağlıklarına büyük zararlar verdiğini bilir. Sigara içmek kanser riskinizi artırır, hamilelik sırasında problemlere yol açar, kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi artırır.

Fakat siz henüz bu felaket niteliğindeki hastalıklarla karşılaşmamışken, sigara zaten üzerinizde bir iz bırakmış durumda. Aynaya her baktığınızda sigaranın üzerinizde bıraktığı izi görebilirsiniz.

Sigara cilde nasıl zarar verir

Sigara cilde nasıl zarar verir

Sigaradan içinize çektiğiniz her nefes cildinize geri dönüşü olmayan zararlar verir. Bu kötü alışkanlık erken oluşan kırışıklıklara yol açar ve cildinizin yaşlanmasını hızlandırır. Sigara içerek geçirilen 10 yılın sonunda sigaranın yüzünüzde bıraktığı etkileri çok daha net görebilirsiniz.

Sigaranın cilde zararları

Sigara cildinizin dış katmanlarındaki damarları daraltarak kırışıklıklara sebep olur. Damarların daralması sonucu cildinize gelen kan miktarında azalma olur, bu yüzden oksijen ve diğer yapı maddelerinden cildinize daha az taşınır.

Sigara içmek cildinizdeki kolojen ve elastin gibi liflerin zarar görmesine yol açar. Bunun sonucunda cildiniz elastikiyetini kaybeder.

Aynı zamanda, bilimsel araştırmalarda tütün dumanının fototoksik olduğuna ilişkin sonuçlara varılmıştır. Ultraviyole ışınları altında sigara dumanı daha zehirli olmaktadır. Güneş ışığı altındayken, hem ultraviyole ışınları hem de sigara dumanına maruz kalan cilt hücreleri daha büyük zarar görmektedir.

Fiziksel görünümdeki değişiklikler

İnsanlar yaşlandıkça ciltleri de yaşlanır. Yaşlanma süreci birçok çevresel faktörden etkilenir. Güneş ışığına maruz kalmak erken yaşlanmaya yol açan en önemli faktörlerden biridir. Buna karşın az bilinen bir gerçek olarak, sigara içmek aynı zamanda erken cilt yaşlanmasının en önemli sebeplerinden biridir.

Sigara içmenin bir insanın cildini güneş ışığına maruz kalmaktan daha fazla yaşlandırdığını gösteren birçok araştıma bulunmaktadır. Araştırmalara göre sigara dumanı ve güneş ışığına aynı anda maruz kalmak cilt için çok daha fazla tehlikeli. Sigara içen kadınlar, sigara içen erkeklere göre daha fazla risk taşımaktadır.

Daha ayrıntılı bilgi için : Sigaranın dış görünüşe 7 etkisi yazımıza göz atabilirsiniz. 

Kırışıklıklar

Erken yaşta ortaya çıkan kırışıklıkların en büyük nedeni bilimsel araştırmalara göre sigara içmek. Bir araştırmada sigara içen ve sigara içmeyen aynı yaştaki kişilerin fotoğrafları üzerinde yapılan yaş tahminleri karşılaştırılmış.

Yapılan araştırmanın sonucunda sigara içen kişiler için ortalama 2.7 yaş daha yaşlı olduğu yönünde tahmin yapılırken, sigara içmeyenlerin ortalama tahmin yaşı ortalama 0.7 yaş daha genç çıkmış. Başka bir araştırmaya göre günde 20 sigaradan fazla içmenin 10 yaş daha yaşlı görünmeye sebep olduğu ortaya çıkmış.

Kolajen nedir?

Geç iyileşen yaralar

Sigara içmek cildin yeniden üretim ve onarım kabiliyetini azaltmaktadır. Bu etki sigara içen insanların cildindeki yaraların geç iyileşmesine sebep olmaktadır.

Sigaranın zararlı içeriklerinden biri olan nikotin kan damarlarının daralmasına yol açmaktadır. Daralan kan damarlarından cilde daha az oksijen ve besleyici yapıtaşları taşınır. Bunun sonucunda cildin kendini onarıp iyileşmesi gecikir.

Benzer şekilde, sigaranın diğer bir zehirli bileşeni olan karbonmonoksit vücuttaki kanla beraber taşınan oksijen miktarını azaltır. Zarar görmüş hücrelerin iyileşmesi için oksijene ihtiyaç vardır. Oksijen azlığı geç iyileşmeye sebep olur.

Ağız yarasına ne iyi gelir?

Cilt kanseri

Güneş ışığına maruz kalmak cilt kanserine yakalanmanın başlıca risk faktörlerinden biridir. Özellikle son yıllarda güneş ışınları cilt için çok daha tehlikeli hale gelmiştir. Sigara içmek de cilt kanseri için büyük risk oluşturmaktadır.

Sigaranın içinde bulunan çok sayıdaki zehirli kimyasal madde vücuda girdikten sonra toksin adı verilen zararlı bileşiklere dönüşür.

Bu toksinler tüm iç organlara yerleşip orada birikerek pek çok ciddi hastalığa sebep olur. Aynı durum cilt için de geçerlidir. Toksinler cildi de olumsuz etkiler ve cilt kanseri gibi hastalık risklerini en yüksek düzeyde artırır. Bununla birlikte cilt kanseri, sigara içen hastalarda daha ağır geçmektedir.

Sigara içenlerde dudak ve ağızda görülen kanser türlerine de daha sık rastlanmaktadır. Ayrıca sigara ağız içinde kapanmayan yaralara sebep olmaktadır.

Sigaranın cilde zararları

Sedef hastalığı

Sigara bağışıklık sistemini baskılamakta ve vücudun hastalıklara karşı güçsüz olmasını sağlamaktadır. Bundan dolayı sigara içenlerin vücudunda büyük çıbanlar, egzama, sedef, lupus gibi cilt hastalıkları sıklıkla görülmektedir. İçilen sigara sayısının fazlalığına göre bu hastalıkların tedavi süreci daha zor ve yavaş geçmektedir.

Tüm bu kötü etkilerinin yanında sigara içenlerde cilt rengi soluk, grimsi bir renk almakta ve yüz üzerinde ve dudak çevresindeki çizgiler daha derin olmaktadır.

Sigara bırakıldığında vücuttaki ilk etkilerinden biri damarlardaki daralmanın ortadan kalkmasıdır. Sigara içilmediği takdirde genişleyen damarlardan daha fazla kan akışı olur, kandolaşımı artar ve daha iyi beslenen cildin rengi düzelir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *