Sigara İçenler için Sağlıklı Kalma Önerileri

By | 09/06/2015

Sigara tüm zararlı etkilerine rağmen hala çok fazla kişi tarafından kullanılmakta. Sigaranın zararlarını bilmekle beraber bu kötü alışkanlıktan şimdilik kurtulmayı başaramamış olabilirsiniz.

Fakat günlük yaşamınızda, daha sağlıklı seçenekleri değerlendirip vücudunuzun gördüğü zararı azaltacak yararlı alışkanlıklar edinebilirsiniz.

Sigara içenler için sağlıklı beslenme önerileri

Nikotin alımının son derece zararlı yan etkilerine karşı sağlıklı bir beslenme rejiminin öneminin farkında olmanız gerekir. Besin takviyelerinin yanında, dengeli bir beslenme düzeni, sigaranın verdiği zararlardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Karaciğer pek çok işlevinin yanında vücudu toksinlerden arındırarak doğal detoks yapar. Uzun vadede sağlıklı kalmanızda karaciğerinizin işlevlerini tam olarak yerine getirmesinin rolü büyüktür. Bundan dolayı karaciğerin koruması gerekir.

Sigara içenler için sağlıklı bir diyet yeşil yapraklı sebzeler, taze-mevsimlik meyveler ve tam tahıllı besinleri içermelidir. Sindirimi yormayacak bir diyet tercih edilmelidir.

Karaciğer pek çok işlevinin yanında vücudu toksinlerden arındırarak doğal detoks yapar. Uzun vadede sağlıklı kalmanızda karaciğerinizin işlevlerini tam olarak yerine getirmesinin rolü büyüktür. Bundan dolayı karaciğerin koruması gerekir.

Abur cubur diye adlandırılan sağlıksız atıştırmalıklardan ve işlenmiş gıdalardan uzak durulması gerekir.

Sigaranın zararlı etkilerini azaltan besinler

Antioksidanlarla zenginleştirilmiş B, E ve C vitaminleri sigaranın zararlı etkilerini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bu besinler ciğerlerin zarar görmesini sağlayan kötü etkilerle savaşmaktadır.

Bu vitamiminleri yediklerinize ek olarak ayrıca alabilirsiniz fakat en iyi yol doğal kaynaklardan yani yediklerinizden almanızdır.

Sigaranın zararlı etkilerini en aza indirmek için günlük beslenme düzeninizde limon, kivi, portakal, mandalina, kuşburnu, domates, kayısı, havuçla birlikte ıspanak, lahana gibi yeşil yapraklı sebzelere sıklıkla yer verin.

kahve-ve-sigaraSigara ile birlikte tükettiğiniz kafeinli içecekler bağımlılığınızı artırdığından kafein tüketimini minimize etmeniz sağlığınız açısından önemli.


Ayrıca kafein ve sigara birlikte alındığında beyindeki damarların daralmasına yol açmaktadır.

Sigara içenler için detoks önerileri

Bu besinleri tüketmenin en iyi yolu az yağlı ve besin değerini koruması bakımından az pişmiş olarak tüketmektir.

Vücudunuz bolca aldığınız vitamin ve minerallerle şifa bulurken, çok fazla şeker ve rafine nişasta içeren gıdalardan kaçınarak kan şekerinizin kontrol altında kalmasına yardım edebilirsiniz. Ekmek ve makarna gibi ürünleri tüketirken tam tahıllı ve işlenmemiş olanları tercih etmelisiniz.

Sigara ile birlikte tükettiğiniz kafeinli içecekler bağımlılığınızı artırdığından kafein tüketimini minimize etmeniz sağlığınız açısından önemli. Ayrıca kafein ve sigara birlikte alındığında beyindeki damarların daralmasına yol açmaktadır.

Alternatif bir seçenek olarak etkili ve sağlıklı olan yeşil çayı tüketebilirsiniz.

Sigaraya rağmen sağlıklı kalmak

  • Dengeli ve sağlıklı beslenme sigara içmenize rağmen sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.
  • Şeker alımını kısıtlayarak, rafine nişasta ve işlenmiş gıdalardan uzak bir diyet uygulayarak aslında sağlığınız için sigaradan vazgeçme durumunuzu da yavaş yavaş düşünmeye başlayabilirsiniz.
Sigaraya rağmen sağlıklı kalma şansınızı artırmak istiyorsanız, minimum düzeyde işlenmiş, az pişmiş yada çiğ gıdalara ağırlık vermeniz sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak, kansere yakalanma riskinizi azaltacaktır.
  • Sigaranın kanser olma ihtimalinizi artırdığını düşünerek buna karşı sağlıklı bir diyet ve egzersizi ihmal etmediğiz sağlıklı bir yaşam biçimini benimseyebilirsiniz.
  • Bitki bazlı bir diyet uygulamalısınız.
  • Minimum düzeyde işlenmiş, az pişmiş yada çiğ gıdalara ağırlık vermeniz sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak, kansere yakalanma riskinizi azaltacaktır.
  • Sigara içenler için sağlık önerileriHerşeyden önce, nikotinin sayısız zararları ve vücudunuza verdiği hasarı düşünerek sigarayı bırakma sürecine girmeyi düşünmeniz gerekir. Siz sigara içmeye devam ettikçe sigara vücudunuza daha fazla zarar verecektir. Bu yüzden bu kötü alışkanlığı ne kadar erken bırakırsanız vücudunuz da o kadar erken kendini toparlamaya başlar.
Sıkı ve düzenli bir egzersiz rutini zayıflamış kalbinizi güçlendirir. Sigara yüzünden daralan arterleri genişletir ve vücudunuzun her bölgesine kan dolaşımını artırır.
  • Sıkı ve düzenli bir egzersiz rutini zayıflamış kalbinizi güçlendirir. Sigara yüzünden daralan arterleri genişletir ve vücudunuzun her bölgesine kan dolaşımını artırır.
  • Egzersiz yapmak aynı zamanda akciğer kanserine yakalanma riskinizi de azaltır.
  • Alabildiğiniz kadar sık derin nefesler alın. Derin nefesler ciğerlerinizin havayla dolarak genişlemesini sağlar. Bu şekilde her derin nefeste vücudunuza çok yüksek miktarda oksijen girişi olur.

Sağlıklı Beslenmek Önemli

Vücudunuz sigaranın verdiği zararı tamir etmek için çok fazla miktarda protein ve enerjiye ihtiyaç duyar. Sigara içenlerde genel olarak C ve E vitamini, çinko, kalsiyum, folik asit ve omega-3 gibi hayati derecede önemli besin maddeleri çok düşük miktarlarda bulunur.

Bu besin maddelerinden yeteri kadar aldığınızdan emin olun. Taze meyve ve sebze tüketmeye özen gösterin. Konserve ve işlenmiş ürünlerden uzak durun.

Sigara içerisindeki nikotin maddesi ve diğer zararlı kimyasal maddelerle birlikte vücudunuzdaki damar yapısını bozmakta, kan dolaşımını olumsuz etkilemekte ve enfeksiyon yaratmaktadır.

Ayrıca sigara içen kişilerde özellikle C vitamini ve diğer tüm mineral ve vitaminlere olan ihtiyaç daha fazla olduğundan yeterli ve dengeli beslenemeyen kişilerde vücut yapısı bozulmakta ve çeşitli sağlık problemleri ortaya çıkmaktadır.

Vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin, mineral, protein gibi önemli maddeleri yeterli ve dengeli oranda alabilmek amacıyla bir beslenme danışmanıyla çalışabilirsiniz.

Açlığınızı bastırmak yada ara öğün olarak abur cubur yemekten kaçının. Bu tür yiyecekler ihtiyacınız olan önemli besin maddelerini sağlamaz.

Bunun yerine ara öğünlerde yada atıştırmalık olarak fındık, fıstık, badem, leblebi gibi kuruyemişler, kuru veya taze meyveler, çiğ sebzelerden oluşan bir salata tabağı, bir porsiyon yoğurt gibi besin değeri açısından zengin ve sağlıklı yiyecekleri tüketebilirsiniz.

Bütün bunlara ek olarak, bir beslenme danışmanıyla çalışabilirsiniz. Sigara içerisindeki nikotin maddesi ve diğer zararlı kimyasal maddelerle birlikte vücudunuzdaki damar yapısını bozmakta, kan dolaşımını olumsuz etkilemekte ve enfeksiyon yaratmaktadır.

Bununla birlikte sigara içen kişilerde özellikle C vitamini ve diğer tüm mineral ve vitaminlere olan ihtiyaç daha fazla olduğundan yeterli ve dengeli beslenemeyen kişilerde vücut yapısı bozulmakta ve çeşitli sağlık problemleri ortaya çıkmaktadır.

Vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin, mineral, protein ve benzeri önemli maddeleri yeterli ve dengeli oranlarda alabilmek amacıyla bir beslenme danışmanıyla çalışabilirsiniz. Beslenme danışmanının tavsiyelerine uyarak sigaranın vücudunuzda yarattığı hasarı en aza indirmeniz mümkün olacaktır.

Her gün belli bir zaman dilimini yürüyüş yapmaya ayırarak hem sağlıklı kalabilir, hem de sigara bağımlılığınızdan kurtulmaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Her gün yürümenin 10 faydası

Günlük yapılan yürüyüşler sadece sigara içenler için değil herkes için sağlıklı kalmak açısından önemli. Her gün yapacağınız yürüyüşlerde ciğerlerinizi bol bol temiz havayla doldurabilirsiniz. Düzenli yürüyüş aynı zamanda sigaranın zarar verdiği kan dolaşımınıza da iyi gelecektir.

Buna ek olarak, düzenli yapılan yürüyüşün en önemli faydası zihninizi boşaltmanıza yardımcı olmasıdır. Yürüyüşün fiziksel sağlığınıza olan yararları saymakla bitmez. Ancak yürüyüş yapmak mental sağlığınıza da iyi gelir. Stresinizi azaltır. Bunun neticesinde sigara içme isteğinizde de azalma olur.

Her gün belli bir zaman dilimini yürüyüş yapmaya ayırarak hem sağlıklı kalabilir, hem de sigara bağımlılığınızdan kurtulmaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak gün içerisinde yeteri kadar su içmeye özen göstermelisiniz. Sigara içmek daha çok bir alışkanlık işidir.

Düzenli olarak sigara içtiğiniz yerlerde daha az bulunmaya çalışarak, sigara içme zamanlarınızı geciktirirerek bu kötü alışkanlığı kırmaya çalışın. Ellerinizi ve aklınızı daima çeşitli işlerle, hobilerle meşgul edin.

One thought on “Sigara İçenler için Sağlıklı Kalma Önerileri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *