Sigara ve Kalp Damar Hastalıkları

By | 28/07/2015

Sigara ve kalp krizi arasında bir bağlantı var mıdır? Birçok insan sigara içmeyle solunum rahatsızlıkları ve akciğer kanserinin doğrudan bağlantısı olduğunu düşünür. Fakat sigara içmenin kadınlarda ve erkeklerde kalp damar hastalıklarına yol açtığını biliyor muydunuz?

Kalp rahatsızlığından kaynaklanan ölümlerin önemli bir kısmı sigara içmekten kaynaklanmaktadır. Bunun sebebi sigara içmenin kalp krizi geçirmedeki başlıca etken olmasıdır.

Sigara ve kalp damar hastalıkları

Sigara ve kalp damar hastalıkları

Sigara içen bir kişinin kalp krizi geçirme riski, sigara içmeyen bir kişiden çok daha fazladır. Sigara içilmeye devam ettikçe bu risk artmaya devam eder.

Günde bir paket kadar sigara içen bir kişinin kalp krizi geçirme riski, hiç sigara içmeyen bir kişiye göre iki kat daha fazladır. Doğum kontrol hapı kullanan ve aynı zamanda sigara içen kadınlarda kalp krizi geçirme, inme ve kan pıhtılaşması riski kat kat daha fazladır.

Sigara yalnız sigara içenlerin sağlıklarına zarar vermez, aynı zamanda sigara içilen ortamdaki insanların ve özellikle de gelişme çağındaki çocukların sağlık problemleri yaşamasına sebep olur. Pasif içicilik kronik solunum yolu rahatsızlıklarına, kansere ve kalp krizi geçirmeye neden olur.

Kendisi sigara içmediği halde sürekli sigara içilen ortamda kalan pasif içici durumundaki insanların önemli bir kısmının sigara kaynaklı kalp damar rahatsızlıklarına yakalandığı tespit edilmiştir.

Sigara kalp damar hastalığı riskini artırır mı?

Sigaranın içinde bulunan nikotin:

  • Kalbe giden oksijenin azalmasına
  • Kan basıncının ve kalp atış hızının yükselmesine
  • Kandaki pıhtılaşmanın artmasına
  • Koroner arterler ve diğer kan damarlarını kaplayan hücrelerin zarar görmesine sebep olmaktadır.

Sigarayı bırakmak kalbime iyi gelir mi?

Sigaranın kendi sağlığınız ve çevrenizdeki insanların sağlığı için ne kadar tehlikeli olduğunu artık biliyorsunuz. Sigarayı bırakmak sağlığınızın düzelmesini sağlar. Sigaradan uzak durarak pek çok hastalığa yakalanma riskinizi azaltmış olursunuz. Tabi çevrenizdeki insanlar da pasif içicilik sebebiyle zarar görmekten kurtulmuş olur.

Sigarayı bırakırsanız olacaklar:

Ömrünüz uzar.

Hastalıklara yakalanma riskiniz azalır.(Çeşitli kalp damar hastalıkları, kalp krizi, yüksek kan basıncı, akciğer kanseri, gırtlak kanseri, amfizem, ülser, dişeti hastalıkları vb.)

Daha sağlıklı hissedeceksiniz. Sigarayı bıraktıktan sonra soğuk algınlığına eskisi kadar sık yakalanmazsınız, boğazınız hemen şişmez ve dayanıklılığınız daha fazladır.

Daha iyi bir görünüme kavuşursunuz. Sigarayı bırakmak yüzünüzdeki kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur, lekeli dişlerden kurtulursunuz ve düzelen kan dolaşımı ile cildiniz canlanır.

Tat ve koku alma duyunuz gelişir.

Sigaraya harcadığınız para cebinizde kalır. Tasarruf etmiş olursunuz.

Sigara nasıl bırakılır?

Sigarayı bırakmanın herkes için geçerli olan tek bir yolu yok. Sigara içen her bir insanın fiziksel ve zihinsel durumu, içinde bulunduğu koşullar ve diğer özellikleri aynı değildir. Bu yüzden sigarayı bırakmak isteyen herkesin kesin çözüm alabileceği tek bir yöntem bulunmaz.

Sigarayı bırakmak için etkili olabilecek çok sayıda çözüm yolu vardır. Fakat sigarayı bırakmak için öncelikle kendinizi duygusal olarak ve zihinsel olarak buna hazırlamanız gerekir.

Sigarayı aileniz, arkadaşlarınız ya da çevrenizdeki diğer insanlar için değil, kendiniz için bırakmaya karar vermeniz gerekir. Eğer kendiniz için sigara bırakma kararını verirseniz bunu uygulamanız daha kolay olur.

Sigarayı bırakmak için öncelikli olarak ne yapmalı?

Herşeyden önce kendinize bir sigara bırakma tarihi belirleyin ve bu tarihe bağlı kalın.

Sigarayı bırakma nedenlerinizi yazın. Yaptığınız listeyi her gün okuyun, sigarayı bırakmadan önce ve sonrasında.

Sigara içtiğinizde bunu bir yere not edin. Neden o sigarayı içtiğinizi ve bu sırada ne yapmakta olduğunuzu da yazın. Bu şekilde sigara içmenizi sağlayan tetikleyicileri tespit edebilirsiniz.

Sigara içmek yerine yapabileceğiniz aktivitelerin bir listesini yapın. Canınız sigara içmek istediğinde sigara içmek yerine bu listedekileri yaparak kendinizi meşgul etmeyi deneyin.

Sigarayı bırakmanızı kolaylaştıracak nikotin bandı ya da sakızı gibi ürünleri kullanmak üzere doktorunuza danışın.

Tekrar sigaraya başlamaktan nasıl kaçınabilirim?

Asla yanınızda çakmak, kibrit ve sigara taşımayın. Bunları gözünüzün önünden kaldırın, çevrenizde bulunmasına izin vermeyin.

Eğer sigara içen biriyle birlikte yaşıyorsanız ondan sizin yanınızdayken sigara içmemesini rica edin.

Sigarayı düşünmeyin, sigara içmeyi ne kadar canınızın istediğine odaklanmayın. Onun yerine sağlığınızın nasıl düzeldiği, hastalık risklerinin en aza inmesi gibi kazançlarınızı düşünün.

Eğer sigara içmeyi arzularsanız derin bir nefes alın. Nefesinizi 10 saniye kadar tutup yavaşça bırakın.

Sigara içme arzunuz geçene kadar bunu birkaç sefer tekrarlayın.

Ellerinizi boş bırakmayın. Birşeyler karalayın, bir kalemi çevirerek oynayın ya da bilgisayarın başına geçip oyalanın.

Sigara içmeyle bağlantılı olan aktivitelerinizi değiştirin. Sigara molası vermek yerine kısa bir yürüyüş yapın veya birkaç sayfa kitap okuyun.

Sigara içilen ortamlarda bulunmamaya özen gösterin.

Canınız her sigara çektiğinde şekerli yiyeceklere, abur cubura yönelmeyin. Onun yerine salatalık, yeşil biber ya da havuç çubukları gibi düşük kalorili ve sağlıklı yiyecekler atıştırın. Böylece kilo almanın da önüne geçmiş olursunuz.

Kafeinli içecekler ve alkol sigara içme arzusunu tetiklediğinden bunlardan uzak durun. Fakat vücudunuza yeterli sıvı aldığınızdan emin olun, maden suyu, meyve suyu ve ayran gibi sağlıklı

içecekleri tercih edin. Günlük en az sekiz bardak su içmeye özen gösterin.

Düzenli olarak egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Egzersiz yapmak rahatlamanıza yardımcı olur.

One thought on “Sigara ve Kalp Damar Hastalıkları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *