Sigaranın Beyne Zararları

By | 06/10/2015

Sigara içen bir insanın vücudunda baş ucundan ayak ucuna kadar her bölgesine sigara zarar vermekte. Özellikle de sigaranın beyin üzerindeki etkisi son derece tehlikeli.

Beyin insan vücudunda hissetmeyi ve düşünmeyi sağlayan duygusal ve bilişsel merkez. İstemli hareketleri kontrol eder, solunum ve sindirimi düzenler. Bundan dolayı beyin vücuttaki bilinçli fonksiyonları olduğu kadar bilinçsiz fonksiyonları da kontrol eder.

Sigaranın beyne zararları

Sigaranın beyne zararları

Nikotin ve Beyin

Beyin arterler ile kalp ve akciğerlere bağlıdır. Bu arterler beyne oksijen ve diğer gerekli kimyasalları taşır. Sigara içildiğinde sigara dumanıyla solunan zararlı kimyasal maddeler de beyne taşınır. Bu yüzden sigaranın beyne zararları oldukça fazladır.

Sigara dumanıyla solunan kimyasallar özellikle de nikotin, sigara dumanı içe çekildikten on saniye sonra beyne ulaşır ve 20-40 dakika kadar aktif kalırlar. Nikotin beyne ulaştıktan hemen sonra ruh hali, duygusal durum ve hafızayı düzenlemekle görevli reseptor hücreleri değiştirir ve kontrol eder.

Bu önce beynin kimyasını değiştirir sonra da sigara içen kişinin ruh halini değiştirir.

Nikotin yoksunluğu sinirlilik ve anksiyete gibi ruh hali üzerinde değişikliklere sebep olur. Sigaranın beyne zararları bununla kalmıyor. Nikotin yoksunluğu daha da şiddetlendiğinde kişi nikotine olan arzusu yüzünden kendini giderek rahatsız hissetmekte ve buna bağlı olarak günlük hayatını zorlaştıran problemlerle karşılaşmakta.

Nihayetinde uzun süre düzenli olarak nikotin kullanımına bağlı olarak kişi resmen bağımlı olur. Normal fonksiyonlarını sürdürmek için nikotine ihtiyaç duyar.

Nikotin bağımlılığından kurtulmanın yollarını aşağıdaki bağlantıdan öğrenebilirsiniz:

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Nikotin İsteği ile Baş Etme

Sigaranın Beyne Zararları

Sigara içmek karotis arterlerin tıkanmasına sebep olur. Karotis arterler boynun her iki tarafında bulunur ve beyne oksijenli kan taşıyan büyük atardamarlardır.

Bu damarlardan biri daraldığı zaman beyne düzgün çalışması için ihtiyacı olan oksijen taşınamaz. Bu da felç geçirmeye neden olur. Sigaranın beyne zararları bu yüzden son derece kritik önem taşır. Sigara içen bir kişinin felç geçirme riski sigara içmeyen bir kişiye göre bir buçuk kat daha fazladır.

Sigara içmek aynı zamanda kanın yoğunlaşmasına ve pıhtılaşmasına sebep olur.

Sigara içmek oksidatif strese sebep olur. Vücutta kanla hücrelere taşınan oksijen, hücrelerde yandığında serbest radikal adı verilen sağlığa son derece zararlı maddeler de açığa çıkar. Bu serbest radikaller hücrelerin zarar görmesine yol açar.

Ultraviole ışınlar, radyasyon, tarım ilaçları, katkı maddeleri, yanmış gıdalar, alkol, egzoz dumanı, stres ve en önemlisi sigara dumanı gibi çevresel faktörler vücudumuzda serbest radikal oluşumunu artırır.

Serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stres sonucu vücudumuzda meydana gelen hücre hasarı kanser, kalp damar hastalıkları, artrit, DNA hasarı, bağışıklı sistemi yetmezliği ve erken yaşlanma gibi birtakım sağlık sorunlarına yol açar.

Sigarayla ilgili rivayetler

Sigaranın konsantre olmaya yardım ettiği, ayık kalmayı sağladığı yalnızca söylentiden ibarettir. Gerçekte olan ise sigara içen kişinin hızlı ve keskin düşünme yeteneğinin zayıflamasıdır. Sigara içmenin zekayı azalttığı ise sigaranın beyne zararlarından bir diğeridir.

Araştırmalar uzun dönem sigara içmenin aynı zamanda hafıza ve problem çözme üzerinde zararlı etkileri olduğunu tespit etmişlerdir. Sigara içen kişinin beynine doğrudan etki eder ve o kişinin düşünme yeteneğini azaltır.

Sigara beyne kalıcı zararlar verir

Yapılan bilimsel araştırmalarda sigaranın beynin korteksinin incelmesine ve küçülmesine sebep olduğu tespit edilmiş. Korteks beynin hafıza, dil öğrenme, algılama gibi fonksiyonlarının işlediği bölgesidir. Sigara içilmeye devam edildikçe beynin küçülmesinin de sürdüğü görülmüş.

Bunun anlamı sigara içildikçe akıl yürütme, zihinsel hesaplamalar yapma gibi beynin önemli fonksiyonlarda gerileme demektir.

Ancak iyi haber şu ki sigara içmeye son verildiğinde beyin zamanla kendini tamir edebiliyor. Fakat bu hemen olmuyor. Beyin eski haline dönmese de bilişsel fonksiyonların büyük bir kısmının onarılması yıllar alabiliyor. Tabi bu sürede kesinlikle sigaradan uzak durulması gerekiyor.

Sigara içmek yalnız kalp, akciğer gibi hayati organlarınızı etkilemez. Sigaranın doğrudan zarar verdiği organlardan biri de beyindir. İçe çekilen sigara dumanıyla birlikte kana karışan zehirli maddeler iç organlarla birlikte beyinde de büyük tahribata yol açar.

Sigara vücutta yarattığı bu tahribatla birlikte zamansız ölümlerin başlıca sebebidir. Sigara içen her iki kişiden biri erken yaşta sigara kullanımına bağlı olarak ölüyor.

Sigaranın içindeki maddeler ve zararları

Sigara tam bir beyin düşmanıdır

Sigaranın beyne zararları malesef saymakla bitmiyor:

  • Sigara beyinin küçülmesine sebep oluyor. Bu yüzden hesaplama, akıl yürütme gibi bilişsel fonksiyonları yapma yeteneğini, zekayı azaltıyor ve hafızaya zarar veriyor.
  • Beyne giden damarları daraltarak beyne daha az oksijen taşınmasını sağlıyor. Ayrıca sigara dumanıyla solunan zararlı kimyasallar da kanla birlikte beyne ulaşarak beyindeki hücrelerin bozulmasına yol açıyor.
  • Sigara içen bir kişinin felç geçirme riski oldukça yüksek.
  • Sigara yalnız akciğer kanserine yol açmaz. Sigara içen kişinin beyin kanserine yakalanma riski, sigara içmeyen bir kişiye göre çok daha fazladır.
  • Sigara içilmeye devam edildiğinde beyinde tümör oluşmasına yol açabilir.

Sigaranın beyne verdiği bütün bu zararlara rağmen sigara içmeye son verildiği andan itibaren tüm vücutta iyileşme görüldüğü gibi beyin de kendini onarmaya başlar.

Sigara bırakıldıktan sonra ilk günden itibaren kan dolaşımı artar. Kandaki sigara dumanından solunan zararlı kimyasallar temizlenir.

Böylece beyne daha fazla temiz kan ve daha fazla oksijen taşınır. Beyinde incelen ve küçülen kısımlar zaman içinde onarılmaya başlanır. Düşünme, algılama ve hesap yapma gibi bilişsel fonksiyonlarda düzelme görülür.

Beyninizi sigaranın verdiği hasardan kurtarmak için aşağıdaki önerilerden faydalanabilirsiniz:

10 Adımda Sigarayı Bırakın

One thought on “Sigaranın Beyne Zararları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *