Sigaranın Cilde Zararları

By | 24/12/2015

Sigara içmenin iç organlara özellikle de kalp ve akciğerlere son derece ciddi olumsuz etkileri bulunmaktadır. Fakat sigara içmek aynı zamanda dış görünüme de zarar verir.

Sigaranın cilde zararları, kalbe ya da akciğere olduğu gibi hayatı tehdit edecek şekilde olmasa da birçok hastalık riskini, düzensizliği ve vücut üzerinde belirgin bir şekilde erken yaşlanma etkilerini beraberinde getirmektedir. Aynı yaştaki sigara içen ve sigara içmeyen iki kişinin dış görünüşleri karşılaştırıldığında sigaranın cilde zararları daha net olarak görülebilmektedir.

Sigaranın cilde zararları

Sigaranın cilde zararları

Birtakım bilimsel araştırmalarda sigara içen ve sigara içmeyen tek yumurta ikizleri karşılaştırılmış, uzun yıllar sigara kullanan ikizin belirgin cilt lekeleri, kırışıklık ve sarkmalar gibi yaşlanma etkileri yüzünden sigara içmeyen kardeşine göre çok daha yaşlı göründüğü ortaya çıkmıştır.

Sigaranın cilde etkisi

Araştırmalar sigara içen bir kişinin erken yaşta kırışıklarla karşılaşma oranının çok yüksek olduğunu tespit etmiştir. Sigara cildin grimsi ve yıpranmış bir görüntüye bürünerek zarar göremesine sebep olur.

Sigara dumanı cilde iki şekilde zarar verir: İlk olarak sigara dumanı salınan ortamda bulunan, sigara dumanına maruz kalan cildin üst yüzeyi kurur. Sigara dumanının cilde diğer zararı ise kan damarlarının daralmasına yol açarak cilde giden kan miktarını azaltmasıdır. Böylece cilt dokusuna daha az oksijen ulaşır. Kan damarları daraldığı için cilde kanla birlikte taşınan besleyici madde miktarında azalma olur. Yeteri kadar kanla beslenemeyen cilt soluklaşır, diriliğini kaybeder ve kurur. Bu durumda ise kırışıklıklar ve sarkmalar ortaya çıkar.

Araştırmalara göre sigara kolajen yıkımını yapan enzimin üretiminin artmasına sebep oluyor. Ciltteki kolajen miktarını azalttığı için sigaranın cilde en büyük zararı erken yaşlanmadır. Kolajen cildin elastikiyetini sağlayan başlıca yapısal proteindir. Zamanla sigara içimine bağlı olarak ciltteki kolajen miktarı azaldıkça özellikle ağız kenarında ve göz çevresinde kırışıklıklar oluşmaya başlar.

Sigara içen 40 yaşındaki bir insan, sigara içmeyen 60 yaşındaki bir insana göre daha fazla kırışıklık ve sarkma sahibi olduğundan daha yaşlı görünmektedir. Bununla birlikte sigaranın cilde zararları gençlerde de kısa sürede ortaya çıkmaktadır. Sigara içen genç bağımlılarda çökük elmacık kemikleri ve soluk ten, sararmış dişler kendini hemen göstermektedir.

Sigaranın cilde zararları

  • Sigaranın cilde zararları sadece cilt renginin değişmesi ya da kırışıklıklarla kalmıyor. Sigara içmek ciltteki yaraların iyileşmesini geciktiriyor ve komplikasyon riskini artırıyor.
  • Sedef hastalığı hayatı tehdit eden ölümcül bir hastalık değildir. Fakat ciltte son derece rahatsız edici durumlara ve şekil bozukluğuna yol açan bir cilt hastalığıdır. Sigara içmeyenlerle karşılaştırıldığında sedef hastalığına yakalanma riski sigara içen kişilerde iki ya da üç kat daha fazladır. Sigara içilmeye devam edildikçe yıllar boyu, sedef hastalığına yakalanma riski de belirgin bir şekilde artmaktadır.
  • Sigara kan damarlarını daralttığından saç derisine ve dolayısıyla saçlara ulaşan kanın ve besleyici maddelerin de azalmasına yol açar. Saçlar matlaşır, rengini kaybeder. Araştırmalarda aynı zamanda sigaranın saçların beyazlamasını ve saç dökülmesini hızlandırdığı da ortaya çıkmıştır.
  • Sigara yüzünden gözledeki ve göz çevrelerindeki kan damarları da zarar görmektedir. Bu durum gözlerde kanlı bir görünüm oluşmasına ve gözde irritasyona sebep olmaktadır.
  • Uzun dönem sigara içen kişilerde sigara tutan parmaklar sararır. Tırnaklarda da aynı şekilde sararmalar ve lekelenmeler ortaya çıkar.
 • Sigara nefesin kötü kokmasına yol açar. Sigara içenlerin dişleri sarı renkte ve lekelidir. Bu etkiler sigaranın dış görünüşe dair en bilinen etkileridir. Buna ek olarak sigara içmek diş kaybına da sebep olur. Sigaranın cilde zararları ağız çevresinde daha ürkütücü sonuçlara yol açmaktadır. Sigara ağız içinde ve ağız çevresinde iyileşmeyen yaraların açılmasına sebep olur. Ne yazıkki bu yaraların zaman içinde kansere dönüşme riski bulunmaktadır.

Sigaranın dış görünüme olumsuz etkisi

Sigara içmenin metabolizmayı hızlandırdığı ve yağ yakımını artırdığı söylenmektedir ancak bu doğru değildir. Bir sigara içildiğinde metabolizma %10 oranında hızlanır fakat bu etki sadece yarım saat sürer. Bu yüzden sigara içmenin metabolizmayı sağlıklı bir şekilde hızlandırdığı söylenemez.

Ayrıca sigara iştahı azaltarak kilo kaybına sebep olur. Sigaranın bu etkisine rağmen sigara içen insanların çoğu ya çok zayıf ya da aşırı kiloludur. Aşırı kilolu olma durumu sigaranın vücudun erken yaşlanması ve yağlanmasına sebep olmasından kaynaklanmaktadır. Her durumda sigara içmek vücudun genel dengesinin bozulmasına yol açar. Dış görünüme olumsuz katkı sağlar.

Sigaranın dış görünüşünüzde yaptığı 7 etki

Sigara içmek vücuttaki yağ dağılımını da olumsuz etkiler. Sigara vücuttaki hormonal dengeyi bozduğu için özellikle üst gövdede, bel çevresi ve kalçalarda daha fazla yağ depo edilir. Aşırı yağlanma cildin sarkmasına yol açar. Sigara içenlerde diabet, kalp rahatsızlığı, inme, yüksek kan basıncı, göğüs kanseri ve diğer kanser çeşitlerine yakalanma riski daha fazladır.

Sigara içen kişilerin sigaranın cilde zararlarından haberdar olması gerekir. Sigara içmek yalnız iç organlara, kalbe ya da akciğere zarar vermez. Sigara içmek aynı zamanda dış görünümü de olumsuz etkiler. Kısa süre için bile olsa cildi soluklaştırır, kurutur ve kırışmasına sebep olur.

Uzun vadede sigara içilmeye devam edildikçe cilt deforme olacağından oldukça yaşlanmış bir görüntüye sahip olmak malesef kaçınılmazdır. Sigaranın cilde zararları cilt kanseri, ciltte iyileşmeyen yaralar ve çeşitli cilt hastalıkları olarak da kendini göstermektedir. Sağlıklı ve genç görünümü uzun yıllar boyunca muhafaza etmek için sigara mümkün olduğunca erken yaşta bırakılmalıdır.

Sigaranın cilde zararlarını sigarayı bırakarak önlemek için aşağıdaki önerilerden faydalanabilirsiniz:

Kendi başınıza sigarayı bırakmanın yolları

One thought on “Sigaranın Cilde Zararları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *