Sigaranın İçindeki Maddeler ve Zararları

By | 29/06/2016

Sigaranın içindeki maddeler nelerdir, sigaranın içindekiler insan vücudunda hangi organlara zarar veriyor? Sigarada bulunan kimyasaların zararları ve inanamayacağınız farklı kullanım alanlarını aşağıda sıraladık:

Genel olarak herkes sigaranın sağlığa zararlı olduğunu bilir. Ancak bu zarar ne derecede insan vücudunu etkiler? Sigaranın içinde hangi zararlı kimyasallar bulunur? Sigaranın içindeki maddeler hangi hastalıklara yol açıyor sorularının cevapları sağlık açısından biraz ürkütücü olabilir.

Sigaranın içindeki maddeler ve zararları

Sigaranın içindeki maddeler ve zararları

Sigaranın içindekiler basit bir şekilde yalnız tütün, sünger filtre ve sigara kağıdından oluşmaz. Sigaranın içinde yaklaşık olarak 600 farklı madde bulunmakta. Sigara yakıldığında bu maddeler etkileşime girer ve 7000’den fazla kimyasal oluşur. Bu kimyasallardan en az 69 tanesi kansere yol açan maddeler olarak bilinir ve diğer birçoğu da zehir.

Sigaranın içindeki maddelerden en bilineni nikotin. Nikotinin bağımlılık yapıcı etkisi bulunmakta. Nikotin içeren sigara dumanı solunarak akciğerlere ulaştıktan 6 saniye sonra nikotin beyne ulaşır.

İçilen her bir sigarayla alınan düşük dozlardaki nikotin beyinde uyarıcı etki yapar. Nikotin yüksek dozlara ulaştığında ise sinir hücreleri arası akışı engeller. Sigaranın içindekiler arasında ölümcül etkisi bulunan bir zehir olan nikotin kalbi, kan damarlarını ve hormonları etkiler.

Bir sigara içilirken, çekilen her nefeste ciğerlere dolan katran bir önceki nefestekinden daha fazla miktarda olur. Karbonmonoksit kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşımasına engel olur. Akciğerde biriken katran yapışkan bir yüzey oluşturur.

Sigara dumanıyla solunan zararlı maddelerin birçoğu ciğerlerde kalır. Bu yüzden sigaranın içindeki maddeler en fazla akciğerleri etkiler.

Sigarayı bıraktıktan sonra akciğerleri temizlemenin yolu

Sigaranın İçindekiler

Nikotin: Yukarıda da bahsettiğimiz üzere sigaranın içindeki en bilinen maddedir. Sigara içildiğinde nikotin çok hızlı bir şekilde beyne ulaşır. Bağımlılık yapıcı etkisi vardır. Nikotin kalp atış hızını ve kan basıncını artırır. Kalbin çalışmasını olumsuz yönde etkiler. Kan damarlarına zarar verir.

Karbonmonoksit: Karbonmonoksit gazı öldücürü bir maddedir. Son derece zararlıdır. Karbonmonoksit sigara içimiyle birlikte kana karışır. Kanın içindeki oksijenin yerine geçer. Sigaranın içindeki maddelerden nikotinle birlikte, karbonmonoksit gazı ölüm riski yüksek kalp hastalıklarına yol açar.

Katran: Sigara içen kişilerin dişleri sapsarıdır. Sigarayı tutan eldeki parmakları sararır. Buna sebep olan madde sigaranın içindeki katrandır. Kansere yol açan bir madde olan katran sigaranın içindekilerden en zehirli olan başlıca maddelerdendir. Akciğer kanseri, kronik bronşit ve anfizem hastalıklarına yol açar.

Radyoaktif Maddeler: Sigaranın içinde kanser yapıcı özellikte radyoaktif maddeler bulunur. Bu maddeler polonyum-210 ve potasyum-40 radyoaktif maddeleridir.

Metaller: Sigaranın içindekiler yukarıdaki zararlı maddelerle bitmiyor. Bunlara ek olarak sigaranın içindeki zararlı maddeler nikel, kadmiyum ve arsenik’in de aralarında bulunduğu yaklaşık 76 farklı metalden oluşur.

Sigaranın içindekiler ve kullanım alanları

  • Kadmiyum: Pil yapımında kullanılır.
  • Amonyak: Temizlik malzemelerinde bulunur.
  • Aseton: Oje temizleyicisi olarak kullanılır.
  • Arsenik: Fare zehirinde kullanılır.
  • Asetik Asit: Sirkede bulunur.
  • Benzen: Boya ve kauçuk maddelerin yapımında kullanılır.
  • Bütan: Hafif sıvılarda bulunan zehirli bir gaz.
  • Fenol: Dezenfektan olarak kullanılır.
  • Siyanür: Öldürücü bir zehirdir.
  • DDT: Yasaklanmış bir böcek zehiridir.
  • Ethyl Furoate: Hayvanlarda öldürücü etkisi olan bir zehirdir.
  • Maltitol: Diyabetik tatlandırıcıdır.
  • Naftalin: Güve ilacında bulunur.
  • Kurşun: Yüksek miktarda alındığında zehirleyici etkisi bulunur.
  • Formaldehid: Kadavraları korumak için kullanılır.
  • Methoprene: Böcek zehiri.
  • Megastigmatrienone: Greyfurtun yapısında bulunan kimyasal bir maddedir.
  • Metanol: Endüstriyel bir çözücüdür.
  • Metil isocyanate: 1984’te, Hindistan’da yanlışlıkla yayıldığı için 2000 kişi ölmüştür.
 • Toluene: Endüstriyel bir çözücüdür.

Sigaranın içindeki maddelerin vücuda zararları

Her gün sigara içmek vücuda düzenli olarak zehirli madde girmesine yol açar. Bu maddeler vücutta birikir. Hücreleri, dokuları ve organları olumsuz olarak etkiler ve çeşitli hastalıklara yol açar. Örneğin eğer günde içilen sigara miktarı bir paketse, bir yılın sonunda akciğerlerde dolu bir fincan kadar katran birikir.

Sarı-kahverengi yapışkan bir madde olan katran akciğerin iç yüzeyine yapışır. Sigara içenlerde yüksek oranda akciğer kanseri görülmesinin başlıca nedeni sigaranın içindeki kanserojen bir madde olan katrandır.

Sigaranın dumanı solunarak sayısız zehir kan dolaşımına katılır. Kısa sürede beyne, kalbe ve diğer hayati organlara sigaranın içindeki zararlı maddeler etki eder. Sigara içimiyle birlikte kalp atış hızı artar. Sigara kalp atışında düzensizliğe ya da aritmiye yol açar. Sigaranın içindeki karbonmonoksit kandaki oksijenin yerini alır.

Kalp rahatsızlığı belirtileri

Dolaşım sistemiyle hücrelere taşınan kan, düşük oksijen ve yüksek karbonmonoksit oranı sebebiyle hücrelerin oksijen ihtiyacını karşılamaz. Dolayısıyla hücrelere oksijen gönderebilmek için kalp daha fazla kan pompalamak zorunda kalır. Sigara içmek kalbi yıpratır, çok ciddi kalp hastalıklarına sebep olur.

Sigaranın içindeki en zararlı maddelerden biri olan katran yalnız akciğerleri etkilemez. Katran aynı zamanda dilin üzerini ve burnun iç yüzeyini kaplar. Sigara içenlerin yedikleri ve içtiklerinden tad ve koku alamamalarının sebebi budur. Sigara içenler en leziz yemeklerin tadından ve en nefis kokulardan vazgeçmiş olurlar.

Sigara içen insanlar genelde sigaranın yalnızca akciğerlere, kalbe ve kan damarlarına zarar verdiğini düşünür. Bu düşünce yanlıştır. Sigaranın içindeki zararlı maddeler beyne ve cilde de büyük zararlar verir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre sigara içmenin beyinde zihinsel fonksiyonların gerilemesine ve küçülmeye sebep olduğu tespit edilmiştir.

Sigaranın beyne verdiği zararları detaylı okumak için aşağıdaki yazıya tıklayın:

Sigaranın Beyne Zararları

Sigaranın içindekiler kana karışarak tüm iç organlara ulaştığı gibi ciltteki kan damarlarına da ulaşır. Sigara kandaki oksijenin azalmasına ve kan damarlarının daralmasına sebep olur. Bu yüzden sigara içenlerde erken yaşlarda kırışıklıklar olur. Özellikle göz çevresinde ve ağız kenarlarında derin çizgiler olur. Cilt canlılığını ve rengini kaybeder.

Sigaranın cilde verdiği zararlar ve yol açtığı cilt hastalıklarını aşağıdaki yazıdan öğrenebilirsiniz:

Sigaranın Cilde Zararları

One thought on “Sigaranın İçindeki Maddeler ve Zararları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *