Sigarayı azaltmak için 12 ipucu

By | 15/01/2015

Eğer kendinizi hemen sigarayı bırakmaya hazır hissetmiyorsanız, günlük yaşantınızda uygulayacağınız ufak ipuçları ile içtiğiniz sigara miktarını azaltarak bu yolda güzel bir adım atabilirsiniz.

Aslında sigarayı azaltmak apaçık bir şekilde ideal çözüm değil: en iyi çözüm sigaradan tamamen kurtulmak. Ancak siz sigarayı bıraktığınız zaman vücudunuz sigaranın zehrinden kendini arındırmaya başlar ve sağlığınız da büyük bir hızla düzelebilir.

Sigarayı azaltmanın you

Sigarayı azaltmanın you

Sigarayı bırakmak kolay bir iş değil. Zorlu bir süreci de beraberinde getiriyor. Günlük yaşantınızı ve çevrenizdeki insanlarla ilişkileriniz tümüyle etkilenebilir, yaşadığınız değişimle başa çıkmakta problem yaşayabilirsiniz.

Fakat sigara içmeyi azaltmak da sigarayı bırakmak adına hiçbir şey yapmamaktan daha iyidir.

Sigara vücudunuzu zehirliyor

Henüz kendinizi sigarayı bırakmaya hazır hissetmiyor olabilirsiniz. Bununla birlikte sigara içmenin ne kadar zararlı bir alışkanlık olduğunun da bilincindesiniz.

Sigara içerisindeki sayısız zehirli kimyasal madde ile günden güne vücudunuzu zehirler. Bu zehirli kimyasal maddeler vücudunuzda toksin denilen zararlı bileşiklere dönüşür.

Sigaranın içindeki maddeler ve zararları

Siz sigara içmeye devam ettikçe toksinler kan dolaşımı yoluyla tüm doku ve organlara yayılır. Toksinler bir taraftan erken yaşlanmanıza sebep olurken, diğer bir taraftan ise doku ve organlarınızda birikerek çok ciddi hastalık risklerini de beraberinde getirir.

Sigara ile vücudunuzda biriken toksinlerden arınmak için aşağıdaki yazımızdan faydalanabilirsiniz:

Sigara içenler için detoks önerileri

Sigarayı azaltmanın sigarayı bırakma yolunda faydalı olması için, ciddi bir şekilde, tam olarak ne kadar sigara içtiğinizi izlemeli ve gerçekten ilerleme kaydettiğinizden emin olmalısınız.

Sigarayı azaltmanın yolu

Ne kadar sigara içtiğinizin farkında olun ve yazılı kayıt tutun. Eğer bu alışkanlığınıza yeterince dikkat etmeden, düşünmeksizin otomatik bir hareketle sigara içiyorsanız, daha fazla sigara içmek de kolay olacaktır.

Her bir sigaradan önce kendinize sorun: Gerçekten buna ihtiyacım var mı? Bu sigarayı içmeyi erteleyebilir miyim yada hatta onu bırakabilir miyim?

Psikolojik kontrolünüzü kazanmak için tekrar tekrar bunu deneyin. Her bir sigarada buna benzer düşünme yöntemleriyle farkındalığınızı artırabilirsiniz: alışılmadık farklı bir yerde sigara için, yada diğer elinizle sigarayı tutmayı deneyin. Bu çalışmalar sigara içme alışkanlığınızı zayıflatacaktır.

Sigarayı azaltmanın yolu:

Diğer sigara içenlerle birlikte olduğunuz yada sigara içilen ortamlarda yaptığınız yemek yeme, alkol kullanma gibi alışkanlıklarınızı analiz edin. Malesef arkadaş ortamında ya da kalabalıkta içilen sigara sayısına dikkat etmek zor.

Farkında olmadan ardı ardına sigara içilebilir. Bu yüzden bu durumun farkında olarak sigara içmeyle bağlantılı davranışlarınızı değiştirmek için çaba gösterin.

Günün ilk sigarasını yaktığınız saati her gün biraz daha ileriye alın. Bu ipucunu dikkatli ve özenli bir şekilde uygularsanız sigara içtiğiniz zaman diliminin gün geçtikçe daha da kısaltığını farkedeceksiniz.

Sigaranızı izmaritine kadar içmeyin. Sigaranın sadece yarısını yada dörtte üçünü için. Böylece daha az nikotin almaya alışırsınız.

Sevmediğiniz bir sigara markasına geçiş yapın. Yada, sigarayı tamamen bırakmadan birkaç hafta önce içimi daha hafif bir sigarayı tercih edin. Böylece vücudunuz daha az nikotin almaya alışır fakat bu durumda içtiğiniz hafif sigara sayısını artırmayın yada sigarayı daha fazla içinize çekmeyin.

Sigarayı bıraktıktan sonra nikotin isteği baş etme 

Kül tablalarınızı boşaltmayın: bu size hergün kaç sigara içtiğinizi hatırlatır ve boşalmamış kül tabloları görüntü olarak iticidir. Bazı insanlar bu kötü alışkanlıklarının grafik kanıtı olarak içtikleri sigaraların izmaritlerini cam bir kavonozda saklar.

Sigaralarınızı ulaşması zor olan yerlere koyun mesela yüksek bir raf gibi. Yada açılması zor kutularda saklayın. Bu aynı zamanda içtiğiniz her bir sigarayla ilgili farkındalık sağlar.

Başka paket satın almadan önce elinizdeki sigara paketini bitirin ve asla sigaranızı toptan almayın. Sigarayı toptan almak çok daha fazla sigara içmeyi kolaylaştırır. İçinizde toplu aldığınız paketlere karşı farkında olmadan bir an önce içip bitirme isteği oluşabilir.

Dışarı çıktığınızda üzerinizde sigara bulundurmayın. Bu şekilde canınız sigara içmek istese bile yanınızda olmadığı için sigara içmeyi erteleyebilirsiniz. Sigara içme isteği eğer başka uğraşlarla ilgilenirseniz bir süre sonra yok olabilir. Bunu aynı zamanda sigarayı bırakma yolunda da küçük bir egzersiz olarak uygulayabilirsiniz.

Diğer içicilerden sigara sormayın yada gelen sigara tekliflerini kabul etmeyin. Sigarayı azaltmak için bunu bir alışkanlık haline getirin.

Eski sigara tiryakilerinden sigarayı bırakmak üzere kullandıkları metodları sorun ve bu metodları kendi hayatınıza uyarlayın.

Sigarayı bırakma tarihinizi düşünmeye başlayın. Bu şekilde yavaş yavaş kendinizi sigara içmeme fikrine hazırlayın.

10 adımda sigarayı bırakın

One thought on “Sigarayı azaltmak için 12 ipucu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *