Sigarayı Bırakmak İçin 4 Engeli Aşın

By | 26/03/2017

Eğer hâlihazırda sigarayı bırakmaya karar verdiyseniz tebrik ederiz. Ve eğer daha önce sigarayı bırakmayı denediyseniz ya da sigarayı bırakan insanlarla konuştuysanız, bu işin öyle kolay olmadığının da farkındasınızdır.

Sigarayı bırakma yolculuğunuz boyunca önünüze engeller çıkacak ve türlü aksiliklerle karşılaşacaksınız. Fakat daha önce sizin gibi pek çok kişinin bu yoldan geçtiğini ve sigarayı bırakmada başarılı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Siz de sigarayı bırakmayı deneyip başarılı olmuş kişilerin arasına katılabilirsiniz.

Sigarayı bırakmak için 4 engeli aşın

Sigarayı bırakmak için 4 engeli aşın

Sigarayı bırakmak için 4 engeli aşın

Başlamadan önce hangi durumlarla karşılaşacağınızı bilmeniz gerekir. İşte sigarayı bırakmada önünüze çıkacak 4 genel engel ve bu engellerin üstesinden gelmek için çözüm yolları:

Sinirlerimi yatıştırmak ve sakinleşmek için sigaraya ihtiyacım var.

Birçok sigara bağımlısı sigaranın rahatlamaya yardımcı olduğuna inanır. Sigaranın içerisindeki nikotin geçici olarak sakinleştirici bir etkisi vardır. Ancak bu etki çabuk yok olur ve kişiyi tekrar sigara içme arzusuyla baş başa bırakır. Sigara içmenin aynı zamanda vücudun stres düzeyinin artmasına sebep olan kan basıncını ve kalp atım hızını artırıcı bir etkisi vardır. Bir sonraki sefer kendinizi stres altında hissederseniz bunları yapın:

  • Ne yapıyorsanız kısa bir mola verin. İçinize derin bir nefes çekin ve geri bırakın. Tamamen kendi başınıza olan sakinleşme sürecinde gözlerinizi kapatın ve nefesinize konsantre olun.
  • Bu konuyu ailenizden biriyle, güvendiğiniz bir arkadaşınızla ya da bir sağlık uzmanıyla konuşun.
  • Temiz hava almak için dışarı çıkın. Bazı durumlarda açık havada kısa bir yürüyüş sinirlerinizin teskin olmasına ve sizi strese sokan duruma başka bir bakış açısıyla bakmanıza yardımcı olur.

Arkadaşlarımla geçirdiğim sigara molalarını özlüyorum.

Sigarayı bıraktığınızda karşılaşabileceğiniz en zor durumlardan biri de sigara içme alışkanlığının sosyal boyutlarıdır. Sigara içen kişilerle birlikteyken daha fazla sigara içilir ve bırakma sürecinde de aynı kişilerle ve aynı mekanlarda zaman geçirmek sürekli olarak sigara içme arzusu oluşmasına sebep olur. Bu da malesef sigarayı bırakmaya çalışan kişiyi zor durumda bırakır. Sigara bırakma yolculuğunuzda bu tür etkilerin üstesinden gelmek için aşağıdaki ipuçlarını uygulayabilirsiniz:

  • Bir sonraki sigara molasına davet aldığınızda ne cevap vereceğinizi önceden düşünün. Sigara içme arzunuzu tetikleyecek ortamlarda bulunmamak için önceden bu tür kararları vermelisiniz. Vakti geldiğinde tereddütsüz sigara teklifini reddedin.
  • Aileniz, yakın arkadaşlarınız ya da günün büyük kısmını birlikte geçirdiğiniz iş arkadaşlarınıza sigara bırakma kararınızı açıklayın. Böylece onlardan bu konuda size karşı anlayışlı olmalarını bekleyebilirsiniz. Ayrıca sigara bırakma kararınızda kendilerinden destek olmalarını da isteyebilirsiniz.
  • Sigara içme molalarında başka aktiviteler yapmayı planlayın. Örneğin açık havada kısa bir yürüyüş hem sigaraya odaklanmanızın önüne geçer, hem de oksijen almanızı sağlar.

Kilo almak istemiyorum

Yapılan bilimsel araştırmalara göre sigara içenlerin ağırlığı içemeyenlerden biraz daha az olabiliyor. Bu durumda sigara bırakıldığında az da olsa kiloda artış görülebilir. Fakat sigarayı bırakan herkes kilo almaz. Şunu unutmayın ki sigarayı bıraktığınızda sağlık durumunuza sayısız fayda kazandıracaksınız. Vücudunuz toksinlerden arınacak. Pek çok ciddi hastalık riskinde önemli ölçüde azalma yaşanacak. Sigarayı bırakmanın tüm bu kazanımları düşünüldüğünde bir ya da iki kilo almanın çok da bir önemi olmasa gerek. Yine de kilo almaktan endişe ediyorsanız “Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almamak için ne yapmalı” bağlantısındaki önerilerden yararlanabilirsiniz.

  • Sigarayı bırakma sürecinde sağlıklı bir beslenme planı hazırlaması için bir diyetisyene başvurabilirsiniz. Aynı şekilde spor hocanızdan bir egzersiz programı hazırlamasını isteyebilirsiniz.
  • Sigarayı bırakma süreci stresli geçebilir. Kısa yürüyüşler hem stresinizi hafifletir hem de kalori yakmanızı sağlayarak fazla kilo almayı engeller.
  • Dışarıda yemek yerine yemeğinizi kendiniz hazırlayarak yanınızda taşıyabilirsiniz. Özellikle sigara içme arzusu duyduğunda yemeğe saldıranlar bunu uygulayabilir. Aşırı şekerli ya da yağlı bol kalorili atıştırmalıklar yerine yanınızda salatalık ya da havuç çubukları bulundurabilirsiniz. Bu tür sağlıklı atıştırmalıklar hem fazla kalori almanızın önüne geçer hem de sizi meşgul eder.

Sigara bırakma tedavileri çok pahalı

Eğer sigarayı bırakma tedavilerinin çok pahalı olduğunu düşünüyorsanız bu güne kadar sigaraya verdiğiniz parayı hesaplayın. Bu paraya sigara içmeye devam ettiğinizde cebinizden çıkacak olan parayı da ekleyin. Sigarayı bırakmak için harcayacağınız miktarın kat kat üzerinde bir sayı elde edeceğinize eminiz. Bununla birlikte sigayı bırakmak için oldukça çeşitli yöntemler bulunmakta. Küçük bir araştırma yaparak bunların arasından kendi bütçenize en uygun olanını belirleyebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *